Reklama

Autor 18:53 Polecane

Uroczysta Gala z okazji 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego

W dniu 21 października 2024 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Wydarzenie zgromadziło wiele znamienitych osobistości, w tym przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, korpusu dyplomatycznego, sportowców, trenerów oraz osoby zasłużone dla polskiego żeglarstwa.

Tekst i zdjęcia: Mat. PZŻ

Wśród gości znaleźli się między innymi: Piotr Borawski- Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Tomasz Augustyniak – wiceprezydent Miasta Gdyni, Hanna Pruchniewska
Burmistrz Pucka, Sylwia Szczurek – Burmistrz Krynicy Morskiej, Maciej Żebrowski – Burmistrz Wałcza, wieloletni Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek czy byli prezydenci Sopotu: Jan Kozłowski i Jacek Karnowski. Uroczystość uświetnili swoją obecnością wybitni przedstawiciele innych sportów jak Sobiesław Zasada, Michał Listkiewicz i Radosław Michalski.

W trakcie gali uhonorowano wybitnych żeglarzy, którzy na przestrzeni ostatnich stu lat przyczynili się do rozwoju tego sportu w Polsce.

Gospodarzem wieczoru był prezes PZŻ, Tomasz Chamera, a uroczystość poprowadzili Karolina Sołtaniuk oraz Włodzimierz Machnikowski, którzy wprowadzili zgromadzonych w atmosferę żeglarskich tradycji, wspomnień i refleksji. Gala rozpoczęła się przemówieniem Tomasza Chamery, który podkreślił znaczenie polskiego żeglarstwa w kraju i na arenie międzynarodowej oraz jego osiągnięcia na przestrzeni ostatnich stu lat.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Sławomir Rybicki Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wiceminister, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, którzy również zabrali głos, podkreślając znaczenie żeglarstwa dla sportu i kultury Polski.

Główną atrakcją wieczoru była ceremonia wręczenia wyróżnień i medali dla osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju polskiego żeglarstwa. Wśród uhonorowanych znaleźli się członkowie honorowi PZŻ, wszyscy olimpijczycy, na czele z medalistami olimpijskimi, a także ich trenerami. 11 wyróżnień dla wybitnych żeglarzy pokazało, jak wielowymiarowe jest żeglarstwo. Wśród tego grona znaleźli się żeglarze samotnicy: Joanna Pajkowska, Szymon Kuczyński i Zbigniew Gutkowski, kapitanowie polarnych ekspedycji: Piotr Kuźniar, Mariusz Koper i Maciej Sodkiewicz, mistrz bojerowy Karol Jabłoński, wybitny żeglarski dziennikarz Waldemar Heflich, olimpijczyk i sportowy działacz Tomasz Holc, a także autorzy cenionych żeglarskich projektów: Roman Paszke i Piotr Kulczycki.

Wręczono również Nagrodę im. Mariusza Zaruskiego dla Yacht Klubu Polski za promowanie tradycyjnych wartości żeglarskich oraz odznaczenia dla lokalnych okręgowych związków żeglarskich, które przez lata wspierały rozwój żeglarstwa w swoich regionach. Odznaczenie Przyjaciel Żeglarstwa Polskiego – za znaczące wsparcie organizacyjne lub finansowe działań Polskiego Związku Żeglarskiego lub jego członków otrzymali Jacek Karnowski – Sekretarz stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, były prezydent Sopotu oraz Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego.

Nie zabrakło także muzycznych akcentów – orkiestra Amberto, prowadzona przez skrzypaczkę Natalię Walewską oraz sopranistka Joanna Nawrot Maciejowska zaprezentowały znakomite utwory, w tym „Hymn do Bałtyku”, który otworzył artystyczną część wieczoru.

Gala była nie tylko hołdem dla przeszłości, ale i spojrzeniem w przyszłość – PZŻ zapowiada dalsze działania na rzecz rozwoju żeglarstwa w Polsce oraz wspierania młodych talentów, które w nadchodzących latach mają szansę kontynuować bogate tradycje tej dyscypliny.

– Uroczystość 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego to uroczystość niezwykła, ponieważ niezwykłe jest 100 lat Polskiego Związku Żeglarskiego. Powstał w 1924 roku tylko z tego powodu, żeby polski olimpijczyk pojechał do Paryża na igrzyska olimpijskie. Dzisiejsze wydarzenie to fantastyczny pomysł i niesamowite spotkanie. Niektórych tych żeglarzy, olimpijczyków nie widziałem po 20 lat. Takie spotkania są niezwykle integrujące i pokazujące, jaką jesteśmy grupą, jaką siłą – mówi Waldemar Heflich, dziennikarz, od 50 lat utrzymujący kurs na popularyzowanie, inspirowanie i wspieranie świata żeglarstwa.

 – Żeglarstwo to synonim wolności. Kto uprawia żeglarstwo, dotyka rzeczy metafizycznych, dotyka wolności, uczy się, czym jest przyjaźń, czym jest współpraca na jachcie. Wszystkie cechy, które zdobywamy na jachcie żaglowym, to są cechy, które powinniśmy zdobywać w życiu codziennym. Dlatego tak mocno popularyzujemy żeglarstwo – dodaje Heflich.

Wydarzenie zakończyło się wspólną sesją zdjęciową, wpisami do księgi pamiątkowej oraz rozmowami w kuluarach, które sprzyjały wspomnieniom i integracji środowiska żeglarskiego.

– Wzruszyłam się, gdy zobaczyłam, moich przyjaciół, przyjaciółki z poprzednich dekad, Monikę Bronicką i Weronikę Glinkiewicz w szczególności. Złożyliśmy wszyscy kawałek pięknej, żeglarskiej historii, dorzuciliśmy coś do tych stu lat. To, co dzisiaj się dzieje – Gala Polskiego Związku Żeglarskiego, to gala ludzi, którzy tworzyli i tworzą naszą historię, nasze dziedzictwo, wspomnienia, przeżycia, możliwości. Cieszę się, że w niej uczestniczę i mam nadzieję, że takich spotkań będzie więcej – to słowa Katarzyny Deberny, olimpijki z Pekinu w klasie Laser Radial, Dyrektor Działu Edukacji Olimpijskiej PKOl.

Polski Związek Żeglarski z dumą świętuje swoje 100-lecie, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jego sukcesów i zapowiadając kolejne żeglarskie wyzwania na nadchodzące lata.

– Gala 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego za nami. Wspaniałe wydarzenie, przynajmniej moim zdaniem, widząc uśmiechnięte twarze uczestników, dla których była to okazja do spotkania się, niejednokrotnie po wielu latach. Nie zabrakło wspominania różnych okresów żeglarskich, jak również przemyśleń dotyczących planów na kolejne 100-lecie, czasu nowych technologii, kolejnych wyzwań. Liczę, że jako żeglarze nadal będziemy pokazywali, że jesteśmy społecznością, która jednoczy, a nie dzieli, która krzewi swoje pasje i przekazuje je kolejnym pokoleniom. Tak trzymajmy na kolejne sto lat – tymi słowami po zakończeniu Gali i pożegnaniu gości to niezwykłe wydarzenie podsumował Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

Wyróżnienia Gali 100-lecia PZŻ:

Członkowie honorowi:

KRZYSZTOF BARANOWSKI  – CZŁONEK HONOROWY PZŻ
ZIEMOWIT BARAŃSKI – CZŁONEK HONOROWY PZŻ
ROMUALD CZAPLIŃSKI – CZŁONEK HONOROWY PZŻ
JERZY DĄBROWSKI – CZŁONEK HONOROWY PZŻ
WOJCIECH JAKOBSON – CZŁONEK HONOROWY PZŻ
ZBIGNIEW KOSIOROWSKI  – CZŁONEK HONOROWY
BOGDAN KRAMER – CZŁONEK HONOROWY PZŻ
STANISŁAW LATEK – CZŁONEK HONOROWY PZŻ
STANISŁAW LESZCZAK – CZŁONEK HONOROWY PZŻ
JERZY ŁYŻWIŃSKI – CZŁONEK HONOROWY PZŻ
WACŁAW PETRYŃSKI – CZŁONEK HONOROWY PZŻ
ZBIGNIEW ZALEWSKI – CZŁONEK HONOROWY PZŻ
ANDRZEJ ZAWIEJA-  CZŁONEK HONOROWY PZŻ

Medaliści olimpijscy:

Mateusz Kusznierewicz – złoty (Atlanta) – 1996 i brązowy (Ateny) medalista IO klasa Finn – 2004
Zofia Klepacka – brązowa medalistka IO klasa RS:X (Londyn) – 2012
Przemysław Miarczyński – brązowy medalista IO klasa RS:X (Londyn) – 2012
Agnieszka Skrzypulec -Szota – srebrna medalistka IO klasa 470 (Tokio) – 2021
Jolanta Ogar Hill – srebrna medalistka IO klasa 470 (Tokio) – 2021

Trenerzy medalistów:

Karolina: Karol JABŁOŃSKI (Mateusz Kuszniereiwcz, Atlanta)
Włodek: Tomasz RUMSZEWICZ (Mateusz Kusznierewicz, Ateny)
Karolina: Paweł KOWALSKI (Przemysław Miarczyński, Londyn)
Włodek: Cezariusz PIÓRCZYK (Zofia Klepacka, Londyn)
Karolina: ZDZISŁAW STANIUL (Agnieszka Skrzypulec-Szota, Jolanta Ogar-Hill Tokio)

Olimpijczycy:

Andrzej ZAWIEJA – Meksyk 1968 (Finn)
Ludwik RACZYŃSKI  – Meksyk 1968, Moskwa 1980 (Latający Holender)
Błażej WYSZKOWSKI – Kilonia 1972 (Finn), Monachium 1972
Lech POKLEWSKI – Monachium 1972 (klasa Dragon)
Zbigniew KANIA – Monachium 1972 (Latający Holender)
Krzysztof SZYMCZAK – Monachium 1972 (Latający Holender)
Józef BŁASZCZYK – Monachium 1972 (Soling)
Stanisław STEFAŃSKI – Monachium 1972 (Soling)Tomasz HOLC – Monachium 1972 (Tempest)
Roman RUTKOWSKI – Monachium 1972 (Tempet)
Ryszard BLASZKA – Montreal 1976, Finn (jako jedyny reprezentant)
Ryszard SKARBIŃSKI – Moskwa 1980 (Finn)
Jerzy WUJECKI – Moskwa 1980 (Soling)
Bogdan KRAMER – Moskwa 1980, klasa Tornado
Leon WRÓBEL – Moskwa 1980 (470)
Tomasz STOCKI – Moskwa 1980 (470)
Grzegorz MYSZKOWSKI – Seul 1988 (windsurfing)
Joanna BURZYŃSKA – Barcelona 1992 (windsurfing)
Piotr OLEWIŃSKI – Barcelona 1992 (windsurfing)
Mirosław MAŁEK – Atlanta 1996 (windsurfing)
Marek CHOCIAN – Atlanta 1996, Barcelona 1992 (470)
Zdzisław Staniul – Atlanta 1996, Barcelona 1992 (470)
Weronika GLINKIEWICZ – Atlanta 1996 (Europa)
Dorota STASZEWSKA – Atlanta 1996 (windsurfing)
Tomasz STAŃCZYK – Ateny 2004,  Sydney 2000 (470)
Tomasz JAKUBIAK – Ateny 2004,  Sydney 2000 (470)
Paweł KACPROWSKI –  Sydney 2000 (49er)
Paweł KUŹMICKI –  Sydney 2000 (49er)
Anna GAŁECKA – Sydney 2000 (windsurfing, Mistral)
Monika BRONICKA – Ateny 2004,  Sydney 2000 (Europa)
Maciej GRABOWSKI – Pekin 2008, Ateny 2004,  Sydney 2000 (ILCA 7)
Marcin CZAJKOWSKI – Pekin 2008, Ateny 2004 (49er)
Krzysztof KIERKOWSKI – Pekin 2008, Ateny 2004 (49er)
Dominik ŻYCKI – Pekin 2008 (Star)
Patryk PIASECKI – Pekin 2008 (470)
Kacper ZIEMIŃSKI – Pekin 2008 (470)
Rafał SZUKIEL – Pekin 2008 (Finn)
Katarzyna DEBERNY – Pekin 2008 (ILCA 6)
Piotr KULA – Londyn 2012 (Finn)
Łukasz PRZYBYTEK – Londyn 2012, Rio 2016, Tokio 2020 (49er)
Paweł KOŁODZIŃSKI – Londyn 2012, Rio 2016, Tokio 2020 (49er)
Anna WEINZIEHER – Londyn 2012 (ILCA 6)
Piotr MYSZKA – Rio 2016, Tokio 2020 (RS:X)
Małgorzata BIAŁECKA  – Rio 2016 (RS:X)
Irmina MRÓZEK-GLISZCZYNSKA – Rio 2016 (470)
Aleksandra MELZACKA – Tokio, Paryż (49rFX)
Kinga ŁOBODA – Tokio 2020 (49rFX)
Magdalena KWAŚNA – Tokio 2020 (ILCA 6)
Sandra JANKOWIAK – Paryż 2024 (49rFX)
Paweł TARNOWSKI – Paryż 2024 (iQFOIL)
Maja DZIARNOWSKA – Paryż 2024 (iQFOIL)
Dominik BUKSAK – Paryż 2024 (49er)
Szymon WIERZBICKI – Paryż 2024 (49er)
Agata BARWIŃSKA – Paryż 2024 (ILCA 6)
Julia DAMASIEWICZ – Paryż 2024 (formuła Kite)
Maksymilian ŻAKOWSKI – Paryż 2024 (formuła Kite)
Michał KRASODOMSKI – Paryż 2024 (ILCA 7)

Wybitni żeglarze:

Karol Jabłoński – jeden z najbardziej wszechstronnych żeglarzy, wielokrotny mistrz świata oraz Europy w żeglarstwie lodowym, uczestnik Pucharu Ameryki, mistrz świata w Match Racingu

Tomasz Holc – olimpijczyk, odznaczony m. in. srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Orderem Fair Play PKOl, wiceprezydent Światowej Organizacji Żeglarskiej, były wiceprezes ds. sportu PZŻ za czasów kiedy Mateusz Kusznierewicz zdobył medal złoty

Waldemar Heflich – dziennikarz i przyjaciel żeglarstwa, który od 50 lat konsekwentnie utrzymuje kurs na popularyzowanie, inspirowanie i wspieranie świata żeglarstwa, redaktor naczelny magazynu Żagle, wieloletni komentator igrzysk olimpijskich i Pucharu Ameryki.

Piotr Kulczycki – twórca Niebieskiej Szkoły – programu rejsów dla młodzieży połączonych z nauką szkolną prowadzonych na „Fryderyku Chopinie”.

Roman Paszke – pomysłodawca i kapitan wielu żeglarskich projektów, w tym Gemini i Polpharma-Warta, a na którym wraz z załogą wystartował w regatach dookoła świata The Race 2000

Zbigniew Gutkowski – żeglarz oceaniczny, który wziął udział w samotniczych regatach oceanicznych na trasie dookoła świata, pomysłodawca, realizator wielu projektów w sportowym żeglarstwie morskim i oceanicznym.

Joanna Pajkowska – przepłynęła ponad 250 tysięcy mil morskich, często w rejsach i regatach samotnych lub dwuosobowych. W latach 2018–2019 jako pierwsza Polka opłynęła świat samotnie na jachcie żaglowym bez zachodzenia do portów

Szymon Kuczyński – odbył samotne rejsy dookoła świata na najmniejszej polskiej jednostce o długości 6,36 m. Na samodzielnie zbudowanym, 5-metrowym jachcie typu Setka (“Lilla My”) samotnie przepłynął Ocean Atlantycki.

Trzech Kapitanów specjalizujących się w żeglowaniu po zimnych wodach, ich wyczyny i wyprawy można byłoby opisywać godzinami, a w skrócie:

Piotr Kuźniar  – przyrodnik, entuzjasta rejsów polarnych, między innymi prowadził pierwszy rejs polskiego jachtu Selma po antarktycznym Morzu Weddella – aktualnie Piotr Kuźnia realizuje kolejny rejs po Oceania Południowym

Mariusz Koper – W latach 2017 – 2018 jako kapitan Katharsis II ustanowił rekord światowy jako pierwszy jacht, który opłynął non-stop Antarktydę tak blisko i tak szybko – rejs na południe od 60 stopnia.

Maciej Sodkiewicz – w sierpniu 2015 roku pobił rekord świata w żegludze na północ jachtem sportowym bez wmarzania w lód. Trzykrotnie opłynął przylądek Horn oraz postawił stopę na stałym kontynencie Antarktydy. Organizator wielu jachtowych wypraw polarnych. s II)

NAGRODY DLA OKRĘGOWYCH ZWIĄZKÓW ŻEGLARSKICH

Częstochowski OZŻ – Piotr Klimecki
Elbląski OZŻ – Marian Drabiński
Gorzowski OZŻ – Henryk Kubiak
JELENIOGÓRSKI OZŻ – Piotr Wawrzyniak
Kaliski OZŻ – Krzysztof Nowakowski
KONIŃSKI OZŻ – ROMAN LATANOWICZ
KRAKOWSKI OZŻ – Andrzej Ogrodnik
KROŚNIEŃSKI OZŻ – Agata Glac
Kujawsko-Pomorski OZŻ – KATARZYNA DOMAŃSKA
LUBELSKI OZŻ – Tomasz Przeciechowski
LUBUSKI OZŻ – MIROSŁAW OLCZAK
PILSKI OZŻ – Barbara Radkiewicz
PIOTRKOWSKI OZŻ -Marian KOWALCZYK
PŁOCKI OZŻ – Patryk ROMANOWSKI
PODLASKI OZŻ – Mateusz BIJAK
POMORSKI ZWIĄZEK ŻEGLARSKI – Bogusław WITKOWSKI
PRZEMYSKI OZŻ – wieloletni prezes Tomasz Kulawik
RADOMSKI OZŻ – GRZEGORZ SKURA
RZESZOWSKI PODKARPACKI ZWIĄZEK ŻEGLARSKI- Wandra JĘDRUSIAK
SĄDECKO-PODHALAŃSKI OZŻ – RYSZARD KRÓL
SŁUPSKI OZŻ – Leszek KASPEROWICZ
SUWALSKI OZŻ – TADEUSZ KRASINKIEWICZ
Śląski ZWIĄZEK ŻEGLARSKI – Radosław ŚLĄSKI
ŚWIĘTOKRZYSKI OZŻ – Wojtek Kosmala
TARNOBRZESKI OZŻ – Tadeusz GOSPODARCZYK
TARNOWSKI OZŻ – Marcin MENTEL
TORUŃSKI OZŻ – Witold SADOWSKI
WAŁBRZYSKI OZŻ – Zbigniew KRAWIEC
WARMIŃSKO-MAZURSKI OZŻ – Rafał SZUKIEL
WARSZAWSKO-MAZOWIECKI OZŻ  – JERZY DUREJKO
WIELKOPOLSKI OZŻ – MACIEJ OLSZEWSKI
WŁOCŁAWSKI OZŻ – PIOTR DWÓRZNIK
WROCŁAWSKI OZŻ – Ryszard Błacha
ZACHODNIOPOMORSKI OZŻ – Krzysztof Łobodziec

Wyróżnienia zostały dofinansowane przez Fundację PGE dzięki projektowi “Stulecie Polskiego Żeglarstwa – Statuetki i Medale Pamiątkowe” autorem których jest Marian Preiss

Nagroda odznaczenie Przyjaciel Żeglarstwa Polskiego – za znaczące wsparcie organizacyjne lub finansowe działań Polskiego Związku Żeglarskiego:

Jacek Karnowski – Sekretarz stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej były prezydent Sopotu, żeglarza który ma duży wkład w powstanie siedziby  Sopockiego Klubu Żeglarskiego, która jest obiektem westchnień całej Europy i świata

Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, za wieloletnie wspomaganie niezliczonej liczby projektów żeglarskich na czele z żeglarską Pętlą Żuławską

Główna Nagroda im Mariusza Zaruskiego została wręczona po raz pierwszy z okazji 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Została przyznana za promowanie tradycyjnych wartości wychowawczych i działalność w promocję dorobku generała Mariusza Zaruskiego.

Yacht Klub Polski – równieśnik PZŻ, jeden z najstarszych stowarzyszeń żeglarskich założony w 1924 przez komandor Antoni Aleksandrowicz i gen. Mariusz Zaruski.

(Visited 72 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 23 października, 2024

Partnerzy serwisu

Zamknij