Reklama

Autor 19:52 Żeglarstwo

Czyste ciało, czysty jacht i… sumienie.

Klar, to po prostu porządek. Pojęcie dość ogólne i dlatego też powinno być szeroko postrzegane. Jak porządek, to i czystość. Dbając o wygląd jachtu jak również naszą osobistą higienę nie możemy zapominać o kondycji środowiska, z którego my żeglarze korzystamy tak często.

Tekst: Piotr Dalecki
Zdjęcia: Mat prasowe ISSA, Seabin

Nasza woda
Woda na jachcie turystycznym zawsze leci bezpośrednio za burtę, a z nią preparaty, z których korzystamy, zmywając naczynia, biorąc prysznic czy myjąc pokład. I tutaj właśnie zaczyna się problem Zdecydowana większość środków nie jest zbyt przyjazna środowisku, pomimo, że temat jego ochrony jest dzisiaj wyjątkowo aktualny. Globalne rozwiązania w tym zakresie musimy zostawić  rządom tego świata, chociaż interesy wielkich korporacji często kłócą się ze zdrowym rozsądkiem i możliwością podejmowania realnych decyzji mających wpływ na poprawę czystości wody i powietrza. Nie znaczy to jednak, że my sami nie możemy zrobić czegoś w tym kierunku a każda, nawet najmniejsza inicjatywa mająca na celu poprawę sytuacji jest bezcenna.

Co to znaczy być Eko na wodzie?
To proste. Starajmy się postępować tak, aby nie zanieczyszczać wody, którą tak kochamy. Świadomość problemu zanieczyszczania jezior, mórz i oceanów, to podstawa realnego wpływu na poprawę tego zjawiska z poziomu nas samych. Działania w tym zakresie nie mają służyć tylko nam – tutaj i teraz, ale również przyszłym pokoleniom i choć brzmi to może nieco pompatycznie, to nie ma w tym żadnej przesady. Na szczęście wspomniana świadomość jest coraz bardziej zauważalna i wymusza na samym rynku wprowadzanie rozwiązań. ekologicznych.

Potrzeba matką wynalazku
W ostatnim czasie, powstało kilka proekologicznych projektów, które może wydają się być małymi kroczkami do celu, jednak szeroko zastosowane mogą już stanowić znaczący postęp w procesie poprawy stanu czystości wód. Poniżej tylko dwa z nich. O kolejnych napiszemy w następnych odsłonach tego tematu.

Portowy wodny kosz na śmieci zastosowano po raz pierwszy w Gdańsku w 2019 roku. Obecnie funkcjonuje także na Helu. Kosze zbierają wszystkie pływające śmieci zasysając wodę z powierzchni. Ta przechodzi przez filtr, a następnie jest pompowana z powrotem do morza, zostawiając śmieci w koszu. Jak podaje strona Gdańska, jeden kosz jest w stanie zebrać do pół tony śmieci rocznie. Wyobraźmy sobie skalę oczyszczania morza choćby z zabójczego plastiku, gdyby powszechnie zastosowano ten projekt. Pokłońmy się więc włodarzom i przy każdej okazji opowiadajmy o tym rozwiązaniu.
Kosz na śmieci | Dla czystszych oceanów (seabin.io)

Na szczególną uwagę zasługują wspólne działania Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Żeglarskich ISSA, społeczności naukowej i Chitone, które opracowały unikalne na skalę światową produkty zapewniające nowy, ponadprzeciętny i wcześniej niedostępny poziom bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego. Mowa tu o serii produktów ISSA ECO, które są niezwykle skuteczne w działaniu a zawierają tylko kilka składników. Są to specjalistyczne produkty do użytku na jachcie (kuchnia, łazienka) oraz żel do mycia ciała.
Prosty skład minimalizuje potencjalną liczbę interakcji ze środowiskiem naturalnym. Wykonane są wyłącznie z biodegradowalnych składników pochodzenia naturalnego i na bazie ChitoVelum® – w 100% naturalnego produktu wykonanego z hydrożelu chitozanowego. Efektem jest produkt bezpieczny dla wszystkich jego użytkowników, w tym dzieci oraz osób cierpiących na alergie i podrażnienia. Produkty ISSA ECO nie zawierają żadnych składników negatywnie działających na konsumentów. Ni mniej, ni więcej wpisują się więc w strategię, o której mowa i o którą wszystkim nam chodzi. Warto dodać, że formuła ChitoVelum® ma również pozytywny wpływ na ludzką skórę, co jest oczywistą wartością dodaną.
https://issa-schools.org/issa-eco/

Kiedy będziemy oglądać w wiadomościach kolejne doniesienia o skutkach degradacji środowiska spowodowane nieodpowiedzialnym postępowaniem człowieka, fajnie mieć świadomość, że nie przyczyniamy się do tego stanu. Zadbajmy sami nie tylko o czysty jacht i ciało ale również o własne sumienie.

(Visited 143 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 25 marca, 2024

Partnerzy serwisu

Zamknij