Reklama
Reklama

Autor 17:14 Sport

Ustka Charlotta Sailing Days: wyłoniono mistrzów Polski klasy 505

W weekend 6-8 sierpnia 2021 roku, podczas Ustka Charlotta Sailing Days, odbyły się Mistrzostwa Polski Klasy 505, zaliczane do klasyfikacji MINUTOR Energia Puchar Polski 505. Warunki na usteckim akwenie były różnorodne, ale pomimo tego w trakcie trzech dni regat udało się rozegrać dziewięć z dziesięciu zaplanowanych wyścigów.

Tekst i zdjęcia mat. pras. klasy 505

W imprezie wzięło udział 21 załóg z całej Polski i 3 załogi z Niemiec. W trakcie trzech dni regat warunki były zmienne – od flauty do porywistego wiatru, dlatego by zająć wysokie miejsce w tych regatach ważne było równe i konsekwentne pływanie. Rywalizacja na wodzie była zacięta, jachty tasowały na każdym znaku i boku trasy, wpływając na metę grupami. Walka trwała do ostatniego metra.

Do Ustki przyjechała cała czołówka zawodników ścigających się regularnie na 505, a także kilku doświadczonych zawodników znanych z innych klas regatowych. Tytuł Mistrzów Polski trafił do reprezentantów klubu Legia Warszawa – Sailing Legia, czyli Jakuba Pawluka i Marcina Józefowskiego. ‘Coming from behind’ tak można nazwać styl żeglowania Legionistów, którzy po słabszych startach potrafili na każdym boku odzyskiwać stracone metry. Na podium stanęli również Matusz Jura i Bartosz Chroł, zdobywając srebrny medal oraz z brązowym medalem bracia Milewscy – Karol i Bartosz z YK Stal Gdynia. Zwycięstwo w Otwartych Mistrzostwach Polski wywalczyła załoga z Niemiec w składzie Alexander Holzapfel i Finn Boeger z Post-Sportverein Kobelenz, którzy w zeszłym roku zakończyli regaty na drugiej pozycji.

Warunki na Morzu Bałtyckim przez wszystkie trzy dni były doskonałe. W piątek wiatr około 15 węzłów w porywach do 20 w drugiej połowie dnia, a także rozbudowana wcześniejszym wiatrem bałtycka fala osiągająca 2 metry. W sobotę 8-10 węzłów utrzymywało się do południa, później wiatr osłabł i ostatni wyścig został odwołany. W niedzielę mocno kręciło. Pierwszy wyścig był raczej słabo-wiatrowy, ale w kolejnych nabierał prędkości przez co stawka mocno się tasowała. Pływaliśmy w pełnych ślizgach, choć spotkały nas dwie krótkie ulewy ograniczające widoczność. Mimo tego jesteśmy bardzo zadowoleni z pływania i wyniku. Super prędkość i świetna rywalizacja – komentuje Mateusz Jura, sternik załogi, która zdobyła srebrny medal.

Pełne wyniki są dostępne na stornie: https://ucsdays.com/wyniki/2021/505

W tym roku zostały jeszcze dwie imprezy żeglarskie z cyklu MINUTOR Energia Puchar Polski 505. Kolejne starcie pięćsetpiątkarzy już we wrześniu (4-5.09) w Dziwnowie. – Zapraszamy wszystkich żeglarzy i kibiców do Dziwnowa we wrześniu, a tych którzy zdecydują się kibicować zdalnie do obserwowania naszego fanpage @Klasa505wPolsce, gdzie na bieżąco publikujemy aktualizacje i relacjonujemy wszystkie regaty – komentuje Paweł Choroba, Prezes Stowarzyszenia Klasy 505.

(Visited 246 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 13 sierpnia, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij