W okresie od 17 sierpnia do 8 września br. Stowarzyszenie organizuje na akwenach Wielkich Jezior Mazurskich serię imprez żeglarskich związanych ze swym jubileuszem.
Tekst: Waldemar Heflich
Zdjęcia: Mat. WTŻ
Główne obchody 30-lecia WTŻ będą miały miejsce w weekend 7 i 8 września na terenie ośrodka Domu Pracy Twórczej PAN w Wierzbie, jego przystani i na okalających ją jeziorach: Bełdany, Mikołajskie i Śniardwy. W tych dniach odbędzie się kilka wyścigów regatowych dla członków i sympatyków Towarzystwa, dla zaproszonych gości oraz wszystkich innych żeglarzy, którzy odpowiedzą na zawiadomienia o regatach obwieszczone w kilkunastu przystaniach mazurskich i na forach mediów społecznościowych. Oprócz imprez na wodzie organizatorzy zapraszają na pikniki i biesiady żeglarskie w ośrodku Polskiej Akademii Nauk w Wierzbie.
Główne uroczystości jubileuszu objęli swoimi Patronatami Honorowymi Prezydent miasta stołecznego Warszawy pan Rafał Trzaskowski oraz Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego kolega Tomasz Chamera.
7 września żeglarze będą się ścigać w kilku biegach jachtów otwarto-pokładowych o Puchar Prezesa PZŻ. 8 września odbędą się regaty długodystansowe jachtów kabinowych o Puchar Prezydenta m. st. Warszawy.
Warszawskie Towarzystwo Żeglarskie zostało zawiązane z inicjatywy Juliusza Potulskiego przez grupę 70 żeglarzy, armatorów jachtów turystycznych. 25 stycznia 1994 zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Posiada ono status organizacji pożytku publicznego. Od maja 2019 roku WTŻ jest członkiem zwyczajnym Polskiego Związku Żeglarskiego.
W sezonie żeglarskim WTŻ rezyduje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w pięknie położonej przystani Domu Pracy Twórczej PAN w Wierzbie. Wierzba jest też miejscem większości regat i innych imprez Towarzystwa. Wyjątek stanowią rejsy i regaty na Wiśle w Warszawie, biesiady posezonowe w stołecznych pubach gromadzących żeglarzy oraz spotkania świąteczne i karnawałowe „Bale Żeglarza” kontynuujące tradycje balów przedwojennych. W ciągu 30 lat WTŻ zorganizował ponad 100 regat, znacznie większą ilość innych rejsów i spotkań na wodzie, na lądzie na Mazurach oraz w Warszawie. Pierwszym prezesem Towarzystwa został Juliusz Potulski – aktor, żeglarz, szkutnik, mentor żeglarstwa. Funkcję tę pełnił 18 lat; obecnie jest Honorowym Prezesem WTŻ. Następnie stery na 10 lat objął Tomasz Ciecierzyński – wielokrotny samochodowy rajdowy Mistrz Polski. Obecnym Prezesem Warszawskiego Towarzystwa Żeglarskiego jest Marek Nocuń – wykładowca akademicki.
Członkami towarzystwa są nauczyciele, prawnicy, lekarze, naukowcy, inżynierowie, technicy, urzędnicy, przedsiębiorcy, dziennikarze i ludzie sztuki. Członkami i sympatykami WTŻ byli i są znani powszechnie: wielcy polscy żeglarze – Krzysztof Baranowski, Andy Zawieja, Roman Paszke, uznani projektanci/ konstruktorzy jachtów – Adam Orych, Andrzej Skrzat, Jerzy Pieśniewski, autor cenionej w świecie “Teorii żeglowania” – śp. prof. Czesław Marchaj. Dziennikarze – Jerzy „Iwaszko” Iwaszkiewicz, Waldemar Heflich – wieloletni redaktor naczelny miesięcznika Żagle, śp. Witold Tobis, który w latach 50-tych zbudował jacht Giga w swoim mieszkaniu na 5-piętrze kamienicy na Ochocie i wyciągał go z tej „szkutni” dźwigiem po demontażu ściany budynku. Muzycy, kompozytorzy – Janusz Tylman, Grzegorz Markowski, aktorzy – Kazimierz Kaczor, Andrzej Kopiczyński. Przypomnieć należy postać śp. Marka Szufy – pilota Boeinga, żeglarza, wielokrotnego mistrza Polski w modelarstwie lotniczym, twórcy adaptacji wyciągarki samochodowej do systemu kładzenia masztu. O tym patencie w amerykańskim miesięczniku żeglarskim napisano „Jeśli chcesz kłaść maszt jednym palcem, udaj się do Polski, na Mazury, tam już tak robią”. W latach 80-tych Tadeusz Sienkiewicz z przyjaciółmi zbudowali 10,5 metrowy trimaran, a później we własnym ogrodzie, 15,5 metrowy katamaran, na którym zajęli II miejsce w regatach atlantyckich „Szlakiem Kolumba”. Autorzy książek żeglarskich Bożena Wandel - „Wiatrem pisane” i Wojciech Derwiński – „Krótkie ręce żeglarza” są również w szeregach WTŹ.
Znakiem rozpoznawczym Warszawskiego Towarzystwa Żeglarskiego jest biała bandera trójkątna z wcięciem, na której widnieje granatowe logo Klubu przedstawiające Syrenkę Warszawską z jachtem pod żaglami na tarczy. Logo zaprojektowane zostało przez artystę grafika śp. Stefana Małeckiego członka Stowarzyszenia.
Członkowie WTŻ pływają głownie po polskich jeziorach i rzekach, uczestniczą też w rejsach turystycznych i regatach w wielu miejscach na świecie. Wprawdzie w nazwie Towarzystwa jest Warszawa, stolica kraju, ale jego członkami są żeglarze z wielu regionów Polski. Duża grupa osób zaprzyjaźnionych, bywających na regatach i innych imprezach klubowych stanowi grono Sympatyków WTŻ. Przez trzydzieści lat wokół WTŻ stworzyła się znaczna społeczność wielopokoleniowa, grupa znajomych i przyjaciół, której pasją jest pływanie pod żaglami, dbanie o środowisko, hołdowanie tradycyjnym etycznym zasadom jachtingu, popularyzacja wypoczynku i rekreacji na wodzie oraz wychowania młodego pokolenia miłośników żeglarstwa.
W roku 2014, w dwudziestą rocznicę utworzenia, Warszawskie Towarzystwo Żeglarskie uhonorowane zostało Odznaką za zasługi dla Miasta Stołecznego Warszawy „Zasłużony dla Warszawy”.