Fundusze unijne wspierają nie tylko przedsiębiorczość czy budowę dróg. Godna subwencji jest też rekreacja. Inna rzecz, że ma ona wpływ na lokalne biznesy. W ramach regionalnego programu operacyjnego Województwa Pomorskiego stworzona została grupa projektów wspierających rozwój turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej.
Tekst i zdjęcia: Marek Zwierz
Głównym celem tych projektów było stworzenie sieci portów i przystani żeglarskich tworzących kompleksową ofertę turystyczną o regionalnym i ponadregionalnym znaczeniu.
Jedną z przykładowych realizacji infrastruktury na Pętli Żuławskiej, ale też na Zatoce Gdańskiej, jest ostatnia inwestycja na przystani Akademickiego Klubu Morskiego (AKM) w Górkach Zachodnich. W sobotę, 18 maja, nastąpiło oficjalne otwarcie rozbudowanej mariny AKM-u. Przy okazji został otwarty sezon 2024 i ogłoszono wyniki pierwszych w tym sezonie regat klubowych.
Marina AKM została rozbudowana i zmodernizowana. Istniejący pomost został przedłużony o około 70 metrów w kierunku Wisły Śmiałej i zakończony pomostem w kształcie litery T. Ponadto dobudowano jeden pomost poprzeczny. W ten sposób ilość miejsc do cumowania powiększyła się o 50. Odnowione zostało również nabrzeże, zimą wykorzystywane na postój jachtów na lądzie, a latem na parking. Jedyną kroplą dziegciu w tym miodzie jest nowy budynek sanitariatów, do odbioru którego ciągle brakuje jakiegoś papierka. Na szczęście wszystkie podpisy są już skompletowane i uruchomienie tego jakże ważnego elementu jest już kwestią czasu. Krótkiego czasu.
Obecny na uroczystości otwarcia Krzysztof Czopek, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, określił inwestycję jako bardzo trudną. Przyczyniły się do tego przede wszystkim zastane nieścisłości w pomiarach geodezyjnych, co skutkowało koniecznością powtarzania wielu procedur. Tylko dzięki uporowi komandora klubu, Wacława Liskiewicza, inwestycja została doprowadzona do szczęśliwego końca. Komandor podziękował Kubie Marjańskiemu, odpowiedzialnemu w klubie za stan finansów, za jego wkład w całym przedsięwzięciu.
Po uroczystym przecięciu wstęgi przez wyżej wymienioną trójkę pod klubowym masztem flagowym ogłoszono wyniki sobotnich regat i pierwszy raz w tym sezonie podniesiono banderę. Krótką uroczystość zakończył wspólny grill.
To tylko przykład jednej inwestycji, a podobnych w Województwie Pomorskim jest więcej. W dodatku planuje się kolejne przedsięwzięcia rozwijające pomorską infrastrukturę żeglarską.