Autor 14:37 Żeglarstwo

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni

To już 26 tablica pamiątkowa na południowym falochronie Basenu Żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Tym razem uhonorowana została Pierwsza Dama Oceanów, pierwsza na świecie kobieta, która opłynęła samotnie pod żaglami kulę ziemską.

Tekst i zdjęcia: Marek Zwierz

W sobotę, 8 października uroczyście odsłonięta została tablica Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz. Swój wielki rejs Pani Kapitan odbyła w latach 1976 – 1978, ale już wtedy była jedną z pierwszych kobiet absolwentek Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Od 1966 roku była kapitanem jachtowej żeglugi wielkiej. Przez cały czas pozostawała wierna swojemu macierzystemu Akademickiemu Klubowi Morskiemu w Gdańsku. Swoje zawodowe życie związała z przemysłem okrętowym Wybrzeża.

Poza małżonkiem żeglarki, Wacławem Liskiewiczem, bardzo ciepło wspominali ją byli i aktualni koledzy klubowi, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek, żeglarz polarny Maciej Sodkiewicz czy Krzysztof Masiulanis, który niejako pełniąc obowiązki kapelana AKM-u, także poświęcił pamiątkową tablicę. Wyłaniał się z tych opowieści obraz kobiety zasadniczej i z dystansem, nie znoszącej tego, co dziś nazywa się „lansem”, ale bardzo życzliwej i pomocnej dla tych, którzy rzeczywiście działali i potrafili jej dobre rady wykorzystać. Ja też ją taką zapamiętałem.

Poza wyżej wymienionymi głos zabierali również gospodarz uroczystości, prezes Pomorskiego Zawiązku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski i II Wojewoda pomorski Aleksander Jankowski. Całość poprowadził Leopold Naskręt, a o oprawę dźwiękową zadbał niezawodny Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Odsloniecie tablicy pamiatkowej Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz
(Visited 153 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 1 listopada, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij