Reklama
Reklama

Autor 16:51 Sport

PMT: załoga Przemka Tarnackiego najlepsza w Szczecinie

Polish Match Tour: Przemysław Tarnacki

Zwycięzcą pierwszych międzynarodowych regat meczowych w sezonie rozegranych w Szczecinie została załoga Albert Riele Sailing Team w składzie Przemysław Tarnacki, Przemysław Płóciennik, Jacek Przybylak i Bartosz Bartnicki. W finale pokonali oni międzynarodową załogę – Australijczyka Davida Chapmana oraz wracającego do meczowych startów Szymona Jabłkowskiego. Regaty o jednoznacznie brzmiącej nazwie Turn It On Again miały rangę grade 3 federacji World Sailing.

Materiały prasowe organizatorów

Po przymusowej przerwie, organizatorzy rozgrywanego od 14 lat cyklu Polish Match Tour przeprowadzili pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na świecie regaty zaliczane do rankingu Pucharu Świata World Sailing. Regaty odbyły się w Szczecinie w Centrum Żeglarskim. W ciągu dwóch dni udało się rozegrać 62 wyścigi na jeziorze Dąbie. Wystartowało 9 załóg z Polski, Niemiec, Australii i Brazylii.

W sobotę, pierwszego dnia regat, w słabym i zmiennym wietrze rozegrano całą rundę eliminacyjną, czyli 36 wyścigów w systemie każdy z każdym. Szybko uformowała się czołówka pięciu załóg, które między sobą rozstrzygnęły kolejność po eliminacjach. Zaskakująco dobrze poradziła sobie wracająca do ścigania załoga byłego wicemistrza Polski Szymona Jabłkowskiego, wygrywając 7 z 9 swoich wyścigów i zajmując pierwsze miejsce premiowane bezpośrednim awansem do półfinałów.

Kolejne miejsca premiowane awansem do ćwierćfinałów z minimalnymi różnicami punktowymi zajęły załogi Davida Chapmana, Igora Tarasiuka, Patryka Zbroi i Przemka Tarnackiego. Załoga z 5. miejsca miała raptem dwa punkty starty do lidera, co świadczyło o bardzo wyrównanej walce faworytów do zwycięstwa w całych regatach. Stawkę ćwierćfinalistów uzupełniły załogi Jannesa Wiedemanna z Niemiec i Bernaro Low-beera z Brazylii.

Fot. Gwidon Libera / mat. pras. PMT

W niedzielę regaty rozpoczęły się od pojedynków ćwierćfinałowych, w których do trzech wygranych meczów zmierzyły się pary Chapman – Low-beer, Tarasiuk – Wiedemann oraz dwóch faworytów regat, Tarnacki – Zbroja. W pierwszych dwóch wygrali Chapman i Tarasiuk w stosunku 3-0. W trzecim pojedynku Tarnacki po zaciętej walce wygrywał 2-0, ale w kolejnym wyścigu popełnił prosty błąd tuz przed metą, pozwalając na zdobycie jednego punktu załodze Patryka Zbroi. Nie zmieniło to jednak wyników i listy sterników awansujących do półfinałów.

W półfinałach Jabłkowski wybrał Tarnackiego, ale nie był to dobry wybór, bo doskonale i bardzo szybko pływający Przemek nie dał zbyt wielkich szans rywalowi, pokonując go 2-0. W drugim półfinale Champan po zaciętej walce i bezlitosnym wykorzystaniu błędów młodej załogi HRM Racing wygrał z Tarasiukiem również 2-0.

W finałach wiatr jeszcze bardziej osłabł i udało się rozegrać tylko jeden wyścigu. Tarnacki wygrał z Chapmanem, a Jabłowski pokonał Tarasiuka i te mecze zdecydowały o końcowych wynikach regat TURN IT ON AGAIN w Szczecinie:

  1. Przemysław Tarnacki – Albert Riele Sailing Team
  2. David Chapman (AUS) – CM Construction Team
  3. Szymon Jabłkowski – Jabłkowski Sailing Team
  4. Igor Tarasiuk – HRM Racing Team
  5. Patryk Zbroja – KS Dobra Marina
  6. Jannes Wiedemann (GER)
  7. Bernardo Low-beer (BRA)
  8. Michał Brzozowski – Brzoza Sailing Team
  9. Bartłomiej Wójciak – Sport Vita Ski&Sail Gliwice

***

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich była możliwa dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin, a zarazem w strategię promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour i MT Partners.

Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski Szczecin, Pomorze Zachodnie oraz Harken, Centrum Żeglarskie Szczecin, NFUN Yachting, Polski Związek Żeglarski i wodoaktywni.com, portal zeglarski.info oraz nowezagle.pl

Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl oraz na facebook i instagram.

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2020 cykl składa się z czterech imprez na akwenach w Szczecinie i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

(Visited 35 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 27 września, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij