Reklama

Autor 16:57 Żeglarstwo

Nowy most nad kanałem żeglugowym na Mierzei Wiślanej oddany do użytku

nowy most na mierzei wiślanej

25 czerwca 2021 roku otwarto nowy most na Mierzei Wiślanej – Most Południowy. Kierowcy mogą już korzystać z przeprawy nad kanałem żeglugowym. W oddaniu obiektu do użytkowania uczestniczył wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Tekst inf. pras. Ministerstwa Infrastruktury
Zdjęcie mat. pras. NDI/Besix

– Otwarcie Mostu Południowego to dowód na to, że prace na Mierzei Wiślanej przebiegają zgodnie z harmonogramem. Postęp prac widoczny jest również przy budowie Mostu Północnego, gdzie wykonano większość robót konstrukcyjnych. Dzięki tym obiektom kierowcy nie będą stać w korkach, czekając, aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek, co przyczyni się do większego komfortu podróży.

powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk
nowy most na Mierzei Wiślanej

Most Południowy, czyli nowy most na Mierzei Wiślanej, jest jednym z dwóch mostów obrotowych zaplanowanych do wykonania w ramach prac przy realizacji drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Jest to jeden z najdłuższych tego typu obiektów w Polsce. Jego długość to ponad 60 metrów, a masa konstrukcji stalowej ustroju wraz z przeciwwagą wynosi ok. 560 ton.

Nowy most na Mierzei Wiślanej posiada dwa przęsła, obraca się na podporze z łożyskiem soczewkowym, a każdy z siłowników obrotu mostu waży 4 tony. Most Południowy wyważono na podstawie specjalnej procedury, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, z uwzględnieniem ciężaru nawierzchni na jezdniach i chodnikach.

Po oddaniu mostu do użytkowania zostanie na niego przekierowany ruch z drogi wojewódzkiej nr 501, co umożliwi prace nad budową południowej części kanału żeglugowego.

Wykonawcą robót budowlanych w ramach projektu pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – część I” jest konsorcjum NDI/Besix.

Dla przypomnienia, 20 kwietnia br. pomiędzy inwestorem – Urzędem Morskim w Gdyni, a wykonawcą – firmą Budimex S.A została podpisana umowa na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – część II”.

CZYTAJ TAKŻE Przekop Mierzei Wiślanej: co w planach na przełom wiosny i lata?

(Visited 203 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 11 lipca, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij