Reklama

Autor 00:38 Żeglarstwo

Bezpieczeństwo na jachcie, to zawsze podstawa

Wypoczynek na jachcie powinien być związany z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Od tego w końcu zależy nasz wypoczynek. Co powinno się znaleźć na wyposażeniu jachtu? Na kim spoczywa odpowiedzialność za jacht i załogę? Czy na jachcie jest bezpiecznie podczas burzy? Odpowiedzmy sobie na te kluczowe pytania.

ADVERTORIAL
Tekst: Mat firmowe
Zdjęcia Shutterstock

Odpowiedzialność.

Za bezpieczeństwo podczas rejsu odpowiedzialny jest przede wszystkim kapitan jachtu (skipper)
W praktyce jednak na całej załodze spoczywa troska o bezpieczne żeglowanie. Należy przecież prowadzić ciągłą obserwację innych jednostek na wodzie i wypatrywać ewentualnych przeszkód, które zagrażają bezpiecznej żegludze. Z prawnego punktu widzenia, za całość odpowiada jednak prowadzący rejs.

Jednym z obowiązków kapitana jachtu jest sprawdzenie stanu oraz ilości sprzętu ratunkowego.
Mowa tutaj przede wszystkim o kamizelkach, kole ratunkowym, gaśnicy i apteczce. Załoga naturalnie powinna znać miejsce, gdzie się znajdują te elementy wyposażenia. Dobrą praktyką jest po dopasowaniu kamizelek do każdego załoganta poprosić, aby zabrali je do swoich kabin i mieli zawsze pod ręką w razie potrzeby.

Jak to jest z tą burzą?

Stare żeglarskie przysłowie prawi, że dobry kapitan, sztormy spędza przy barze. I trudno się z tym nie zgodzić. Nigdy nie wypływajmy z portu przed burzą, a jeżeli już nas zaskoczy podczas żeglugi spływamy do najbliższego portu lub nawet brzegu, choćby w trzciny w przypadku akwenów śródlądowych. Wchodząc awaryjnie do portu przygotujmy się do manewru. Bosak w pogotowiu, wszyscy w kamizelkach. Zabezpiecz burty jachtu : https://www.mazuria.com/category/boje-odbijacze-akcesoria odbijaczami.
Obserwując uważnie niebo nie powinniśmy zostać jednak zaskoczeni. Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich żeglarze mogą korzystać także z systemu ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. System lamp podczas niebezpieczeństwa miga 40 razy na minutę przed burzą oraz 90 razy na minutę podczas bezpośredniego niebezpieczeństwa.
Podczas burzy występują silne podmuchy wiatru oraz fale. Jacht nie zawsze wówczas zachowuje się stabilnie i bardzo łatwo o utratę równowagi. Pamiętamy więc o kolejnej zasadzie: „Jedna ręka dla jachtu, a druga dla siebie”. Na morzu oczywistym i koniecznym jest korzystanie z szelek.

Zasady bezpiecznej żeglugi

Wiemy już o obserwacji wody i innych jachtów. Czytajmy również mapy głównie pod kątem głębokości, aby uniknąć spotkania z przeszkodami pod wodą. Na jachcie powinien znajdować się naładowany telefon komórkowy, najlepiej umieszczony w wodoodpornym pokrowcu.
Tutaj warto przypomnieć kilka numerów alarmowych do służb ratowniczych:

– Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: 601 100 100
– Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni: 505 050 971
– Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Świnoujściu: 505 050 969
– Ratownictwo Morskie i Górskie: 985
– Europejski numer alarmowy: 112

Podczas rozmowy z ratownikami podajemy w pierwszej kolejności najważniejsze informacje:
Miejsce zdarzenia oraz o charakterystyczne punkty w zasięgu wzroku a w przypadku morza pozycję, na której się znajdujemy
Rodzaj niebezpieczeństwa
Liczba osób i ewentualnie liczba poszkodowanych

Wyposażenie jachtu.

Generalnie rozróżniamy 3 grupy środków: ratunkowe, asekuracyjne i zabezpieczające. Akcesoria ratunkowe służą ratowaniu życia. Są nimi: kamizelki ratunkowe, rzutki, tratwy ratunkowe. Akcesoria asekuracyjne służą do zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom na wodzie. Należą do nich: kamizelki asekuracyjne czy choćby “lajflina”. Na stanie jachtu powinno być co najmniej tyle kamizelek ratunkowych, ile jest członków załogi. Kamizelki ratunkowe powinny być wyposażone w gwizdek oraz elementy odblaskowe. Każdy członek załogi powinien mieć dobraną kamizelkę ratunkową według wagi, tak aby wyporność zapewniała unoszenie się w wodzie.

Obowiązkowo na jachcie do 10 m wymagana jest 1 gaśnica, od 10 do 15 metrów 2 sztuki, a powyżej 15 metrów trzy sztuki. Obowiązkowym wyposażeniem jachtu jest także apteczka oraz koło ratunkowe. W apteczce powinny się znaleźć przede wszystkim:

– plastry opatrunkowe i bandaże
– nożyczki
– preparaty na oparzenia słoneczne
– sól fizjologiczna,
– środki przeciwbólowe i na dolegliwości żołądkowe

Kompletując niezbędne i konieczne wyposażenie ratunkowe, koniecznie zajrzyj do naszej hurtowni, gdzie znajdziesz szeroką gamę produktów z tego segmentu.

Mazuria Sp. z o.o.
Galiny 2, 11-214 Galiny
Kontakt: tel. 575 065 050 lub 575 064 050
sklep@mazuria.com
www.mazuria.com

(Visited 547 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 30 lipca, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij