Reklama

Autor 23:02 Sport

50. Rolex Fastnet Race 2023: Jubileuszowy klasyk!

Słynny wyścig klasyczny Fastnet jest dla nas jedną z najważniejszych imprez regatowych, ponieważ od wielu lat na starcie staje kilka polskich jachtów.  Royal Ocean Racing Club (RORC) i jego francuscy partnerzy, ogłosili datę kolejnego wyścigu rozgrywanego teraz na trasie długości 690 mil z Cowes do Cherbourg-en-Cotentin z opłynięciem skały Fastnet. Wystartuje tradycyjnie tuż pod oknami Royal Yacht Squadron na Wyspie Wight. Będzie to w sobotę 22 lipca 2023 roku, tuż przed słynnym Cowes Week.  

Tekst Waldemar Heflich
zdjęcia mat. pras. organizatorów

RORC i Stowarzyszenie Arrival Fastnet Cherbourg, współpracuje z miastem Cherbourg-en-Cotentin, Aglomeration Community du Cotentin, Departament Manche i Region Normandii, wszyscy razem chcą dołożyć starań, aby jubileuszowy wyścig, był wielkim wydarzeniem nie tylko sportowym, ale także społecznym i kulturalnym. Wszystko ma odbyć się w niepowtarzalnym francuskim stylu” – informuje komandor RORC, James Neville. Dyrektor wyścigu, Chris Stone, ma nadzieję, że będzie to wyjątkowa impreza, w której od 1925 roku głównym trofeum Fastnet Challenge Cup. Trofeum zdobywa ten, kto okaże się najlepszy w gronie kilkuset jachtów z całego świata. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród współczesnego jachtingu regatowego. Wydarzenie zakończy się rozdaniem nagród z okazji 50. wyścigu Rolex Fastnet Race w Cherbourgu w piątek 28 lipca 2023 r.

W 2021 roku na starcie Rolex Fastnet Race stanęła rekordowa flota, licząca 337 jachtów. Nie zabrakło oczywiście polskich załóg. Dwie na jachtach klasy Volvo Open 70 – „E1” – Zbigniew Gutkowski i „I Love Poland” – Grzegorz Baranowski, na łódce klasy Volvo Ocean 65 „Sailing Poland” – Maciej Marczewski i maxi trimaran „Ultim’Emotion2” – Jacek Siwek. Oprócz tego Kuba Szymański na „Polished Manx II” w grupie załóg dwuosobowych oraz jachty „Oiler” – Marek Wołoszyn, „One Way” – Janusz Madej i „Fujimo” – Tomasz Kosobucki. Z całą pewnością liczba naszych załóg w jubileuszowym 50. wyścigu Fastnet, nie będzie mniejsza…

Trzy wyścigi w 2015, 2017 i 2019 roku, w czasie skorygowanym wygrywali Francuzi i oni zdobywali główną nagrodę Fastnet Challenge Cup. W tym roku nowy rekord trasy jednokadłubowców ustanowił maxi należący do Rosjanina Dmitry Rybolovleva “Skorpios” 2 dni 8 godzin 33 minuty i 55 sekund. Maxi trimaran “Edmond de Rothschild” dowodzony przez parę skiperów Franck Cammas I Charles Caudrelier, także ustanowił nowy rekord z czasem 1 dzień 9 godzin 15 minut I 54 sekundy. Główną nagrodę regat Fastnet Challenge Cup wywalczył Tom Kneen I załoga jachtu JPK 1180 “Sunrise”. Alexis Loison i Guillaume Pirouelle na jachcie JPK 1030 “Léon” wygrali w grupie IRC 3 i załóg dwuosobowych.

Rolex Fastnet Race, to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych klasyków żeglarskich na świecie. Jego zwycięzcami w czasie przeliczeniowym i rzeczywistym byli najwybitniejsi żeglarze ze wszystkich stron świata. Wygrywali go John Illingworth – pomysłodawca wyścigu Sydney-Hobart, legendarny zwycięzca OSTAR Eric Tabarly, Ted Turner – zdobywca Pucharu Ameryki i założyciel stacji CNN, Peter Blake – genialny Nowozelandczyk zwycięzca regat Whitbread i America’s Cup, Ludde Ingvall, który wygrał regaty Sydney-Hobart, Ross Field, Neville Chrichton, Loic Peyron, Mike Slade, Niklas Zennstrom, Ian Walker, Franck Cammas i Charles Caudrelier.  

Trasa wyścigu prowadzi z Cowes na Wyspie Wight, Cieśniną Solent, wzdłuż południowego wybrzeża Anglii, między wyspami Scilly i Land’s End oraz przez Morze Celtyckie do Fastnet Rock, u wybrzeży południowo-zachodniej Irlandii. Następnie flota wraca, okrążając Bishop Rock, na zachód od Wysp Scilly. Od tego miejsca trasa jest jednak od 2021 roku nowa, a port mety przeniósł się z Plymouth, tradycyjnego celu podróży od pierwszej edycji wyścigu w 1925 r., do Cherbourga we Francji. Ta zmiana, zwiększa długość wyścigu z 608 do 695 mil.   

(Visited 690 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 4 stycznia, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij