Reklama

Autor 11:11 Nowości sprzętowe, Żeglarstwo

Winda kotwiczna

Winda kotwiczna to niezbędne wyposażenie do wygodnego i bezpiecznego korzystania z kotwicy na jachcie. Pozwala w płynny sposób opuszczać oraz wciągać ciężką kotwicę, bez konieczności angażowania własnej siły w tą czynność. Omówmy, jakie są rodzaje wind kotwicznych i czym się różnią a także, jak odpowiednio dobrać to urządzenie.

ADVERTORIAL: Tekst i zdjęcia – firma Mazuria

Rodzaje wind kotwicznych
Windy kotwiczne mogą być montowane na: łodziach, jachtach żaglowych, statkach, motorówkach, a także łódkach wędkarskich. Podczas zakupu windy kotwicznej do swojej jednostki pływającej, stoimy przed wyborem między ręczną, a elektryczną wyciągarką kotwic. Kolejnym kryterium wyboru jest konfiguracja pionowa lub pozioma.

Zarówno ręczne jak i elektryczne windy kotwiczne wykonane są z wysokiej jakości materiałów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz działanie słonej wody. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, chromowanego brązu lub anodowanego aluminium.

Elektryczna winda kotwiczna
Elektryczne windy płynnie wyciągają i opuszczają kotwice, bez naszego wysiłku. Są wręcz niezbędne w przypadku statków, dużych łodzi oraz jachtów żaglowych.

Ręczna winda kotwiczna
Ręczne windy kotwiczne są tańszą alternatywą dla elektrycznych podnośników. Pracę silnika zastępuje co prawda siła naszych rąk, ale i tak jest to wygodniejsze za pośrednictwem tego urządzenia.

Poziome windy kotwiczne
Poziome windy kotwiczne montowane są ponad pokładem. Koło orzechowe / kabestan i bęben linowy znajdują się po ich bokach. Montaż poziomych wind kotwicznych zalecany jest, gdy mamy mało miejsca pod pokładem. Dużą zaletą montażu poziomej windy kotwicznej jest łatwy dostęp do podzespołów, w celu naprawy oraz konserwacji.

Pionowe windy kotwiczne
Pionowe windy kotwiczne są najczęściej spotykanymi wyciągarkami kotwicznymi na jachtach. Koło orzechowe / kabestan umiejscowione są ponad pokładem, a silnik i przekładnia pod pokładem. Łańcuch kotwiczny owija się wokół koła orzechowego o 180 stopni. Zapewnia to maksymalną kontrolę nad łańcuchem, poprzez minimalizację jego poślizgu i zeskakiwania.

Windy kotwiczne Italwinch Lofrans
Italwinch to włoska firma oferująca niezawodne windy kotwiczne, sprzęt elektroniczny oraz akcesoria do wyciągarek. Producent specjalizuje się w rozwiązaniach kotwicznych do łodzi i jachtów o długości od 6 aż do 50 m. Wszystkie windy kotwiczne wykonane są ze stali nierdzewnej AISI 316.

Jak dobrać windę kotwiczną?
Do każdej łodzi musimy indywidualnie dobrać windę kotwiczną. Aby poprawnie dokonać wyboru, musimy znać poniższe parametry:
– wagę kotwicy
– długość oraz masę łodzi
– rodzaj łańcucha
– grubość ogniwa łańcucha
– długość łańcucha

Najwyższej jakości windy kotwiczne kupisz w sklepie 
https://www.mazuria.com/manufacturer/mz-electronic/windy-wyciagarki-kabestany


Jeśli masz problemy z wyborem konkretnego modelu do swojej łodzi lub statku, skontaktuj się z profesjonalnymi sprzedawcami:

Mazuria Sp. z o.o.
Galiny 2, 11-214 Galiny

Od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 16.00.
tel. 575 065 050
tel. 575 064 050
sklep@mazuria.com
Pracownicy Mazurii oferują profesjonalne doradztwo techniczne podczas doboru wyciągarek do kotwic.

(Visited 815 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 1 października, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij