Autor 01:44 Żeglarstwo

Festiwal Wisły – odsłona piąta

Mimo pandemii największa rzeczna impreza w kraju utrzymuje rozmach i zasięg terytorialny. W tym roku trwa trzy dni – 13, 14, 15 sierpnia i obejmuje odcinek Wisły od Włocławka do Torunia.

Tekst i zdjęcia Jacek Kiełpiński / mat. pras. Organizatorów

PRZECZYTAJ TAKŻE 56. Długodystansowe Regaty na Wiśle: Królowa Polskich Rzek wzywa!

Festiwal Wisły jest po pierwsze zlotem tradycyjnych łodzi i statków rzecznych, corocznym świętem coraz liczniejszych w Polsce drewniaków, ale zawsze w jego ramach odbywały się zawody żeglarskie. To po pierwsze święto Wisły, której wody w tych dniach mają tętnić życiem i radością.

Impreza angażuje kolejne nadwiślańskie miejscowości połączone rzeką tak ważną dla Polaków. Prezentuje tradycyjne łodzie i statki wiślane, nadwiślańską kulturę, tradycję, rzemiosło, sięga od historii po kulinaria.

W tym roku Festiwal Wisły rozpoczyna się 13 sierpnia we Włocławku. 14 sierpnia festiwalowa armada przepływa do Torunia, zakończenie imprezy 15 sierpnia wieczorem w Toruniu.

W programie darmowe rejsy dla publiczności, jarmark „Nadwiślańskie Smaki”, stoiska edukacyjne oraz rękodzieło.

Szczególne znaczenie w tegorocznej edycji Festiwalu odgrywają 56. Regaty Długodystansowe na Wiśle – impreza o tradycji sięgającej 1936 roku. Zawodnicy będą się ścigać 14 sierpnia na trasie Nieszawa-Toruń, a finiszować przed wypełnionym festiwalową publicznością Bulwarem Filadelfijskim.

Do ważnych komponentów tegorocznego Festiwalu Wisły zaliczyć należy Flis św. Jakuba, czyli przywrócenie Camino de Vistula – drogi wodnej do Santiago de Compostela używanej przed wiekami. Ten festiwalowy rejs rozpoczął się uroczyście już 25 lipca w Krakowie na Wawelu. Ponadto pojawi się po 500 latach nasuta – średniowieczny statek transportowy, który spłynie wprost z bezcennej toruńskiej polichromii.

Ponadto parady dzienne i nocne, aleja muzeów prezentujących swe wiślane zbiory, inscenizacja frycowego połączona z barwnym przemarszem przez centrum Torunia, potańcówka nad Wisłą i nastrojowa parada wieczorna wykorzystująca zalety magicznej toruńskiej panoramy.

>>>Sprawdź program tegorocznego Festiwalu Wisły<<<

(Visited 138 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , , Last modified: 13 sierpnia, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij