Reklama
Reklama

Autor 20:48 Sport

Wyścigi The Ocean Race Europe Prologue w Polsce. Legendarne jachty będą się ścigać w Gdyni!

W dniach 10-12 maja Gdynia gościć będzie 4 załogi biorące udział w The Ocean Race Europe Prologue.  Obok litewskiego jachtu Ambersail 2, Team Childhood 1 z Holandii oraz Ocean Racing Team z Austrii, na wodach Zatoki Gdańskiej rywalizować będzie polska załoga Sailing Poland pod dowództwem legendarnego Bouwe Bekkinga.

The Ocean Race Europe to pierwsza, europejska odsłona najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie – The Ocean Race. Poprzedzi ją prolog na trasie Kłajpeda – Gdynia – Sztokholm rozpoczynający się 7 maja. Trzy dni później rywalizacja przeniesie się na wody Zatoki Gdańskiej. W godzinach popołudniowych 10 maja załogi zakończą morski etap z Kłajpedy do Gdyni, na 11 maja zaplanowano 2 wyścigi przybrzeżne, a 12 maja o godzinie 12:00 nastąpi start kolejnego morskiego etapu do Sztokholmu.

Jachty uczestniczące w regatach zacumowane będą w Marina Yacht Park w Gdyni. Ze względu na trwająca pandemię, wydarzenie będzie miało charakter wyłącznie sportowy. Zmagania, szczególnie wyścigi przybrzeżne, będzie można obserwować m. in. z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni, molo w Sopocie, gdzie przewidziany jest znak zwrotny, z trójmiejskich plaż, a także z pokładów prywatnych jachtów.

Jestem dumny z faktu, że Gdynia będzie jednym z miast prologu wyścigu The Ocean Race Europe, a na starcie stanie m.in. jacht Sailing Poland z fantastyczną załogą. Bardzo się cieszę, że wśród członków załogi są utalentowani młodzi żeglarze z kadry narodowej juniorów, którzy zbierać będą doświadczenie pod okiem doświadczonych żeglarzy, uczestników i triumfatorów wielu najtrudniejszych regat na świecie. W naszych działaniach upowszechniających żeglarstwo zwracamy zawsze uwagę na to, żeby zawodnicy szukali w tym pięknym sporcie różnych dróg i wielu możliwości. Żeglowanie na oceanicznym jachcie regatowym jest właśnie jedną z takich propozycji. W Gdyni zobaczymy cztery jachty klasy VO65, które rywalizować będą w wyścigach blisko brzegu. Dla polskiego żeglarstwa jest to na pewno ważne wydarzenie i życzyłbym sobie, aby był to pierwszy krok ku przyszłemu startowi polskiego teamu w okołoziemskich regatach The Ocean Race” – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, organizator prologu The Ocean Race Europe w Gdyni.

Sternikiem (skipperem) polskiej załogi Sailing Poland został Bouwe Bekking, legenda regat The Ocean Race. Holenderski żeglarz ma na koncie osiem startów w tych okołoziemskich regatach i aż czterokrotnie kończył je na podium.

Nawigatorem Sailing Poland został Aksel Magdahl, dla którego będzie to już piąty projekt The Ocean Race w karierze, a funkcję kapitana (boat captain) pełnić będzie Jens Dolmer – weteran Pucharu Ameryki i dwukrotny uczestnik regat Volvo Ocean Race.

Bouwe Bekking, który pełni również funkcję dyrektora sportowego projektu, przedstawił pełny skład polskiej części załogi Sailing Poland na etap Kłajpeda – Gdynia. Do doświadczonych, międzynarodowych żeglarzy dołączyli Maja Micińska, Alan Alkhatab, Kacper Gwóźdź, Mateusz Gwóźdź, Stanisław Bajerski i Tymon Sadowski.

Na pokładzie Sailing Poland mamy zarówno znakomitych żeglarzy oceanicznych, jak i bardzo młodych zawodników polskiej kadry narodowej. Dla nich to ogromne wyzwanie, ale ja już wiem, że są bardzo utalentowani. Kibicujcie im i wspierajcie, nie tylko podczas wyścigów w Gdyni, ale całej naszej kampanii The Ocean Race Europe – powiedział Bouwe Bekking.

Przygotowania załogi Sailing Poland do regat The Ocean Race Europe i prologu tych regat w Gdyni

Zachęcamy do śledzenia przygotowań oraz poczynań załogi Sailing Poland w mediach społecznościowych: 

Facebook:
www.facebook.com/sailingpolandteam
www.facebook.com/polsailing

Instagram:
www.instagram.com/sailingpoland/
www.instagram.com/polskizwiazekzeglarski

Strona internetowa:
www.sailingpoland.eu
www.pya.org.pl
www.nowezagle.pl

Szczegółowy harmonogram The Ocean Race Prologue Gdynia – 10-12 maja 2021:

10 maja:
Zakończenie etapu morskiego Kłajpeda – Gdynia
Zacumowanie jachtów w Marina Yacht Park

11 maja:
Dwa wyścigi przybrzeżne w formule In-Port Race
09:00 – skippers briefing (wyłącznie dla zawodników)
09:45 – wypłynięcie jachtów z Marina Yacht Park
11.00 – start 1. wyścigu
14.30 – start 2. wyścigu

12 maja:
12:00 – start morskiego etapu Gdynia – Sztokholm

Załogi uczestniczące w The Ocean Race Prologue Gdynia:
* Ambersail 2, Litwa
* Team Childhood 1, Holandia
* Ocean Racing Team, Austria
* Sailing Poland, Polska

Pełen harmonogram The Ocean Race Europe & Prologue:
9 maja 2021 – Etap 1: Kłajpeda => Gdynia
12 maja 2021 – Etap 2: Gdynia => Sztokholm
16 maja 2021 – Etap 3: Sztokholm => Południe Szwecji
29 maja 2021 – Etap 4: Lorient => Cascais
6 czerwca 2021 – Etap 5: Cascais => Alicante
13 czerwca 2021 – Etap 6: Alicante => Genua

Trasa The Ocean Race Europe:

Tekst, zdjęcia i film – materiały prasowe Sailing Poland

(Visited 268 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 12 maja, 2021
Reklama

Partnerzy serwisu

Zamknij