Reklama

Autor 17:02 Żeglarstwo

Kapitan Wojciech Kuźnicki odszedł na wieczną wachtę

Z wielkim smutkiem informujemy, że dnia 2 lipca na wieczną wachtę odszedł Wojciech Kuźnicki – kapitan jachtowy, sternik lodowy, bojerowiec, instruktor żeglarstwa. Przez ponad 60 lat ścigał się na wielu akwenach. Brał udział w I Mistrzostwach Świata klasy DN w USA. Był autorytetem żeglarskim. Wojciech Kuźnicki odznaczony został Honorową Odznaką Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego (1976) i Medalem Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego (2000). 

Tekst i zdjęcie mat. pras. PZŻ

Urodził się 22 maja 1937 r. w Częstochowie. Żeglarstwo uprawiał od 1954 we wszystkich praktycznie jego formach (śródlądowe, morskie, regatowe, lodowe). Przez wiele lat startował w klasie FINN i regatach pełnomorskich. Ciągle aktywny żeglarz lodowy, mający za sobą wiele lat startów: m.in. w pierwszych Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Kanady klasy DN. Od 1957 r. prowadził działalność społeczną w kilku warszawskich klubach żeglarskich, Warszawsko-Mazowieckim Okręgowym Związku Żeglarskim i zarządach głównych AZS i PZŻ. Skonstruował minibojer (ślizg lodowy) ICE OPTYMIST typu WK przeznaczony dla młodzieży do 15 lat.

Chętnie dzielił się swoją wiedzą na kursach i w publikacjach. Jego pasją była też publicystyka żeglarska: opublikował wiele fachowych artykułów, szczególnie z dziedziny żeglarstwa lodowego, m.in. „Żaglach” i „Morzu”. Jest autorem książek „Żeglarstwo lodowe dla najmłodszych” i „Bojery” oraz współautorem „Encyklopedii Żeglarskiej”. 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą Świętą w kościele Św Tadeusza Apostoła przy ul. Goraszewskiej 16 w Warszawie 8 lipca 2021 o godz. 12.00. Po Mszy Świętej nastąpi złożenie prochów do grobu rodzinnego na Cmentarzu Czerniakowskim.

(Visited 127 times, 1 visits today)
Tagi: Last modified: 13 lipca, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij