Reklama

Autor 13:24 Żeglarstwo

Nagroda im. Leonida Teligi dla Macieja Krzeptowskiego

Na pokładzie „Daru Pomorza” w środowe popołudnie 22 września 2021 odbyło się oficjalne wodowanie książki Macieja Krzeptowskiego „Trzymam się morza” oraz wręczenia Nagrody im. Leonida Teligi. Wprawdzie książka została wydana już jakiś czas temu, ale covidowe perypetie przeniosły inaugurację książki na ten dość późny termin.

Tekst Waldemar Heflich
zdjęcia Marek Zwierz i Tadeusz Lademann

Na uroczystość przybyło wielu gości, których przywitał Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Robert Domżał. O autorze i książce mówili: prezydent Rotary Club Szczecin Zbigniew Najmowicz, Dorota Wcisła – redaktor naczelna „Rotary Polska”, Jerzy Paleolog – Kapitan Mesy Kaprów Polskich Bractwa Wybrzeża oraz obecny na uroczystości Senator RP Jerzy Wcisła.

Matką chrzestną książki, była żona autora Janina Krzeptowska. Zamoczyła różę w morskiej wodzie (szampanie!), pokropiła nią książkę i wypowiedziała formułę: „Nadaję ci imię: „Trzymam się morza”. Dawaj radość czytelnikom i sław imię polskich żeglarzy.”

W związku z ograniczonymi możliwościami spotkań również do tej pory nie udało się wręczyć przyznanej wiosną tego roku nagrody redakcji portalu nowezagle.pl dla najlepszej książki żeglarskiej polskiego autora, wydanej w 2020 roku. Nagrodę tę nazwaliśmy Nagrodą imienia Leonida Teligi. Przez cały swój rejs Leonid Teliga był korespondentem prasy żeglarskiej, a jego wydana po rejsie książka była inspiracją dla wielu młodych ludzi.

Książka Macieja Krzeptowskiego, to historia polskiego żeglarstwa opowiedziana zdecydowanie ciekawiej, niż znane dzieła klasyków. Przede wszystkim dlatego, że autor był świadkiem większości ważnych wydarzeń z udziałem polskiej bandery żeglarskiej. Nawet jeżeli sam nie brał w tych wydarzeniach udziału, to byli przy tym jego przyjaciele albo znajomi. Podczas całego swojego 85-letniego życia był jednym z najaktywniejszych żeglarzy. W dodatku poznał morze także od strony zawodowej. Wielokrotnie inicjował i brał udział w żeglarskich rejsach naukowych.

Książkę „Trzymam się morza” wydał Rotary Club Szczecin. Cały dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie Global Grantu organizowanego przez RC Szczecin. Global Grant w wysokości ok. 150 tys. PLN/35 tys. EUR przeznaczony jest na zakup sprzętu medycznego dla przedłużenia i polepszenia komfortu życia dzieciom z Zachodniopomorskiego Hospicjum dla dzieci i dorosłych w Szczecinie. Planowany zakup obejmuje cztery przenośne asystory kaszlu, 10 przenośnych koncentratorów tlenu i 12 ciśnieniomierzy. Książka jest dostępna na stronie: https://books-mk.tvts.pl

Dr Maciej Krzeptowski, członek Rotary Club Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia na UAM w Poznaniu), doktor nauk przyrodniczych, kapitan jachtowy.

Żeglar­stwo zaczął uprawiać w 1959 roku, w Jacht Klubie AZS w Poznaniu. Potem żeglował w Morskim Klubie Sportowym „Pogoń” w Szczeci­nie. Uczestnik rejsu przez Atlantyk i słynnych regat Bermuda Race na „Darze Szczecina” (1972). W latach 1972-1981 pracował w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu. Na statkach ry­backich pływał w rejsy na łowiska Afryki Zachodniej oraz brał udział w Pierwszej Polskiej Morskiej Ekspedycji Antarktycznej 1975-1976. W latach 2000-2003 uczestniczył w drugiej wokół­ziemskiej wyprawie Ludomira Mączki na jachcie „Maria”. Jako kapitan prowadził jacht od Mar del Plata (Argentyna) do Polski.

Autor wystaw muzealnych: „Przyroda mo­rza”, „Polacy w wyprawach polarnych” i „Marią’ przez Pacyfik”. Autorem książek „Marią dookoła świata dwadzieścia lat później”, „Pół wieku i trzy oceany”, „Trzymam się morza” oraz współautor „Mam na imię Ludomir” i „Zasolony król”.

Uhonorowany (razem z Ludomirem Mączką) wyróżnieniem Kolosy 2003 w kategorii żeglarstwo, III nagrodą Rejs Roku 2003, Szczecińskim Rejsem Roku 2009, wyróżnieniem Rejs Roku 2009 za wyprawę „Islandia 2009” oraz Szczecińskim Rejsem Roku 2015 i wyróżnieniem Rejs Roku 2015 za wyprawę Narwik 2015.

Za pracę na rzecz rybołówstwa dalekomorskiego odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

(Visited 326 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 14 października, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij