Reklama

Autor 09:04 Żeglarstwo

Książka o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz

20 marca 1978 roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na jachcie „Mazurek” jako pierwsza kobieta zamknęła wokółziemską pętlę na Atlantyku w drodze do Las Palmas, skąd wystartowała do tego rejsu dwa lata wcześniej.

Tekst i zdjęcia: Marek Zwierz

20 marca 2023 roku, dokładnie 45 lat później, na pokładzie „Daru Pomorza” zwodowano książkę Pauliny Reiter „Samotne oceany – Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo”.

Gospodarzem spotkania przygotowanego przez Pomorski Związek Żeglarski był Aleksander Gosk, a jego gośćmi autorka książki, Paulina Reiter oraz Wacław Liskiewicz, podczas słynnego rejsu pełniący rolę zespołu brzegowego, ale przede wszystkim konstruktor jachtu „Mazurek”, natomiast bohaterką była oczywiście Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Na wstępie Wacław Liskiewicz przekazał obraz Henryka Baranowskiego, malarza marynisty, dla Narodowego Muzeum Morskiego. Obraz przedstawia właśnie jacht „Mazurek” na falach oceanu. Obraz odebrał Radosław Paternoga, który z ramienia Muzeum opiekuje się także jachtem. Historyczny „Mazurek” jest już własnością Muzeum i w założeniach ma być eksponatem czynnym, żeglującym przynajmniej po Bałtyku, a może w przyszłości i dalej. W każdym razie na rejs solo dookoła świata na tym jachcie już zgłosiła się sama autorka książki.

Oficjalnej inauguracji książki dokonała pani Anna Kędziora z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Chrzest przy pomocy czerwonej róży i szampana rozpoczął, mam nadzieję, popularyzację postaci wielkiej żeglarki wśród młodego pokolenia, które potrzebuje wzorców do naśladowania, a o tej postaci najczęściej poza kręgami ściśle żeglarskimi raczej niewiele osób wśród młodych ludzi słyszało. W każdym razie na dobry początek wszystkie książki przeznaczone przez wydawnictwo na tę inaugurację zostały sprzedane jeszcze przed zakończeniem wodowania. Oby tak dalej. Kolejna szansa na spotkanie z autorką, zdobycie dedykacji i nabycie książki już na gdyńskich Kolosach. Uwaga, książka przeznaczona jest nie tylko dla żeglarzy!

(Visited 269 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 8 kwietnia, 2023

Partnerzy serwisu

Zamknij