Reklama
Reklama

Autor 18:41 Żeglarstwo

Tablica pamiątkowa Andrzeja Drapelli

W sobotę, 14 października, w gdyńskiej Alei Zasłużonych Żeglarzy w Basenie Jachtowym im. Mariusza Zaruskiego, odsłonięta została 29 już tablica pamiątkowa.

Uhonorowany został kapitan Andrzej Drapella, prawdziwy człowiek morza. W czasie swojego zawodowego życia dowodził zarówno frachtowcami z Polskich Linii Oceanicznych i Chipolbroku, jak i chyba wszystkimi polskimi żaglowcami. Pływał na „Darze Pomorza” i prowadził „Zawiszę Czarnego”, „Oceanię”, „Fryderyka Chopina”, „Kapitana Borchardta” i „Pogorię”.

O swoich kontaktach z Andrzejem Drapellą opowiadali przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska, zastępca dyrektora departamentu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Krzysztof Czopek, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski, kapitan Mesy Gdańskiej Bractwa Wybrzeża, Maciek Sodkiewicz, a po odsłonięciu tablicy przez córkę kapitana, Nadię Drapella i Joannę Zielińską, głos zabrał też syn, Dariusz Drapella, także żeglarz i kapitan.

„Dla ojca zawsze dwie rzeczy były na statku najważniejsze; bezpieczeństwo i dobra atmosfera w załodze. Myślę, że dobrze się z tych zadań wywiązywał” – powiedział syn kapitana.

Merytorycznym opiekunem Alei Zasłużonych Żeglarzy w Gdyni jest Pomorski Związek Żeglarski.

(Visited 33 times, 1 visits today)
Last modified: 3 listopada, 2023

Partnerzy serwisu

Zamknij