Reklama

Autor 15:21 Sport

Polski jacht wygrał regaty samotników na Jeziorze Genewskim!

Zaprojektowany przez Jerzego Pieśniewskiego Focus 750 Performance, zbudowany w łódzkiej stoczni Focus Yachts, stanął na starcie regat dla samotników organizowanych we Francji na jeziorze Genewskim przez  Cercle Nautique de Sciez nieprzerwanie od 1981 roku. Sterowany pewną ręką doświadczonego francuskiego „samotnika” z regat Mini Transat, Frederica Peroche, rywalizował ze wspólnego startu z jednostkami takimi jak Melges 32 czy Grand Surprise 31’4.

Od lat w regatach tych wygrywały francuskie jednostki. Tym razem było jednak inaczej. Prognozy sprawdziły się i wiał silny wiatr 13-15 węzłów przy szkwałach dochodzących nawet do 25 węzłów, co sygnalizowały migające światła sztormowe na brzegu. Z tego też względu wielu sterników zrezygnowało z udziału w regatach. Ostatecznie 27 września 2020 na starcie stanęło 16 samotnych żeglarzy, którzy mieli rywalizować wg. formuły przelicznikowej. W tych trudnych warunkach znakomicie radził sobie żeglujący właśnie na Focusie 750 Performance Frédéric PEROCHE, przygotowujący się do startu w regatach Mini Transat.

Ostatecznie Focus 750 wygrał całe regaty po kilkunastu latach dominacji francuskich jednostek. Wynik jest tym bardziej obiecujący, że nasz jacht dotarł do Leman Nautic (oficjalnego przedstawiciela we Francji, koncesjonowanego dystrybutora Jeanneau) zaledwie kilkanaście dni wcześniej. W rozgrywanych dwa tygodnie wcześniej załogowych regatach przy z kolei bardzo słabym wietrze, na pierwszej boi Focus był na 2 miejscu jednak ze względu na brak wiatru regaty przerwano.

Interesująco zatem zapowiadają się dalsze starty Focusa 750 Performence na tym akwenie, na którym regaty gromadzą tak wiele jachtów (nawet 500) z Francji i Szwajcarii. Najwięcej żagli można zobaczyć na jeziorze podczas jednej z najstarszych regat w Europie – Bol d’Or Mirabaud.

Tekst na podstawie relacji Michała Orlińskiego przygotował Mariusz Sobusiak i Jerzy Pieśniewski i są to bezpłatne materiały prasowe stoczni Focus Yachts.

Zdjęcia z ubiegłotygodniowych regat załogowych oraz z wyścigu samotników dostarczył Michał Orliński i są to bezpłatne materiały prasowe Leman Nautic.

(Visited 329 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 30 września, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij