Reklama

Autor 18:32 Polecane

Festiwal Wisły świętuje

Drewniane tradycyjne statki i łodzie rzeczne zmierzają na siódmy Festiwal Wisły – święto flisackich tradycji. Ten festiwal wrósł już w letni kalendarz ogólnopolskich imprez, w połowie sierpnia w nadwiślańskich miastach kujawsko-pomorskiego Wisła ożywia się i przyciąga tłumy. To warto zobaczyć.

Tekst i zdjęcia: Materiały organizatora

W tym roku Festiwal odbędzie się w trzech miastach – 12-13 sierpnia we Włocławku, 14-15 sierpnia w Toruniu i 18-19 sierpnia w Bydgoszczy. Motywem przewodnim imprezy jest niedawny sukces polskich środowisk flisackich, których zabiegi doprowadziły do wpisania tradycji flisackich na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Co to oznacza dla Festiwalu Wisły? Impreza od pierwszej edycji w 2017 roku kultywuje, wspiera, rozwija i przywraca właśnie flisactwo, które w Polsce przez wieki oznaczało nie tylko spław samych tratw, czyli spiętych ze sobą kłód drewna, ale także wszelki transport rzeczny, który ostatecznie koncentrował się na Wiśle. Tegoroczny Festiwal Wisły świętuje więc ten sukces. Flisacy w tym roku wyjdą na ląd, planowana jest wielka parada ulicami Włocławka.

Festiwal Wisły to po pierwsze świetna zabawa dla wszystkich nad wodą. Dzieci i dorośli majsterkują w szkutni, plotą liny, uczą się wiślanego rzemiosła. Najodważniejsi przepływają Wisłę pod okiem ratowników. Jarmark Nadwiślańskie Smaki co roku się rozwija i zadziwia. Potrawy tradycyjne o flisackich korzeniach robią furorę. Barszcz flisacki z Ulanowa, jedna z najbardziej kultowych potraw w tym środowisku, ma coraz większą konkurencję. W zupach rybnych flisacy byli i są największymi fachowcami. Nie zabraknie, oczywiście, muzyki i to granej na kilku scenach. 

Kilkadziesiąt tradycyjnych jednostek jest do dyspozycji publiczności. Galary, baty, szkuty, dubasy, kozy, mniejsze lejtaki, łodygi, nieszawki, a także łodzie wikińskie – każdy może poznać tajniki ich budowy i właściwości nautyczne. Rejsy są darmowe, wystarczy zdobyć bilet rozdawany przez organizatora – Nadwiślańską Organizację Turystyczną. 

Dla publiczności to często pierwszy kontakt z tą najprostszą i łączącą wieki formą korzystania z rzeki. A przysłowiowe “drewno na wodzie” oczarowuje praktycznie od ręki. 

Całodzienne imprezy nad rzeką wieńczą parady kilkudziesięciu statków i łodzi. Najefektowniejsze są, oczywiście, te z wykorzystaniem pirotechniki i nastrojowej muzyki w porze zmierzchu. To rodzaj spektaklu, z którego Festiwal Wisły słynie. 

W tym roku wielki finał Festiwalu Wisły odbędzie się w Fordonie, nadwiślańskiej dzielnicy Bydgoszczy. Fordon ma ogromne nadwiślańskie tradycje, z których Festiwal Wisły zamierza czerpać. Pojawią się wątki żydowskie, zabrzmi muzyka klezmerska. 

Szczegółowy program na stronie organizatora festiwalwisly.pl i na profilu FB. 

(Visited 239 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 1 sierpnia, 2023

Partnerzy serwisu

Zamknij