Reklama

Autor 22:35 Żeglarstwo

Polskie jachty na fali wznoszącej po Expo 2020 Dubaj

Polskie jachty są cenione na świecie za najwyższą jakość, nowoczesne technologie i ekologiczne rozwiązania. Ostatnio polska branża luksusowych jednostek pływających wyraźnie zaznaczyła swoją obecność na Wystawie Światowej w Dubaju. Dzięki temu umocniła pozycję w gronie światowych liderów produkcji – mówi Wojciech Nowicki, Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

ADVERTORIAL

Polska branża jachtowa od kilkunastu lat notuje regularny wzrost produkcji, sprzedaży i eksportu. Jakie są tego główne przyczyny?

(Wojciech Nowicki, Polska Agencja Inwestycji i Handlu): Rzeczywiście krajowy przemysł jachtowo-stoczniowy rośnie w bardzo szybkim tempie. Produkcja jachtów stała się jedną z polskich specjalności i biznesową wizytówką na świecie. W Polsce rocznie produkuje się około 22 tys. jachtów. Warto podkreślić, że pod względem produkcji jednostek pływających o długości 6-9 metrów nasz kraj jest liderem w Europie i zajmuje drugie miejsce na świecie po Stanach Zjednoczonych. Jachty produkowane w Polsce są cenione za najwyższą jakość produkcji, stosowanie nowoczesnych technologii i ekologicznych rozwiązań. Duże znaczenie ma też dbałość o detale, zdecydowanie przewyższamy tu stocznie włoskie czy francuskie. Branża jachtowa to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi naszej gospodarki. A polscy producenci są konkurencyjni w stosunku do firm z innych krajów UE.

Do jakich krajów trafia najwięcej polskich jachtów?

Około 95 proc. polskich jachtów jest przeznaczonych na eksport. Najwięcej trafia do Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Francji. Tuż za podium plasują się Norwegia i Holandia. Trzeba jednak dodać, że jednostki pływające z Polski zaspokajają gusta najbardziej wymagających klientów z różnych zakątków świata. Dlatego eksportujemy coraz więcej jachtów do Chin, Tajlandii, Kanady, Australii czy Japonii. Odważnie zdobywamy także rynki Bliskiego Wschodu, PAIH w Dubaju w ostatnich latach zorganizowała dwa stoiska narodowe na targach jachtowych, a w ostatnim czasie Pawilon Polski na Wystawie Światowej ugruntował wizerunek naszego kraju m. in. jako dostawcy dóbr luksusowych na światowym poziomie.

Które polskie firmy z branży jachtowej cieszą się największym powodzeniem na świecie?

Trudno wymienić wszystkich liderów, na pewno jednym z czołowych producentów jest gdańska firma Sunreef Yachts, znana z luksusowych katamaranów. Produkuje zaawansowane technologicznie jednostki motorowe i żaglowe z ręcznie wykonanymi tapicerkami, obiciami i meblami. Sunreef Yachts to jednak nie tylko ucieleśnienie doskonałego oraz innowacyjnego rzemiosła. Firma z Gdańska w swojej działalności wyraźnie stawia także na poszanowanie środowiska. Oferuje jachty napędzane energią z ultranowoczesnych paneli słonecznych i zawierające ekologiczne materiały wykończeniowe. Warto dodać, że Sunreef Yachts ma na koncie wodowanie pierwszego na świecie luksusowego katamaranu z wbudowanym pokładem słonecznym. Kolejnym czołowym producentem z Polski jest stocznia Conrad Shipyard specjalizująca się w budowie pełnomorskich jachtów motorowych i żaglowych o długości co najmniej 25 metrów. Galeon oferuje z kolei luksusowe łodzie, a La Mare produkuje pływające domy wakacyjne z przeznaczeniem na sezon letni i zimowy. W ścisłej czołówce znajduje się także Northman Shipyard. To firma, której łodzie cieszą się dużą popularnością w Japonii, Turcji i Chile. Zdobywamy także odległe rynki jak na przykład Australia, tu sukcesy notuje m.in. firma Parker Poland.

W jaki sposób udział Polski w Expo 2020 Dubaj przełożył się na sukces polskiej branży jachtowo-stoczniowej?

Jachty to do dobro luksusowe, pięknie wyglądają na wystawach, festiwalach i w marinach. Jachty to też styl życia, który w tym najbardziej ekskluzywnym wydaniu dostępny jest dla nielicznych. Ten biznes wymaga ciszy i czasu. Zadaniem Pawilonu Polski na Wystawie Światowej w Dubaju, dla tego sektora, było uświadomić gościom, że wiele spośród zacumowanych w światowych marinach zostało wyprodukowane w Polsce. Równolegle do Wystawy Światowej, w marcu odbyły się targi branżowe Dubai International Boat Show. To właśnie podczas tego wydarzenia miała miejsce oficjalna premiera zaawansowanego technologicznie luksusowego katamaranu Sunreef 80 Eco. Targi, wystawy i festiwale to dla tej branży jedne z najważniejszych przestrzeni nawiązywania relacji biznesowych. Dla polskich firm to nie tylko sprzedaż jachtów, ale także możliwość pozyskania nowych zleceń na produkcję jednostek czy – co raz częściej – świadczenia usług konsultingu czy projektowania.  Wracając do polskiego pawilonu, warto odnotować, że dużym zainteresowaniem cieszyła się także interaktywna instalacja Polski Stół. Zawierała przygotowane przez firmę Conrad Shipyard elementy materiałów stosowanych w przemyśle jachtowym. Można powiedzieć, że osiągnęliśmy efekt synergii, gdzie Polska promuje polskie jachty, a polskie jachty promują Polskę.

Polski pawilon na wystawie światowej w Dubaju

(Visited 285 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 2 sierpnia, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij