Reklama
Reklama

Autor 18:10 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki: „Galeon czy Galion”

Wydawnictwo Nautica wydało idealną książkę na czas społecznej izolacji. Jakby w przewidywaniu pandemii ukazała się pozycja mogąca na kilka wieczorów zająć czas zamkniętej w odosobnieniu całej rodzinie. Oczywiście pod warunkiem, że rodzina interesuje się żeglarstwem. Pytania obejmują wiele dziedzin, bo jest i historia żeglugi, i regaty, i żaglowce i wielkie samotne rejsy pań czy panów. Są elementy konstrukcji jachtów, prac bosmańskich, locji, nawigacji, a nawet meteorologii.

Zasadniczą wartością tej książki jest jednak nie jej aktualne, pandemiczne zastosowanie, a możliwość wykorzystania materiału do popularyzacji wiedzy o żeglarstwie w szkole, na kursie żeglarskim, w drużynie harcerskiej, czyli przy przeróżnych okazjach mogących być pretekstem do konkursów, quizów i zabaw.

Obszerne wyjaśnienia prawidłowych odpowiedzi pozwalają zapomnieć o wygrzebanej przez autora w XVII-wiecznej encyklopedii definicji żeglarza jako „indywiduum odżywiające się tytoniem i alkoholem, służące do manewrowania statkiem żaglowym”.

W zamierzchłych czasach słusznie minionego systemu znałem nawet kapitanów wyczerpujących warunki tej definicji. Jednak żeglarz to zdecydowanie ktoś więcej i w powyższej definicji nie mieści się wiedza, jaką współcześnie trzeba się wykazać, żeby prowadzić nie tylko statek żaglowy, ale nawet zwykły jacht turystyczny. Ta książka zdecydowanie pozwoli ją sprawdzić, a nierzadko i rozszerzyć.

Krzysztof Siemieński
Galeon czy galion?”
150 Quizów i zagadek o morzu i żeglarstwie
Wydawnictwo Nautica

Tekst i wideo Marek Zwierz

(Visited 53 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 22 grudnia, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij