Mistrzostwa Świata World Sailing, druga, po igrzyskach olimpijskich, najważniejsza i największa na świecie impreza w żeglarstwie sportowym, w 2027 roku odbędzie się w Polsce. Gospodarzem regat będzie Gdynia.
Tekst: PZŻ
zdjęcia: Robert Hajduk, Szymon Sikora
Do naszego kraju przyjedzie około 700 żeglarzy z całego świata, aby walczyć o medale i olimpijskie kwalifikacje. O prawo do organizacji imprezy walczyło 13 krajów reprezentujących wszystkie kontynenty. Mistrzostwa zorganizuje Polski Związek Żeglarski w partnerstwie z Urzędem Miasta Gdyni, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Samorządem Województwa Pomorskiego.
Mistrzostwa Świata World Sailing odbywają się raz na cztery lata w okresie olimpiady, czyli czterolecia między igrzyskami olimpijskimi. To pierwsza i najwyższa rangą impreza kwalifikacyjna do igrzysk. Gospodarzami poprzednich edycji mistrzostw były kolejno: Kadyks (Hiszpania) w 2003 roku, Cascais (Portugalia)– 2007, Perth (Australia) – 2011, Santander (Hiszpania) – 2014, Aarhus (Dania) – 2018 oraz Haga (Holandia) – 2023.
Najbliższa edycja imprezy, po raz pierwszy w historii odbędzie się w nowej formule. Dotychczas regaty we wszystkich konkurencjach olimpijskich były rozgrywane w jednym miejscu. Doświadczenia, koszty, uwarunkowania logistyczne i organizacyjne spowodowały korektę formatu i podział mistrzostw na dwie części – pierwsza odbędzie się w 2026 roku w Walencji, druga w 2027 roku w Gdyni. To bez wątpienia największa impreza w historii polskiego żeglarstwa oraz najwyższe rangą wydarzenie sportowe w Gdyni.
– Nowy format umożliwi żeglarzom efektywniejszą rywalizację, stanowiąc mniejsze obciążenie budżetowe dla gospodarzy i pozwalając realizować własne cele strategiczne, jak i oczekiwania World Sailing. Głównymi czynnikami są zrównoważony rozwój, gdzie bierzemy od uwagę listę wytycznych ekologicznych, jak dekarbonizacja, programy recyklingowe, oszczędzanie wody, wykorzystanie zielonej energii, a także kwestie parytetów – egzekwowanej przez MKOl polityki równości płci. Zarówno Gdynia, jak i Walencja podchodzą do powyższych zagadnień z pełną odpowiedzialnością. Z niecierpliwością czekam na mistrzostwa świata, które odbędą się w miastach o wielkim żeglarskim potencjale – mówi Quanhai Li, prezydent World Sailing.
W Gdyni rywalizować będą żeglarze klas dwuosobowych: 49er, 49erFX, Nacra 17, 470 oraz żeglarze z niepełnosprawnościami. Walencja gościć będzie żeglarzy konkurencji jednoosobowych w windsurfingowej klasie iQFoil, kitesurfingowej Formula Kite oraz ILCA.
– Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że światowa federacja żeglarska World Sailing podjęła decyzję o organizacji Mistrzostw Świata klas olimpijskich w Gdyni. Żeglarstwo w naszym kraju rozwija się intensywnie. Polscy żeglarze zdobywają medale w najważniejszych imprezach, z igrzyskami olimpijskimi na czele, mamy bardzo zdolną młodzież. Organizacja mistrzostw będzie dodatkowo świetną promocją dla naszego kraju, a dla samego polskiego żeglarstwa to duży impuls do rozwoju – mówi Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki.
Mistrzostwa Świata World Sailing to największa w historii impreza żeglarska w Polsce. Praca nad samą aplikacją trwała wiele tygodni, a w przygotowanie wniosku zaangażowana była liczna grupa osób. Poza zespołem Polskiego Związku Żeglarskiego w przygotowaniach udział wzięli przedstawiciele miasta Gdyni i Gdyńskiego Centrum Sportu, Ministerstwa Sportu i Turystyki, samorządu województwa pomorskiego oraz zewnętrzni konsultanci.
– To był żmudny proces, bo wymagania World Sailing są bardzo duże. W aplikacji musieliśmy wykazać nie tylko zdolność organizacyjną i finansową do sprawnego przeprowadzenia tak ważnej imprezy, ale też przedstawić długofalowe korzyści dla światowego żeglarstwa, Polski i Pomorza będące pokłosiem organizacji mistrzostw. To m.in. popularyzacja żeglarstwa w każdej grupie wiekowej i społecznej, żeglarska aktywizacja osób z niepełnosprawnością, impuls dla gospodarki i rozwój infrastruktury, a także kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Powołana przez World Sailing komisja oceniająca wnioski brała też pod uwagę kwestie logistyczne, potencjał turystyczny miasta i regionu, stopień zaawansowania ekologicznych standardów, potencjalne atrakcje dla uczestników mistrzostw, możliwości budżetowe, wsparcie organizacji rządowych i samorządowych, współpracę różnych grup interesariuszy. Wszystkie elementy znalazły odzwierciedlenie w złożonej aplikacji i finalnej prezentacji, którą przedstawiał zespół pod przewodnictwem prezesa PZŻ Tomasza Chamery. W zespole znaleźli się również: Agnieszka Pomaska – posłanka RP (doświadczona żeglarska), Katarzyna Gruszecka – Spychała (Przewodnicząca Rady Społeczno – Gospodarczej dla obszaru metropolitalnego Trójmiasta) oraz współpracownicy PZŻ Paweł Brach i Piotr Oleksiak.
– Uzyskałem informacje, że nasza bardzo obszerna i szczegółowa aplikacja, uzyskała najwyższe oceny merytoryczne. W kuluarach mówiło się, że dotąd nikt w całej historii nie przygotował tak dobrego wniosku. Ale konkursu na najważniejszą w żeglarskim świecie olimpijskim imprezę nie wygrywa się dokumentacją, lecz argumentami w niej zawartymi oraz wieloletnim doświadczeniem. Prezentowane przez nas argumenty były bardzo mocne i przekonywujące. Fakt, że w pokonanym polu zostawiliśmy 12 bardzo mocnych kandydatur świadczy o naszym dotychczasowym potencjale i skali zaufania jakie mają do nas władze światowego żeglarstwa. Opłaciła się m. in. rozpoczęta w 2000 roku inwestycja władz Miasta Gdyni w proces budowania marki festiwalu żeglarskiego Gdynia Sailing Days – dodaje Tomasz Chamera.
Na powyższe zaufanie Polski Związek Żeglarski pracuje od wielu lat, regularnie organizując międzynarodowe zawody rangi mistrzowskiej w wielu klasach olimpijskich i nieolimpijskich. Po każdych regatach podkreślany jest profesjonalizm, znakomita organizacja, dobre warunki do żeglowania na polskich akwenach, zaplecze oraz realizacja działań pozażeglarskich. Większość z tych imprez organizowanych jest w Gdyni, w ramach odbywającego się tutaj od 25 lat regatowego festiwalu Gdynia Sailing Days. W efekcie właśnie to miasto gościć będzie najlepszych na świecie żeglarzy w klasach olimpijskich.
– Bardzo się cieszę, że Gdynia będzie gospodarzem tak dużej i ważnej imprezy. Żeglarstwo to bardzo ważny dla Gdyni sport, a Gdynia konsekwentnie buduje swoją żeglarską tożsamość. Mistrzostwa świata w klasach olimpijskich to impreza bez precedensu w historii naszego miasta. Wierzę, że okaże się ona nie tylko sukcesem sportowym, ale też będzie kołem zamachowym dla popularyzacji żeglarstwa wśród najmłodszych gdynian, a miasto stanie się dzięki temu jeszcze bardziej atrakcyjne turystycznie dla gości z całego świata – mówi Aleksandra Kosiorek, Prezydent Miasta Gdyni.
Na organizacji Mistrzostw Świata World Sailing skorzysta nie tylko Gdynia, ale też cały region.
– Jako żeglarz z zamiłowania bardzo się cieszę z faktu, że najważniejsza impreza w olimpijskim żeglarstwie regatowym zostanie zorganizowana w Polsce, na Pomorzu. Dla naszego regionu to szansa na pokazanie jego walorów, turystycznego potencjału, szczególnie jeśli chodzi
o turystykę wodną. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak dużym kołem zamachowym dla regionu było Euro 2012. Mistrzostwa Świata World Sailing z pewnością będą kolejnym impulsem rozwojowym dla lokalnej gospodarki, nie tylko w perspektywie samego wydarzenia, ale też
w perspektywie długoterminowej – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
I właśnie korzyści długoterminowe, jakie z tego typu wydarzenia może odnieść Polska, województwo pomorskie i miasto Gdynia stanowią jeden z priorytetów World Sailing.
– Oddziaływanie mistrzostw widoczne będzie w kolejnych latach na wielu płaszczyznach. Chcemy maksymalnie wykorzystać ich potencjał i skalę. Mistrzostwa świata są wydarzeniem budzące zainteresowanie mediów z całego świata, a transmisje telewizyjne i internetowe uzyskują milionowe zasięgi wśród mieszkańców sześciu kontynentów. Do Polski, oprócz żeglarzy, zespołów wspomagających, kibiców i turystów, przyjedzie liczne grono dziennikarzy z całego świata, aby relacjonować przebieg rywalizacji i pokazać piękno naszego kraju. Jestem pewien, że przy współpracy wszystkich interesariuszy Mistrzostwa Świata World Sailing będą kolejnym kołem zamachowym dla rozwoju Polski i naszego żeglarstwa – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.