Reklama

Autor 16:23 Żeglarstwo

Bezpieczeństwo na lodzie

Po zakończeniu sezonu żeglarskiego, część z nas uprawia sporty na lodzie. Najpopularniejsze są bojery – czyli żeglarstwo lodowe. Dowiedz się jak bezpiecznie zachować się wchodząc na lód. Poznaj tabelę grubości i wytrzymałości lodu.

Tekst: Mat. firmy Mazuria
Zdjęcia: shooterstock, mat. firmy Mazuria

Żeglarstwo lodowe

Początki żeglarstwa lodowego szacuje się na XVII wiek. Holendrzy wykorzystywali bojery do transportu ludzi i towarów. Pod koniec XIX wieku żeglarstwo lodowe stało się popularne w krajach bałtyckich. Pierwsze regaty bojerowe zorganizowano w 1882 roku w Rosji u ujścia rzeki Newy.
W Polsce bojery popularne są od 1920 roku. Aktualnie PZŻ po stosownym kursie przyznaje patent sternika lodowego. Sportowe wersje bojerów osiągają prędkości ponad 100 km/h. To coraz bardziej popularna dyscyplina, jednak nie zapominajmy, że na lodzie można spotkać również wędkarzy i amatorów jazdy na skuterach śnieżnych.

Bezpieczne grubości lodu

Akweny zamarzają i odmarzają od brzegów. Na środku jeziora woda zamarza najpóźniej. Dla bezpieczeństwa odczekajmy kilka mroźnych dni, zanim zdecydujemy się wejść na lód.
W zależności od obciążenia, można założyć bezpieczne minimalne grubości lodu:

10 cm: utrzymuje człowieka – możliwość wędkowania pod lodowego
15 cm : sporty lodowe – skutery wodne, bojery
30 cm : utrzymuje już samochód osobowy

Jak bezpiecznie zachować się podczas wchodzenia na lód?

Zanim wybierzesz się na lód, ubierz się ciepło. Przede wszystkim poinformuj najbliższych o miejscu przebywania oraz orientacyjnym czasie powrotu. To procedura znana choćby z górskich wycieczek. Podczas wchodzenia na lód ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Najlepiej wybrać się z osobą towarzyszącą, która może pomóc lub wezwać pomoc (telefon alarmowy – numer 112) w razie ewentualnego wypadku. Gdy słyszysz pęknięcia lub trzeszczenie lodu, wycofaj się na brzeg. 

Jeśli zauważysz osobę, pod którą załamał się lód, zachowaj spokój. Nie wbiegaj na lód do poszkodowanego, gdzie na pewno jest słabszy i nie utrzyma drugiej osoby. Wezwij pomoc (tel. do straży pożarnej 998 lub tel. ratunkowy 112). Jeżeli sytuacja wymaga naszej natychmiastowej interwencji, podajmy mu szalik, kurtkę, gałąź lub linę. Możemy też związać ze sobą kilka przedmiotów. W ten sposób mamy możliwość bezpiecznego wyciągnięcia ofiary. Unikajmy bezpośredniego kontaktu z osobą, pod którą załamał się lód, gdyż działając instynktownie może nas wciągnąć.

Do profesjonalnego ratownictwa na lodzie służą sanie wodno-lodowe dostępne w sklepie https://www.mazuria.com/sanie-wodno-lodowe.html

Sanie zwiększają bezpieczeństwo i skuteczność akcji ratowniczych. Wyposażone są w komory powietrza, które zapewniają wyporność na wodzie.
Jeśli chcesz zamówić profesjonalne sanie lodowe, skontaktuj się ze sprzedawcami firmy Mazuria, którzy oferują profesjonalne doradztwo techniczne podczas doboru sprzętu ratunkowego.

Mazuria
Galiny 2 11-214 Galiny
Od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 16.00.
tel. 89 678 94 17
silniki@mazuria.com

(Visited 305 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 15 listopada, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij