Reklama

Autor 21:03 Żeglarstwo

Konferencja “Prevent Plastic Pollution” na Cyprze. Wszystkie ręce na pokład.

70% powierzchni naszej planety to morza i oceany. Niestety niemal wszędzie w wodnym środowisku znajdujemy wszelkiego rodzaju odpady. Szczególnie niebezpieczne, te z tworzyw sztucznych powstają i dostają się do wód z lądu. Gdzie należy więc szukać problemu?

Tekst: Piotr Dalecki
Zdjęcia: Mat. ISSA, Shutterstock


Szacuje się , że każdego roku do mórz i oceanów świata trafia około 10 mln ton śmieci. Nie sposób ocenić wszystkich negatywnych skutków obecności odpadów w wodach mórz i oceanów. Najważniejsze z nich to z pewnością przedostawanie się cząstek do przewodu pokarmowego zwierząt oraz nagminne przypadki zaplątania ich w odpady. Już w roku 2004, badania podawały, że woda morska może zawierać nawet sześć razy więcej tworzyw sztucznych niż planktonu.
Każda inicjatywa na rzecz ochrony środowiska jest cenna i ważna. W sercach żeglarzy szczególne miejsce zajmuje kwestia zanieczyszczania mórz, oceanów i generalnie wód.


Stowarzyszenie ISSA wraz z Flotą IYFR „Pomerania” zorganizowała na Cyprze specjalną konferencję “Prevent Plastic Pollution” w celu zaangażowania ekspertów ds. środowiska i organizacji związanych z żeglarstwem w bardziej aktywne działania w kwestii ochrony środowiska morskiego.


ISSA od samego początku swojej działalności stawia w swoim programie duży nacisk na to zagadnienie. Edukacja dotycząca problemów pojawiających się w naszym wodnym świecie jest w końcu sprawą kluczową. Budowanie świadomości jest równie istotne jak organizacja konkretnych działań mających na celu szeroko pojęte sprzątanie mórz i oceanów na które jak wiadomo potrzebne są potężne środki.

Spotkanie odbyło się w dniach 6-9 kwietnia 2022 i składało się z 3 obszarów tematycznych:
1. Przedstawienie zagadnień związanych z zanieczyszczeniami mórz
2. Prezentacja inicjatyw/rozwiązań, które zostały podjęte w celu rozwiązania problemów środowiskowych.
3. Edukacja jako główny środek zapobiegania problemom środowiskowym.
W konferencji uczestniczyli delegaci z 15 krajów. Obecni byli speakerzy z World Maritime University, Neubrandenburg University, Ministerstwa Transportu Cypru, Ministerstwa Turystyki Cypru oraz szereg organizacji pozarządowych z różnych krajów. 

W ciągu tych kilku dni przedstawiono i zreferowano aktualną skalę problemu. Niestety są to dane zatrważające. Prelegenci poddali pod dyskusję kilka projektów inicjatyw jakie należało by podjąć w celu uaktywnienia instytucji światowych mogących mieć wpływ na realne ograniczenie emisji śmieci.

Powstała grupa do opracowania standardów dla małych jednostek (do 24m) – w zakresie zachowań przyjaznych dla środowiska. Powołano również zespół do rozbudowania książki Green Guide fundacji Seakeepers z USA (docelowo książka ta ma stanowić zbiór zaleceń dla żeglarzy jak postępować, aby być jak najmniej uciążliwym dla środowiska morskiego)
Nawiązane zostały ścisłe kontakty pomiędzy uczestnikami konferencji a przedstawicielami ISSA w celu poszukiwania i wypracowania rodzajów produktów, które mogą być bezpiecznie używane na jachcie.

Stowarzyszenie ISSA zobowiązało się do promowania zarówno rozwiązań strukturalnych przedstawionych w trakcie konferencji (głównie przez przedstawicieli lokalnych władz i lokalnych organizacji pozarządowych) jak również wspomnianych produktów przyjaznych środowisku. Zaplanowano wreszcie cykliczne spotkania mające na celu śledzenie postępów prac określonych w trakcie konferencji.

Gratulujemy inicjatywy i liczymy na więcej podobnych akcji.

Wielu uczestników konferencji podpisało przy okazji deklarację potępiającą agresję Rosji w Ukrainie.

(Visited 121 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 22 kwietnia, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij