Reklama

Autor 00:27 Recenzje

Właśnie zdjąłem z półki: „Zapiski z dziennika żeglarza samotnika”

Właśnie zdjąłem z półki…

…pozycję przypominającą przedostatnią edycję transatlantyckiego wyścigu OSTAR 2013, z dwójką polskich żeglarzy na starcie – Joanną Pajkowską i Krystianem Szypką. Książka to relacja Krystiana zaczynająca się od marzeń o udziale w tych regatach, poprzez postanowienie, przygotowania, aż po start. Relacja kończy się krótkim podsumowaniem tego, czym jest żeglarstwo solowe, samotnicze, samotne czy jak w jakimś niefortunnym polskim tłumaczeniu, jednorękie, albowiem w języku angielskim jednoręki żeglarz, singlehand sailor, to żeglarz żeglujący sam, w pojedynkę.

Tegoroczny start został odwołany z powodu wirusa, a planowana była jubileuszowa edycja z okazji 60-lecia regat. Udział Joanny Pajkowskiej i Krystiana Szypki przywrócił tę imprezę świadomości polskich żeglarzy i do startu przymierzało się kilka naszych jachtów. Z pewnością kolejnym efektem tejże popularyzacji jest wydanie niniejszej książki. Czyta się ją znakomicie i można wprost poczuć, jakim torturom poddawany jest śmiałek mierzący się z Północnym Atlantykiem. Do tego mamy sporo informacji, które może wykorzystać każdy, kto choćby po cichu marzy o żegludze bez ciągle wchodzącej w drogę załogi.

Dla niewtajemniczonych: OSTAR to najtrudniejsze obecnie amatorskie regaty dla samotników. Wiodą trasą z Plymouth w Anglii do Newport w Stanach Zjednoczonych w poprzek Północnego Atlantyku. Regaty prowadzą pod prąd przemieszczających się z zachodu na wschód niżów, w większości pod wiatr i średnio przez pięć sztormów. Historia regat sięga roku 1960, kiedy to czterech gentlemanów założyło się, który pierwszy pokona tę trasę.

Impreza rozrastała się w tempie eksplozji przeradzając w zawodowy wyścig zbrojeń, w którym zwyciężały takie legendy jak Tabarly, Colas, Ellen McArthur, Peyron, Joyon. Z polskiej strony ścigali się Kuba Jaworski, Teresa Remiszewska, Zbigniew Puchalski, Krzysztof Baranowski, Czesław Gogołkiewicz. Po okresie zawodowstwa OSTAR stał się najbardziej wymagającym wyścigiem amatorskim i takim jest do dzisiaj.

Tekst Marek Zwierz, Video Marek Zwierz

Krystian Szypka
“Zapiski z dziennika żeglarza samotnika”
Wydawnictwo “w może”

(Visited 199 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 27 września, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij