Autor 19:19 Żeglarstwo

Kierunek Genua

Już za chwileczkę, już za momencik wystartuje tegoroczna, 63. edycja targów Salone Nautico di Genova, która potrwa od 21 do 26 września 2023 r. Impreza odbywa się pod hasłem „Sea More”, albowiem doczekaliśmy się już transformacji znacznej części terenów targowych i zbliża się do końca trwająca od 2020 r. przebudowa nabrzeża Levante, dzięki któremu w tym roku znacznie powiększyła się powierzchnia wystawiennicza.

Tekst: Patryk Kazanecki
Zdjęcia: Materiały prasowe organizatora

Cały projekt rozbudowy ma zostać ukończony w przyszłym roku, jednakże już teraz zmiany robią ogromne wrażenie. Ci którzy odwiedzali te włoskie targi w poprzednich latach mogą zobaczyć je na filmie promocyjnym poniżej. Tak będą one wyglądały w tym roku, a tych którzy jeszcze nigdy do Genui nie zawitali, film z pewnością zachęci do odwiedzenia tej wyjątkowej imprezy, która nie poddała się nawet w trakcie czasów covidowych i jest organizowana bez przerwy od kilkudziesięciu lat.

Organizatorzy zapowiadają udział 1043 marek, co oznacza wzrost o 4,5% w porównaniu z ubiegłoroczną imprezą, a dzięki udostępnieniu nowych 143 miejsc do cumowania jednostek pływających o długości od 2 do 40 m ich łączna liczba na wystawie wyniesie ponad 1 tys.

Wśród nowości zobaczymy m.in. dwa jachty motorowe ze stoczni Azimut: 15,03-metrowy Verve 48 oraz Magellano 60 o długości 18,47 m. Pierwszy z nich to szybka, sportowa jednostka, napędzana trzema silnikami zaburtowymi Mercury Verado o łącznej mocy 600 KM, które mogą rozpędzić ją do prędkości maksymalnej 50 węzłów (92,6 km/h). W jej rufowej części znajdziemy dwie platformy kąpielowe z drabinkami, po jednej na każdej z burt, które przedzielone są napędami, a dodatkowo rufowa część portburty otwiera się, tworząc taras z dostępem do wody. Druga nowość od Azimuta to zaś crossover z flybridge’m, który sprawdzi się podczas dłuższych wypraw i przypadnie do gustu miłośnikom wygodnego mieszkania na pokładzie. Ciekawie zapowiada się także premierowy, 16,2-metrowy model 52 ze stoczni Solaris Power. To otwarta jednostka typu walkaround z kadłubem w kształcie głębokiego V i kajutami pod pokładem, która może być wyposażona w bliźniaczą instalacją napędów Volvo Penta IPS 650 lub IPS 800, dzięki którym osiąga prędkość maksymalną odpowiednio 30 i 35 węzłów (55,6 km/h i 64,8 km/h). To tylko trzy ze 184 nowości (więcej o 9,5% niż w 2022 r.), które zaprezentowane zostaną w tym roku na targach. W Genui czeka nas zatem niesłychanie ciekawa impreza.

(Visited 93 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 24 października, 2023

Partnerzy serwisu

Zamknij