„WYPROWADZIĆ KOLEJNE POKOLENIA NA MORZA I OCEANY”
Po raz dwunasty w słonecznej i nieco wietrznej Gdyni, a więc w warunkach idealnych do żeglowania, wręczono Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Laureaci to kapitan Krzysztof Baranowski oraz program „Niebieska Szkoła”.
Kapitan Krzysztof Baranowski został uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za wieloletnie zaangażowanie w kształcenie i wychowanie młodzieży na morzu.
W każdej załodze statku są dwie osoby, bez których nie można wyjść w morze – pierwszą jest kapitan, drugą jest kuk (kucharz). Od tej właśnie funkcji na jachcie „Śmiały” swoją oceaniczną przygodę zaczął Krzysztof Baranowski. Bardzo chciał popłynąć w ten rejs, a jedyną wolną posadą była właśnie ta. Przez 16 miesięcy w ciasnym kambuzie chyba zdał sobie sprawę, że lepiej być kapitanem. Przez kolejne lata włożył mnóstwo pracy, by do tej funkcji dojść. A potem były wygrane regaty, dwa samotne rejsy dookoła świata, stworzenie Szkoły Pod Żaglami, współtworzenie Bractwa Kaphornowców, którym kierował przez pierwszych 10 lat. Kapitan Krzysztof Baranowski to wielka postać, uhonorowana niemal przez wszystkie gremia żeglarskie. Dziękuję, że wyprowadził Pan kolejne młode pokolenia na morza i oceany – mówił w laudacji laureata Marek Padjas, obecny Grotmaszt Bractwa Kaphornowców.
Patrona nagrody znałem nie tylko jako świetnego żeglarza, ale także niezwykle ciepłego i towarzyskiego człowieka. Ja mam taki rodzaj choroby morskiej, że mnie ciągnie na morze. Myślę, że kapitan Leszek Wiktorowicz cierpiał na podobną przypadłość. Niebawem znów wybieram się w daleki rejs, a więc – do zobaczenia na morzu! – powiedział po otrzymaniu nagrody laureat.
Kapitan Krzysztof Baranowski to jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie dwa samotne rejsy dookoła świata i tysiące mil za sterami żaglowców „Pogoria” i “Fryderyk Chopin” z uczniami szkół pod żaglami. Jest nadal aktywnym żeglarzem i autorem wspaniałych książek marynistycznych. Kapitan Baranowski poświęcił dziesiątki lat życia idei kształcenia i wychowania młodzieży na morzu.
Program „Niebieska Szkoła” został uhonorowany za organizację rejsów dla uczniów, podczas których młodzi ludzie łączą naukę z wychowaniem morskim.
„Niebieska Szkoła” to program nierozerwalnie związany z żaglowcem „Fryderyk Chopin” i ideą szkoły pod żaglami. Oto nieco przerażone dzieciaki przechodzą pod opiekę załogi, a po kilkutygodniowym rejsie wracają inni młodzi ludzie – dojrzalsi, odpowiedzialni za siebie i za innych.Słowo „wachta” przestaje być pustym terminem – przyjmuje kształt grupy przyjaciół, którzy wzajemnie mogą na sobie polegać. Młodzież na statku pracuje i uczy się, a w tej wyjątkowej szkole także nauczyciele muszą być pasjonatami i żeglarstwa, i nauczania. Dlatego to tak unikatowe przedsięwzięcie – opowiadała o zwycięskim programie członkini kapituły nagrody, przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta Joanna Zielińska.
Kapituła nagrody podkreśliła wagę formowania młodzieży poprzez morze, naukę odpowiedzialności za siebie i innych, współpracy w grupie oraz budowanie umiejętności pokonywania własnych słabości.
Ogromnie dużo zawdzięczamy kapitanowi Krzysztofowi Baranowskiemu i innym kapitanom, którzy stworzyli i realizowali ideę szkół po żaglami oraz wychowania morskiego młodzieży. A tu nie chodzi tylko o żeglarstwo. Najważniejszym mechanizmem jest „sail training” – hasło nieprzetłumaczalne, ale oznaczające kształtowanie osobowości młodych ludzi do życia poprzez szkolenie na morzu. To niesłychanie ważna funkcja żeglarstwa – powiedział po odebraniu nagrody Piotr Kulczycki, założyciel „Niebieskiej Szkoły”, armator i właściciel STS „Fryderyk Chopin”.
Przy okazji tegorocznej edycji nagrody ogłoszono, że szkole podstawowej w Boreczku, do której chodził patron nagrody, nadano imię Kapitana Żeglugi Wielkiej Leszka Wiktorowicza.
Wybierając tę postać kierowaliśmy się nie tylko tym, że droga na morze Pana Kapitana rozpoczęła się w Boreczku. Tutaj się urodził, uczęszczał do szkoły, tutaj kształtował się jego charakter i tutaj obudziły się pragnienia dokonania rzeczy wielkich – napisał w liście do uczestników uroczystości Krzysztof Bielak, dyrektor szkoły.
Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy Patrona, Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.
Nagrodę przyznała kapituła w składzie:
- Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły)
- Marek Brągoszewski, Bractwo Kaphornowców
- Marek Padjas, Bractwo Kaphornowców
- Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni
- Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni
- Waldemar Heflich, Press Club Polska, nowezagle.pl