Reklama
Reklama

Autor 19:41 Nowości sprzętowe, Żeglarstwo

Silnik spalinowy czy elektryczny?

Kilkanaście lat temu silniki były wyposażeniem nielicznych łodzi i jachtów. Branża żeglarska bardzo szybko się zmienia. Dziś trudno spotkać żaglówkę bez silnika zaburtowego. Dzięki temu jednak manewry w porcie są dużo prostsze i bezpieczniejsze. Poniższa publikacja pomoże w odpowiednim wyborze silnika do łodzi lub jachtu.

ADVERTORIAL
Tekst i zdjęcia: Materiały firmy Mazuria

Rodzaje silników do łodzi i jachtów.

Silniki możemy podzielić przede wszystkim na zaburtowe oraz stacjonarne. Stacjonarne mają zastosowanie w dużych jednostkach pływających. Montowane są wewnątrz łodzi. Dzięki temu są cichsze. Ich zaletą jest także niskie zużycie paliwa, przy zachowaniu wydajnej pracy oraz mocy. Przeznaczone są do łodzi roboczych (statki, kutry) oraz spacerowych jachtów turystycznych. Silniki stacjonarne posiadają od kilkunastu do nawet 600 KM. Firma Mazuria oferuje dla swoich klientów silniki marki: Hyundai Marine oraz Lombardini Marine. Marki te są wyjątkowo wytrzymałe i sprostają najtrudniejszym nawet warunkom pracy. Jedyny problem z silnikami wewnętrznymi polega na utrudnionym montażu oraz serwisowaniu. W przypadku awarii musimy przetransportować do serwisu całą łódź lub wezwać fachowców na miejsce cumowania łodzi. Zwiększa to oczywiście koszty naprawy. Z jednostkami, na których wystarczają w zupełności silniki zaburtowe nie  ma już takiego kłopotu. Montowane są one na pawęży, (zakończenie rufy) więc ich demontaż jest zazwyczaj prosty. Łatwość dostępu do silnika jest kolejnym atutem tego rozwiązania.Rola silnika na łodzi, jachcie jest jak wiadomo nieoceniona. To pomoc podczas bez wietrznej pogody. Są też miejsca jak choćby kanały, w których bez silnika przecież ani rusz. I oczywiście manewrowanie w portach.

Wyróżniamy silniki zaburtowe:

– spalinowe

– elektryczne

Zaburtowe silniki spalinowe.

Zaburtowe silniki spalinowe są najczęściej montowane na naszych żaglówkach. Starsze silniki zaburtowe były 2-suvowe. Charakteryzowały się dużym zużyciem paliwa i były głośne podczas pracy. Wymagały także stosowania mieszanki paliwa i oleju, co potrafi nastręczać pewne trudności. Nowoczesne, zaburtowe silniki spalinowe są już 4-suvowe i spełniają rygorystyczne normy emisji spalin.

Firma Mazuria posiada w swojej ofercie silniki zaburtowe marki Honda oraz Suzuki https://www.mazuria.com/category/silniki-zaburtowe. Dostępne o mocach od 2,3 do 350 KM. Można je oczywiście łączyć w parach, zależnie od zapotrzebowania, co  i zwiększa moc całkowitą oraz dynamikę.

Zaburtowe silniki elektryczne.

Zaburtowe silniki elektryczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie można pływać na silnikach spalinowych. Przykładem może być jezioro Nidzkie. Jednostki elektryczne są przede wszystkim lżejsze, cichsze i tańsze zarówno w zakupie jak i eksploatacji. Mają jednak stosunkowo mały zasięg. Typowy akumulator o mocy 100 Ah zapewni nam do 10 godzin pływania. Mają także stosunkowo małą moc. Zdecydowanie sprawdzają się natomiast dla małych żaglówek oraz łódek wędkarskich.

Jakiej mocy silnik do łodzi lub jachtu?

Małe łódki wędkarskie obsłużą silniki o mocy od 2 do 5 KM. Żeglarze najczęściej używają silników o mocy 9,9 KM. Jest to najwyższa moc silnika, na którą nie są wymagane uprawnienia. Nie zaleca się montowania mniejszych silników na żaglówki. Łodzie motorowe oraz większe jachty wyposażone są najczęściej w silniki zaburtowe o mocy od 20 do 100 KM.

Wybór mocy silnika jest zawsze kompromisem między ceną, a dynamiką pływania. Duże jednostki pływające po morzach wyposaża się w silniki o mocy nawet 350 KM. Warto mieć na uwadze, że małe silniki z racji ich wyżyłowanej eksploatacji, zużywają się szybciej.

Gdzie kupić, zamontować i serwisować silnik do łodzi lub jachtu?

Firma Mazuria zajmuje się sprzedażą, montażem oraz serwisem silników do łodzi i jachtów. W swojej ofercie posiada takie marki jak: Honda, Suzuki, Hyundai, Lombardini. Profesjonalni sprzedawcy doradzą Państwu przy zakupie oraz wyborze dodatkowego osprzętu: rozrusznika, alternatora, krótkiej lub długiej stopy.

Sprzedaż, montaż oraz serwis silników do łodzi i jachtów.
Mazuria Krzysztof Zawistowski.
Galiny 2, 11-214 Galiny
https://www.mazuria.com/category/silniki-zaburtowe
tel. 570 213 931, e-mail: silniki@mazuria.com

(Visited 576 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 30 czerwca, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij