Reklama

Autor 02:40 Sport, Żeglarstwo

SSL Gold Cup: pierwsze rozdanie już w tym roku

Czy żeglarstwo może być równie emocjonujące jak piłka nożna, a żeglarskie gwiazdy równie popularne jak te z tenisa? Międzynarodowa organizacja SSL twierdzi, że tak i ma konkretny plan, aby to osiągnąć!

Tekst Michał Korneszczuk i Patryk Zbroja
zdjęcia
mat. Pras. SSL

SSL (Star Sailors League) to organizacja, która za cel wzięła sobie promocję żeglarstwa poprzez stworzenie jednego rankingu światowego dla wszystkich żeglarzy regatowych (SSL Ranking) oraz organizację imprez – finału sezonu (SSL Finals) i Żeglarskiego Mundialu (SSL Gold Cup), który będzie się odbywał co dwa lata. Przekaz SSL oparty o wizerunek żeglarzy jako nowych bohaterów sportu oraz prezentacja żeglarstwa w sposób prosty i zrozumiały dla szerokiej widowni, mają skupić wokół SSL 10 milionów widzów na całym świecie.

Pierwsza edycja Żeglarskiego Mundialu odbędzie się w maju i czerwcu 2022 roku w Szwajcarii. Nieprzypadkowe jest odniesienie już w samej nazwie do piłki nożnej, bo same rozgrywki mają odbywać się w podobny sposób i w podobnym formacie jak futbolowy odpowiednik. Narodowe drużyny rywalizować będą w fazach grupowych, aby następnie trafić do finałów. W trakcie każdej rundy odbędzie się pięć wyścigów, w których wezmą udział cztery narodowe reprezentacje liczące po 11 żeglarzy.

Ale po co właściwie powołano do życia nowy projekt, skoro każdego roku mamy w żeglarstwie 117 tytułów mistrzów świata? Właśnie po to, by odpowiedzieć na pytanie, kto w końcu jest najlepszym żeglarzem świata i który kraj ma najsilniejszą kadrę. W tym celu SSL stworzył ogólnoświatowy ranking wzorowany na tenisowych notowaniach ATP i WTA.

Połowa każdej załogi startującej w SSL Gold Cup będzie składać się z piątki najwyżej rozstawionych w rankingu. Resztę załogi ma za zadanie dobrać kapitan. Kapitanem polskiej drużyny został Mateusz Kusznierewicz.

Aktualnie udział w SSL Gold Cup potwierdziło 56 reprezentacji. W składach poszczególnych zespołów można znaleźć prawdziwe ikony żeglarstwa regatowego, jak John Bertrand (AUS), Tom Slingsby (AUS), Robert Scheidt (BRA), Sime Fantela (CRO), Loick Peyron (FRA), Ian Williams, Gilles Scott (GBR), Francesco Bruni (ITA), Vasco Vascotto (ITA), Rod Davis (NZL), Fredrik Loof (SWE), Eric Monnin (SUI), Rodion Luka (UKR), Paul Cayard czy Eric Doyle (USA).

Na przełomie września i października 2021 r. na wodach Jeziora Neuchatel (Grandson) odbędzie się natomiast Test Event, czyli bezpośrednia przygrywka do właściwych regat mistrzowskich, które zaplanowane są na 2022 r. SSL Gold Cup Test Event początkowo miał zostać rozegrany w dwóch imprezach dla szesnastu najwyżej rozstawionych teamów, wśród których znalazła się również polska załoga. Z uwagi na duże zainteresowanie i możliwości logistyczne szwajcarscy organizatorzy już teraz planują jednak rozbudowanie wydarzenia do 24 załóg i trzech imprez.

Trzeba pamiętać, że załoga jachtu SSL 47 (bazująca na konstrukcji RC 44) składa się z dziewięciu osób: dziobowego, pitmana, floatera, dwóch trymerów żagli przednich, grindera, trymera grota, sternika i taktyka. W skład reprezentacji na regaty SSL wchodzi 11 załogantów (w tym kapitan) – dwie osoby mogą zatem pełnić rolę rezerwowych (zmienianych w różnych warunkach wietrznych lub w przypadku kontuzji).

Szerzej o polskiej załodze już wkrótce w kolejnym artykule!

(Visited 849 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 28 stycznia, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij