Reklama

Autor 19:39 Sport

Zwycięstwo i rekord trasy Scamp Team w Maristo Cup

Regaty Maristo Cup (dawniej Sailbook Cup) wystartowały 18 lipca 2020. Załoga Scamp Sailing Team wystartowała w grupie OPEN, testując nowopozyskaną offshore’ową jednostkę J/V HH42 „Scamp 3”.

Pierwszy etap, Sopot-Visby, odbył się przy niemal bezwietrznej aurze i przez pierwsze godziny wszystkie jachty walczyły na Zatoce o każdy lekki podmuch wiatru. Za Helem, na otwartym morzu, siła wiatru się nieco zwiększyła, a jego kierunek pozwolił na postawienie Code 0 lub genakerów.

Ponieważ według prognoz na środku Bałtyku miała być całkowita flauta, taktyk i nawigator teamu Scamp Jakub Marciniak obrał dłuższą drogę, płynąc dalej od środa wyżu, aż pod wyspę Olandia. Kierunek ten zapewnił teamowi konsekwentne dążenie do mety przy utrzymaniu prędkości. Cel został osiągnięty i po przebyciu ok. 220 Mm załoga jachtu „Scamp 3” wygrała pierwszy etap regat. pokonując trasę w 30h17minut.

Drugi etap, wiodący z Visby na północ, aż za wyspę Gotska Sandon, a potem do Sopotu, wystartował w środę 22 lipca w samo południe. Przeważał kurs półwiatrem. Jachty przy zdecydowanie mocniejszym niż w pierwszym etapie wietrze miały do pokonania około 330 Mm. Trasa tym razem była wymagająca ze względu na trudne warunki pogodowe obfitujące w burze, gradobicia, liczne szkwały i zmiany kierunku. Kilka jachtów z powodu awarii musiało się wycofać z regat.

„Scamp 3“ przebył ponad 330-milową trasę w 30 godzin i 7 minut! Zwycięstwo drugiego etapu i całych regat stało się faktem!

Co jednak najważniejsze, załoga „Scamp 3“ pobiła absolutny rekord przepłynięcia obu etapów (60h i 24 minuty), bijąc o prawie 20 godzin wyniki wyśmienitych żeglarzy i znanych na naszym akwenie szybkich jachtów regatowych biorących wcześniej udział w tych regatach.

Maciej Gnatowski: Udział w Maristo Cup to dla nas powrót do tego cyklu regat po kilku latach, gdy zdobyliśmy podium, płynąc na pierwszym zasłużonym „Scampie“ (R/P 44 z 1986 roku).

Witold Karałow: „Scamp 3“ pomimo podobnej długości bardzo różni się od poprzedniej jednostki. HH42 to offshorowa jednostka, natomiast Soto było typowym jachtem do inshorowych wyścigów typu up & down. Mnogość nowych patentów nowego „Scampa“ jest dla nas kolejnym ciekawym wyzwaniem w rozwoju projektu Scamp Sailing Team.

Jakub Marciniak: Regaty do Visby i z powrotem miały być dla nas przede wszystkim testem nowego jachtu i solidnym treningiem. To był udany debiut, choć czekają nas jeszcze liczne treningi aby wszystko grało jak należy.

Piotr Obidziński: Popełniliśmy kilka błędów i dużo pracy przed nami, ale znaczące poprawienie dotychczasowego rekordu trasy tych regat pokazuje, że zeszłoroczne sukcesy były wynikiem ciężkiej pracy i zgrania zespołu oraz potencjał nowej jednostki przed kampanią 21/22.

Załoga Scamp Team w regatach Maristo Cup:
Jakub Marciniak
Grzegorz Goździk
Maciej Ślusarek
Maciej Gnatowski
Witold Karałow
Jakub Jankowski
Piotr Obidzinski
Andrzej Grabowski
Artur Manista
Jakub Skowroński

ALAB Brochocki ESS Audio Scamp Sailing Team powstał w 2015 roku, rozpoczynając krajowe i zagraniczne starty na 30-letnim zasłużonym jachcie z Adrmiral’s Cup (Reichel Pugh 44). W 2019 roku na jednostce typu Soto 40 załoga zdobyła m.in. brązowy medal Mistrzostw Europy ORC w Oxelosund.

Materiały prasowe Scamp Team.

(Visited 325 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 27 września, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij