W marcu b.r. w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyła się międzynarodowa wystawa łodzi i jachtów. Targi jachtowe w mieście zbudowanym na pustyni? Owszem. Kiedy w latach 50-tych XX wieku odkryto na tym terenie złoża ropy naftowej, w Dubaju wszystko zaczęło być możliwe. Dzisiaj to metropolia, która budzi zazdrość i jest na ustach całego świata. I tutaj właśnie odbyła się największa tego rodzaju wystawa w całym regionie bliskiego wschodu.
Tekst i zdjęcia: Piotr Dalecki
Dzięki uprzejmości i zaproszeniu firmy BERM do udziału w wyjazdowej misji gospodarczej na targi Boat Show Dubaj, mieliśmy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu osobiście. Misja odbyła się w ramach realizacji programu promocji polskiej branży jachtowej na rynkach perspektywicznych zamówionej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii RP. W Dubaju podobno wszystko musi być „naj” I chociaż nie były to największe targi jachtowe jakie są organizowane na świecie, to jednak wrażenie robiły ogromne. Wystawa zgromadziła blisko 260 wystawców z kilkudziesięciu krajów. Oprócz firm z samych Emiratów Arabskich swoje przedstawicielstwo miały takie kraje jak: Holandia, Włochy, USA, Hiszpania, Francja, Niemcy, Cypr, Indie, Wielka Brytania, Australia, Tajlandia, Bułgaria i oczywiście Polska.
POLSKIE AKCENTY WYSTAWY
Nasz kraj reprezentowało aż 15 podmiotów w tym nasz flagowy producent super jachtów stocznia SUNREEF YACHTS specjalizująca się w projektowaniu I budowie luksusowych katamaranów. Swoje stoiska oferujące jachty miały również stocznie: MONGIRD YACHTS założona przez Krzysztofa Mongirda, utytułowanego żeglarza i miłośnika sportów wodnych, FUTURO BOATS, młoda, ale doświadczona firma oferująca luksusowe jachty i łodzie motorowe, N-Fun Yachting. – producent sportowego jachtu regatowego N Fun 30, stocznia IMEXUS YACHTS produkująca jacht motorowodny łączący cechy potężnej łodzi żaglowej z cechami motorówki. Znana z polskiego rynku firma LAMARE produkująca funkcjonalne i popularne houseboaty, pokazała konstrukcję ekologicznego, luksusowego hotelu na wodzie, który wykorzystuje energię słoneczną do własnej oczyszczalni ścieków lub produkcji wody pitnej. To z całą pewnością rewolucja dla inwestorów z całego świata. Wystawiająca się od kilku lat na polskich targach rodzinna firma AVOCADO CREATIVE STUDIO zachwyciła z kolei swoją wyjątkową manufakturą. Wykonane z drewna mapy batymetryczne i topograficzne świata, wysp czy zatok są ozdobą każdego wnętrza. Odwiedzający wystawę mieli również okazję zapoznać się z ofertą województwa pomorskiego, które jak wiadomo jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i Europie. Nie zabrakło polskich nowości.
Całkowicie innowacyjny, opatentowany ponton JET SKI RIB, to pierwsza platforma chroniąca przed zderzeniem z osobą za burtą i zapobiegająca wywróceniu. Takim produktem pochwalił się poznański HYDRO SPORT. Składane płetwy pokazała firma EXOTEH. Niezwykły wynalazek, opracowany i opatentowany przez właścicieli PROTECH GlassDeep to absolutna nowość. Podwodne okno GlassDeep może być stosowane w obiektach podwodnych, zarówno pływających, jak i stacjonarnych, zastępując dotychczas stosowane miękkie szkło akrylowe znacznie twardszym, a przez to odpornym na zarysowania szkłem mineralnym. Ten sam producent pokazał także katamaran Hybrid do obserwacji podwodnych.
STOISKO NARODOWE
Prawdziwą wisienką na polskim torcie w Dubaj Marina było zorganizowane stoisko narodowe, gdzie odwiedzający mogli zasięgnąć informacji o naszym przemyśle jachtowym i około jachtowym, które jak wiadomo są w absolutnej światowej czołówce. Kondycję tego segmentu naszej gospodarki i jego plany zrelacjonował na stoisku sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Michał Bąk.
Sekretarz Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego
i Sportów Wodnych : Michał Bąk
Polskie stoisko narodowe było miejscem, w którym każdy mógł się dowiedzieć jakie firmy z naszego kraju można spotkać na wystawie i gdzie je znaleźć. Była to również doskonała okazja i miejsce do nawiązania międzynarodowych kontaktów, na tym odległym jednak dla nas rynku.
MEGA JACHTY
W basenie jachtowym Dubaj Mariny królowały już duże jachty motorowe. Swoje jednostki prezentowały znane na całym świecie marki. Starczy wymienić: Azimut, Benetti, Riva, Ferretti Group, Cranchi czy Princess, żeby wiedzieć jaki poziom miała ta wystawa. Wśród tych luksusowych jednostek, wyróżniał się naszym zdaniem jacht RIVA 100 Corsaro. Majestatyczny o pięknej, eleganckiej linii przykuwał szczególną uwagę zwiedzających.
Jako portal poruszający również tematykę żeglarstwa, byliśmy odrobinę zawiedzeni, że nie było tutaj jachtów żaglowych. Światowy trend jest jednak dzisiaj skierowany właśnie na jednostki motorowe. Ponad to, cel samej misji był w końcu ważniejszy od osobistych preferencji.
Wizyta na Expo
Na koniec warto poświęcić kilka zdań jeszcze jednemu polskiemu akcentowi w Dubaju.
Mieliśmy okazję odwiedzić Polski pawilon na Expo 2020 Dubaj. Zaaranżowany i zbudowany w iście polskim stylu. Naturalny, proekologiczny nastrój, ale w nowoczesnym wydaniu. Muzyka Chopina obok ogromnej makiety nawiązującej do najważniejszych gałęzi naszego przemysłu i charakterystycznych miejsc w kraju. Gabloty z technicznymi osiągnięciami Polaków a w holu portrety naszych gwiazd estrady: Hanny Ordonówny i Toli Mankiewiczównej. Na zewnątrz natomiast interaktywne urządzenia emitujące zapachy i dźwięki rodzimej przyrody, które w ten osobliwy sposób wzmacniały efekt oglądanych tam obrazów. Przywitał a następnie oprowadził nas po pawilonie dyrektor placówki Adrian Malinowski. Całość ekspozycji przygotowana była niezwykle starannie i gustownie, bez zbędnej przesady i przepychu jaki można było zaobserwować w kilku innych narodowych pawilonach.
Polska i jej przemysł, szczególnie ten w którym prezentujemy światowy poziom, bez wątpienia powinien otwierać się na coraz to nowe rynki, również te najdalsze. Mamy nadzieję, że podobne inicjatywy to początek stałych, powtarzalnych działań w kierunku promowania polskiego rynku jachtowego.