Reklama

Autor 22:00 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki: „Bitwa o Gotland”

Właśnie zdjąłem z półki…

…kolejną miniaturę żeglarską przysłaną z Francji. Najtrudniejsze na Bałtyku regaty, Bitwa o Gotland, doczekały się swojej monografii. Niezmordowany Andrzej Kowalczyk, wydający po polsku za granicą Miniatury Żeglarskie, mające być kontynuacją znanych z dawnych lat Miniatur Morskich, udowodnił, że jak się bardzo chce, to można. Można wskrzesić prawdziwie kultową serię i utrzymywać ją już czwarty rok, wydając w międzyczasie dziesięć pozycji bardzo szeroko traktujących o polskim i światowym żeglarstwie.

Pozycja ósma to opis ośmiu edycji Bitwy o Gotland, od pierwszego zakładu Krystiana Szypki z Jackiem Zielińskim, czyli Wielkiej Bitwy Wschodu z Zachodem, aż po ostatni wyścig, w którym dopłynęła do mety trójka żeglarzy. Opisanych jest wszystkich osiem regat z krótkimi wypowiedziami uczestników i oficjalnymi wynikami w obu klasach, Open i ORC.

Szkoda tylko, że redakcji zaplątało się zdjęcie ilustracyjne z Volvo Ocean Race 2011/12, choć tyle znakomitych fotek zrobił znany świnoujski fotograf Marek Wilczek. Potraktujmy więc tę książeczkę jako przymiarkę do wielkiej monografii za lat… no, dużo, bo historia Bitwy o Gotland nie jest zakończona i zapewne jeszcze długo zakończona nie będzie.

Tekst Marek Zwierz, Video Marek Zwierz

Andrzej Kowalczyk
“Bitwa o Gotland”
Miniatury Żeglarskie
wydane w Agde, 2020

(Visited 157 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 27 września, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij