Reklama

Autor 15:41 Żeglarstwo

Nagroda Rejs Roku za 2022 rok

W 53 letniej historii nagrody Rejs Roku na palcach jednej ręki można policzyć laureatów, którzy na uznanie jury zasłużyli nie regatami, wyczynem czy ekspedycją, a rejsem turystycznym, potocznie w świecie zwanym cruisingiem.

Tekst i zdjęcia: Marek Zwierz

W tym roku, po dwuletniej przerwie, w której nie przyznawano głównej nagrody, ponieważ pandemia wstrzymała niemal całkowicie żeglarskie aktywności, nagrodę otrzymał rejs cruisingowy. Nie był to jednak zwyczajny cruising. Z Polinezji Francuskiej, a dokładnie z Raiatei, Ola Rapp i Michał Palczyński na jachcie „Crystal” popłynęli na najbardziej na zachód wysuniętą wyspę Aleutów, Attu i wzdłuż łańcucha tych wysp do Dutch Harbour, który jest na wschodnim ich krańcu. Potem już była jesień i trzeba było uciekać w cieplejsze regiony, więc kolejny długi skok na Hawaje. W tej chwili tegoroczni laureaci parkują na Morzu Corteza zwanym też Zatoką Kalifornijską. Oczywiście specjalnie na uroczystość gali Rejs Roku pojawili się w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności.

Właśnie w ECS odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień za ubiegłoroczne wyczyny żeglarskie. Może Dwór Artusa, w którym przez wiele lat odbywała się ta uroczystość, jest bardziej prestiżowy, ale sala w Europejskim Centrum Solidarności jest za to zdecydowanie lepiej przystosowana do przeprowadzania takich wydarzeń.

Przy okazji wręczania Srebrnego Sekstantu, kontynuując tradycję magazynu „Żagle”, zastępca redaktora naczelnego portalu nowezagle.pl Waldemar Heflich, uhonorował autorów i realizatorów pomysłu na „ morski rejs małym jachtem” – Piotra Homę wraz z małżonką i dwójką dzieci. Laureaci tej nagrody na 28 stopowym jachcie „Tinos” pożeglowali z Kamienia Pomorskiego na północ wzdłuż szwedzkich wybrzeży, następnie przez Kanał Gota dotarli do Goeteborga i stamtąd wrócili do Kamienia Pomorskiego. Wyprawa zajęła sto dni i w czasie których pokonano blisko 1000 mil.

Drugą Nagrodę Honorową Rejs Roku otrzymał Maciej Sodkiewicz wraz z członkami kolejnego etapu projektu Lodowe Krainy, który tym razem zaprowadził jacht „Inatiz” do Zatoki Hudsona, w rejony na których nie tylko nie widziano jeszcze biało-czerwonej bandery, ale w ogóle jachty docierają tam bardzo rzadko.

Trzecia Nagroda przyznana została załodze jachtu „I Love Poland”, który z powodzeniem pod wodzą Grzegorza Baranowskiego startuje w najbardziej prestiżowych regatach nie tylko w Europie, ale na większości akwenów północnego Atlantyku. W imieniu całej fundacji będącej operatorem jachtu nagrodę odebrała Monika Bronicka.

Nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów” otrzymał Jurand Goszczyński za zwycięstwo w trzeciej edycji transatlantyckich regat małych łódek na własnoręcznie zbudowanym jachcie „Alczento”.

Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. Kpt. Aleksandra Kaszowskiego przypadła Sławomirowi Skalmierskiemu w uznaniu dobrej roboty żeglarskiej podczas wyprawy jachtem „Hi Ocean One” na Spitsbergen, Grenlandię, Islandię i Jan Mayen.

Ponadto wręczono honorowe wyróżnienia z okazji rozlicznych rocznic i jubileuszów. Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia otrzymała Akademia Marynarki Wojennej, która właśnie w 2022 roku obchodziła stulecie powstania. Wyróżnienia Honorowe Rejs Roku za 40-lecie żeglowania i kształcenia młodzieży otrzymały fregata „Dar Młodzieży” i barkentyna ORP „Iskra”, a za 30 lat na morzu także bryg „Fryderyk Chopin”.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje.

(Visited 408 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 26 marca, 2023

Partnerzy serwisu

Zamknij