Reklama
Reklama

Autor 20:05 Felietony, Strefa 77, Żeglarstwo

„Strefa 77”: Młodzieżowa Akademia Żeglarska w Twierdzy Wisłoujście

Czuję dumę! Nie jest to emocja, która towarzyszy mi często, ale teraz tak właśnie jest. Wystartowała Młodzieżowa Akademia Żeglarska. Szkolimy młodych ludzi (może naszych następców?!) w Twierdzy Wisłoujście. Pływają na nowych jachtach klasy Micro i J-tkach, zbudowanych specjalnie pod ten projekt. Nie wiem, czy ktoś z nich zostanie mistrzem, ale jeśli choćby jedna osoba pokocha żeglarstwo, to będę pewien, że było warto… 

Tekst Piotr Tarnacki
zdjęcia
mat. pras. 77 Racing Team

Akademia żeglarska dla młodzieży, to coś o czym myślałam od kilku lat. Rok temu wiedziałem już dokładnie, jak chcę to zrobić i wzięliśmy się z moim teamem 77 Racing ostro do pracy. Dziś mamy już pierwszych absolwentów!

Młodzieżowa Akademia Żeglarska to połączenie żeglarstwa z edukacją morską oraz nauką umiejętności pływania regatowego. Akademia pozwoli młodym żeglarzom poznać nowoczesne technologie stosowane w światowym jachtingu. Nasi uczestnicy mają do dyspozycji nowe, w pełni zoptymalizowane jachty regatowe i dzięki temu mają unikalną okazją do poznania oraz wejścia w fascynujący świat profesjonalnego jachtingu. Nauczycielami oprócz mnie, są nasz trener Jurek Chodubski, mój załogant Kuba Padzik oraz żaglomistrz Łukasz Paszko. Chcemy wyszkolić załogantów, sprawnych w obsłudze jachtu oraz współpracy na pokładzie. Może w przyszłości wychowamy naszych następców w regatach?

Każdy turnus trwa tydzień i odbywa się w kilkuosobowych grupach. To pozwala na dostrzeżenie każdego uczestnika i indywidualne podejście do szkolenia. Zaczynamy od teorii, zasad bezpieczeństwa, podstawowych pojęć, budowy jachtu, odpowiadamy na pytania młodych żeglarzy, a później idziemy na wodę. Wspaniale jest obserwować młodzież, która dopiero zaczyna piękną przygodę z żeglarstwem.

Ostatnio mieliśmy okazję podziwiać „Dar Młodzieży”, który zacumował przy Westerplatte, więc mieliśmy przy okazji ważną lekcję historii. Odwiedzamy też naszych sąsiadów, czyli Twierdzę Wisłoujście.

Absolwent Młodzieżowej Akademii Żeglarskiej będzie miał pełną wiedzę merytoryczną i techniczną pozwalającą na starty w regatach krajowych i zagranicznych. Bazą Akademii jest 77 Racing Club przy Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Cieszę się, bo widzę w tych młodych ludziach pasję, a to jest najważniejsze. Do tego talent oraz ciężka praca i mamy gotowy materiał na mistrza…

Pokazujemy uczniom jak wygląda nasz żeglarski świat, a to czy będą chcieli płynąć tą drogą, zależy już tylko od nich. Mam nadzieję, że tak!

(Visited 313 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 6 sierpnia, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij