Reklama
Reklama

Autor 20:16 Testy i prezentacje

Phobos 25: największy bez uprawnień [TEST]

Phobos 25 to prawdopodobnie największy jacht, którym można w Polsce żeglować bez uprawnień. Długość kadłuba wynosi 7,49 m, czyli niemal co do milimetra spełnia kryteria bezpatentowe. Jego szerokość i kształty gwarantują przy tym sporo przestrzeni w środku. Co więcej, Phobos występuje w wersjach z nawet dwiema zamykanymi kabinami.

To, że Phobos ma mniej, niż 7,5 i możliwe jest żeglowanie nim bez uprawnień w zgodzie z przepisami, nie oznacza że bez potwierdzenia wiedzy wynajmującego żeglarskim patentem firma czarterowa zgodzi się na jego wynajęcie. Wewnętrzna polityka przedsiębiorców zajmujących się wypożyczaniem jachtów często zakłada wymóg poświadczenia swych umiejętności patentem. Jednak armatorzy, którzy mają własnego Phobosa, mogą nim pływać bez uprawnień.

Phobos 25 pojawił się na rynku przed dekadą i był jednym z pierwszych polskich jachtów, które nabrały kształtów podobnych do jednostek śródziemnomorskich. Najkrócej rzecz ujmując, projektant Phobosa Wojciech Spisak obniżył wizualnie nadbudówkę, m.in. wstawiając w nią wielki, podłużny, przyciemniany świetlik i aż sześć otwieranych okien i luków. Choć ostateczna ich liczba może się różnić w zależności od wersji, to i tak znakomicie poradzą sobie w wentylowaniem i doświetleniem wnętrza.

Kadłub Phobosa 25 jest dziełem Wojciecha Spisaka, który umiejętnie połączył w nim cechy regatowe z turystycznymi. Szeroki i stosunkowo płaski kształt jachtu generuje dużą stateczność w początkowym zakresie przechyłów, a z drugiej sporą pojemność wnętrza, a więc wyższy komfort. Jacht oferowany jest w dwóch wersjach zabalastowania, z mieczem obrotowym i balastem w dnie w wersji śródlądowej lub stałą płetwą kilową dla wersji morskiej. Do wyboru są dwa warianty sterowania Phobosem 25 – za pomocą steru pawężowego z rumplem lub steru głębinowego obsługiwanego rumplem lub kołem sterowym.

Warto dodać, że na rynku można trafić także bardzo podobnego Phobosa 27, który ma o nieco ponad pół metra dłuższy kadłub, ale poza tym prawie niczym się nie różni od modelu 25. Obydwa jachty występują także w podwyższonych wersjach wyposażenia pod nazwą Exclusive, oraz rodzinnej Family, w kilku opcjach układu wnętrza.

Znakiem szczególnym Phobosa 25 do dziś pozostaje duży kokpit, w odniesieniu do długości całego kadłuba. Załoga ma dzięki temu komfort zarówno podczas żeglowania, jak i postoju w porcie przy ładnej pogodzie, a podwyższone ścianki, będące wizualnym przedłużeniem łukowej linii dachu nadbudówki, w pewnym stopniu osłaniają przed zimnym wiatrem. 4 osobne schowki kokpitowe ułatwiają przechowywani niezbędnych dla żeglarzy przedmiotów oraz umożliwiają wyposażenie jachtu w dowolne instalacje: wodną, gazową, ogrzewanie itp.

Wnętrze to sprawdzony układ w dwóch kombinacjach: czarterowej 6 + 2, lub armatorskiej 5 + 1. W obydwu mieści się spory przedział WC i kambuz z kuchenką, osobnym zlewem i lodówką. W zależności od wersji, Phobos może mieć jedną lub dwie zamykane kabiny – rufową standardowo i dziobową na życzenie. Standardowo montuje się w nim instalację elektryczną i wodną.

Warto zwrócić uwagę na różne warianty zabudowy wnętrza. W tym zakresie stocznia zapewnia dość dużą dowolność, szczególnie w wyborze kolorów mebli, tapicerki i obić.

Phobos 25 dostępny jest w różnych wersjach w kilku renomowanych mazurskich firmach czarterowych w cenie 350-450 zł/dzień w sezonie wysokim. Kupno wiąże się z wydatkiem znacznie powyżej 100 tys. zł.

Tekst Wojciech Barszczowski, Zdjęcia materiały prasowe DALPOL Yachts

Dane techniczne jachtu Phobos 25:

Długość całkowita          7,92 m

Długość kadłuba             7,49 m

Szerokość          2,86 m

Zanurzenie         0,34 – 1,44 m

Wysokość masztu (od KLW)       11,2 m

Masa balastu dennego 500 kg

Masa miecza obrotowego          105 kg

Masa jachtu       ok. 2100 kg

Wysokość w kabinie      1,80 m

Powierzchnia żagli          30,0 m2

Liczba koi           6 + 2 lub 5 + 1

Liczba zamykanych kabin            1 – 2

Więcej: www.dalpolyacht.pl

(Visited 150 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 14 października, 2020
Reklama

Partnerzy serwisu

Zamknij