Reklama
Reklama

Autor 01:55 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki: „Czytanie z chmur”

Właśnie zdjąłem z półki pozycję zachęcającą do podniesienia do góry głowy i przyjrzenia się chmurom. Książka Olivera Perkinsa jest kwintesencją meteorologicznej wiedzy do natychmiastowego wykorzystania. Coś dla siebie znajdą zarówno regatowcy, jak i turyści żeglujący przy brzegu, jak i ptaki oceanów.

Głównym celem książki jest pokazanie czytelnikowi w jaki sposób, tylko na podstawie obserwacji chmur, zorientować się w ogólnej cyrkulacji atmosferycznej, umieścić siebie we właściwej części układu niskiego lub wysokiego ciśnienia i na tej podstawie wyciągnąć wnioski o dalszym rozwoju sytuacji meteo, czyli sporządzić prognozę pogody. Autor omówił istotne dla tych celów chmury, często gęsto mieszając rodzaje, gatunki, odmiany i towarzyszące im zjawiska.

Akurat dla urzeczywistnienia celu książki nie jest to aż tak istotne. Ważne, że czytelnik, żeglarz, turysta czy urlopowicz, obserwując niebo będzie mógł ze sporą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć co czeka go w ciągu najbliższej godziny lub nawet w ciągu kilku kolejnych dni. Zdecydowanie książka godna jest polecenia uważnym czytelnikom.

Oliver Perkins
Czytanie z chmur. Jak przewidywać pogodę
Tłumaczenie: Michał Brennek
Oficyna Wydawnicza Alma-Press

Tekst i wideo Marek Zwierz

(Visited 93 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 22 stycznia, 2021
Reklama

Partnerzy serwisu

Zamknij