Reklama

Autor 00:00 Żeglarstwo

Nominacje do Nagrody im. Leonida Teligi 2020

Kontynuując tradycję zapoczątkowaną w 1971 roku przez Magazyn „Żagle”, redakcja portalu nowezagle.pl ogłasza nominacje do Nagrody im. Leonida Teligi

Kontynuując tradycję zapoczątkowaną w 1971 roku przez Magazyn „Żagle”, redakcja portalu nowezagle.pl ogłasza nominacje do Nagrody im. Leonida Teligi. Ogłoszenie laureata za rok 2020 w kategorii „publikacja o tematyce żeglarskiej” na początku maja na naszych łamach.

Leonid Teliga był przyjacielem i członkiem zespołu redakcyjnego magazynu „Żagle”. Redakcja wspierała jego przygotowania do samotnego rejsu dookoła świata. Gdy wypłynął, regularnie przysyłał relacje i zdjęcia publikowane na łamach „Żagli”. Był bardzo zaprzyjaźniony z całą redakcją. Wiedzieliśmy o jego zdolnościach literackich. Pisał piękne wiersze, zaczął pisać świetną książkę, którą już po śmierci, ukończył jego brat Stanisław. Od roku 1971 miesięcznik „Żagle” przyznaje co roku nagrodę im. Leonida Teligi za twórczość literacką i publicystykę o tematyce morskiej oraz żeglarskiej. Przez ostatnie lata przyznawana była także za osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Nagroda ta jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień żeglarskich w kraju. Przyznawana jest przez redakcyjne jury pod przewodnictwem redaktora naczelnego. Jej laureatami byli najwybitniejsi pisarze, publicyści, żeglarze, redakcje i organizacje.

W tym roku Jury w składzie: przewodniczący – redaktor naczelny portalu nowezagle.pl Dominik Życki, Marek Zwierz, Waldemar Heflich, Mariusz Główka, Wojciech Barszczowski i Piotr Dalecki, przyznało nominacje następującym autorom i ich książkom:

Nominacje do Nagrody im. Leonida Teligi za rok 2020:

Krzysztof Romański, „Pogoria”, Nautica

+ Krzysztof Romański z okazji 40-lecia wodowania „Pogorii” publikuje wywiady z ludźmi związanymi z żaglowcem. To kopalnia anegdot nie pozwalających zapomnieć o tym wspaniałym żaglowcu co najmniej przez kolejne 40 lat.


Maciej Krzeptowski, „Trzymam się morza”, Rotary Club Szczecin

+ historia polskiego żeglarstwa współczesnego wpleciona w życiorys autora albo życiorys autora wpleciony w historię polskiego żeglarstwa. Nie ma ważnego dla polskiego jachtingu rejsu czy wydarzenia, które nie byłoby opisane w tej książce. W dodatku czyta się zdecydowanie lepiej, niż suche opracowania historyczne.


Małgorzata Czarnomska, „Wypadki jachtów morskich”, Nautica

+ wybrane wypadki ze światowej listy pokazujące jak łatwo może dojść do wypadku. Są tu opisy i analizy wydarzeń. Wydarzeń tragicznych albo dla załóg, albo dla jachtów. Publikacja pomaga zwrócić uwagę na ważne ze względów bezpieczeństwa szczegóły wyposażenia, konstrukcji i wyszkolenia na własnym jachcie lub podczas czarterowego rejsu. Bardzo pouczające.


Stefan Workert, „Sam zbuduj łódź bez komputera”, Priv-PDF

+ obszerna praca podsumowująca życiową działalność autora. Kopalnia wiedzy o najróżniejszych rozwiązaniach technologicznych stosowanych w szkutnictwie. Jednocześnie pochwała myślenia konstruktorskiego, czyli jak zaprojektować, żeby było dobrze i dlaczego.


Paulina i Mariusz Kierebińscy, “Circumnavigation in photos”, Priv

+ opisane zdjęciami opłynięcie Ziemi trasą pasatową. Jest to zupełnie inny sposób opowieści o rejsie. Rejsie, którego można pozazdrościć. Szczególnie widząc to, co zaprezentowali autorzy. Zdjęcia pokazane na ponad 300 stronach nie są standardowymi fotkami ze smartfona. Tu nie ma zdjęć przypadkowych, wyboru dokonano zapewne z tysięcy obrazów i jest to wybór bardzo udany. W oczy rzuca się przede wszystkim „inność” książki w porównaniu z olbrzymią ilością wydawnictw.


Ogłoszenie tegorocznego laureata odbędzie się na łamach portalu nowezagle.pl na początku maja.

***

Leonid Teliga urodził się 28 maja 1917 r. w Wiaźmie. Dzieciństwo i młodość spędził w Grodzisku Mazowieckim. W 1938 r. po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty, został mianowany podporucznikiem i przydzielony do 44 pułku strzelców Legii Amerykańskiej w Równem. Teliga zdobył uprawnienia sternika morskiego na kursie żeglarskim w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowym Yachtingu Morskiego w Jastarni w 1938 roku. Podczas kampanii wrześniowej walczył z pułkiem w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego (6 i 7 września) gdzie został ranny. Następnie przedostał się na Wołyń, i stamtąd trafił do niewoli sowieckiej. Wywieziono go w głąb ZSRR, gdzie po rocznym kursie szyprów, pływał na statkach jako rybak na Krymie. W 1942 zgłosił się do formowanej Armii Polskiej w ZSRR, z którą wydostał się do Wielkiej Brytanii. Dzięki znajomość nawigacji, po przeszkoleniu w Kanadzie, latał w polskim 300 dywizjonie bombowym im. Ziemi Mazowieckiej jako strzelec pokładowy. W 1947 roku wrócił do Polski. Pracował w Warszawie jako dziennikarz, autor i tłumacz. Po przeprowadzce na stałe do Gdyni, zatrudnił się w charakterze instruktora żeglarstwa morskiego w klubie „Gryf”. Pływał jako dziennikarz z polskimi rybakami nawet na Dalekim Wschodzie. Pracował też z ramienia Polski w misjach rozjemczych ONZ w Korei i Laosie, oraz we Włoszech, jako attaché prasowy ambasady. Wszystko, co osiągnął w życiu zawdzięczał swej pracy i wytrwałości. Takiego właśnie uporu wymagało zbudowanie pełnomorskiego jachtu, któremu nadał znamienną nazwę “Opty” (od optymista) – długość 9,85 m, szerokość 2,75 m, zanurzenie 1,65 m, wyporność 5 ton, powierzchnia żagli 43 m kwadratowe. Był gotowy do wypłynięcia późną jesienią 1966 r. Leonid Teliga, w związku z tak późną porą roku, postanowił rozpocząć żeglugę dookoła świata z Casablanki.

Był pierwszym Polakiem i pierwszym Słowianinem, który samotnie opłynął świat. Pokonał Atlantyk, Kanał Panamski i Pacyfik. Bez zawijania do portu żeglował z Fiji do Dakaru, wokół Przylądka Dobrej Nadziei – 13.500 mil morskich non-stop w 165 dni. W tamtych czasach był to nie tylko niezwykły wyczyn, ale też rekord długości samotnego rejsu. Ten etap żeglugi nie tylko był najdłuższy, ale okazał się najtrudniejszy. Teliga miał awarie sprzętu i problemy ze zdrowiem. 5 kwietnia 1969 r. na Atlantyku przeciął kurs, którym w marcu 1967 r., płynął z Las Palmas na Barbados. Jego rejs dookoła Ziemi trwał 2 lata, 13 dni, 21 godzin i 35 minut. Do Casablanki zawinął 29 kwietnia 1969 r. Ciężko chory, powrócił do kraju samolotem. Niemal natychmiast znalazł się w szpitalu, poddany operacji. Po rocznej walce z rakiem, zmarł 21 maja 1970 r. Był odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Imieniem Teligi nazwano stocznię jachtową w Szczecinie i wiele ulic oraz szkół w całym kraju. Leonid Teliga był czwartym żeglarzem, po Slocumie, Dumasie i Chichesterze, który samotnie opłynął świat. Z Polaków w jego ślady poszli następnie Krzysztof Baranowski (1972-73), Krystyna Chojnowska- Liskiewicz (1976-78; jako pierwsza z kobiet opłynęła Ziemię), Henryk Jaskuła (1979-80) i wielu innych.

LISTA LAUREATÓW NAGRODY IM. LEONIDA TELIGI

1971
Włodzimierz Głowacki za książkę “Wspaniały świat żeglarstwa” (Nagroda Główna)

1972
Zbigniew Milewski za książkę “Projektowanie i budowa jachtów żaglowych” (Nagroda Główna)
Dziennik “Głos Wybrzeża” za popularyzację żeglarstwa (Honorowe Wyróżnienie)

1973
Tadeusz Lisowski za cykl programów telewizyjnych “Pokochać wiatr”(Nagroda Główna)

1974
Dariusz Bogucki za książkę “Do brzegów Grenlandii” (Nagroda Główna)
Miesięcznik “Morze” za popularyzowanie żeglarstwa (Honorowe Wyróżnienie)

1975
Mieczysław Pluciński i Stefan Workert za książkę “Sam zbuduj łódź” (Nagroda Główna)
Telewizja Polska za popularyzowanie żeglarstwa (Honorowe Wyróżnienie)

1976
Aleksander Kaszowski i Zbigniew Urbanyj za książkę “Eurosem na Horn” (Nagroda Główna)
Zespół TV za magazyn “Latający Holender” (Honorowe Wyróżnienie)

1977
Halina Stefanowska za książkę “Rozśpiewane morze” (Nagroda Główna)
Wydawnictwo Sport i Turystyka za publikacje o tematyce żeglarskiej (Honorowe Wyróżnienie)

1978
Stefan Wysocki za całokształt twórczości o tematyce żeglarskiej (Nagroda Główna)
Dziennnik “Głos Szczeciński” za popularyzowanie żeglarstwa (Honorowe Wyróżnienie)

1979
Andrzej Rymkiewicz za książkę “Regaty”(Nagroda Główna)
Zespół Magazynu Telewizyjnego “Siódemka” za popularyzowanie żeglarstwa (Honorowe Wyróżnienie)

1980
Jerzy Dziewulski za książkę Wiadomości o jachtach żaglowych (Nagroda Główna)
Tygodnik “Sportowiec” za popularyzowanie żeglarstwa (Honorowe Wyróżnienie)
Czesław Czarnocki za całokształt działalności żeglarskiej (Honorowe Wyróżnienie)

1981
Krzysztof Baranowski za książkę “Dom pod żaglami” i programy telewizyjne (Nagroda Główna)
Wydawnictwo “Iskry” za publikacje o tematyce żeglarskiej (Honorowe Wyróżnienie)

1982
Aleksander Kaszowski i Zbigniew Urbanyj za książkę “Polskie jachty na oceanach”  (Nagroda Główna)
Krajowa Agencja Wydawnicza za publikacje o tematyce żeglarskiej (Honorowe Wyróżnienie)
Mieczysław Pluciński za udane konstrukcje łodzi i jachtów (Honorowe Wyróżnienie)
Juliusz Sieradzki za udane konstrukcje jachtów (Honorowe Wyróżnienie)

1983
Antoni J. Pisz za książkę “Marią przez Pacyfik” (Nagroda Główna)
Tygodnik “Świat Młodych” za popularyzację żeglarstwa (Honorowe Wyróżnienie)
Józef Marczewski za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne)

1984
Dariusz Bogucki za książkę “Zanim powrócimy” (Nagroda Główna)
Warszawski EMPiK za popularyzację żeglarstwa (Honorowe Wyróżnienie)
Jerzy Sydow za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne)

1985
Krzysztof Baranowski za książkę “Praktyka oceaniczna” (Nagroda Główna)
Młodzieżowy Klub Morski „Szkwał” za organizację festiwali szantowych „Shanties” (Honorowe Wyróżnienie)
Marian Lenz za długoletnią współpracę z Żaglami (Wyróżnienie Specjalne)

1986
Jacek Czajewski za książkę “Nawigacja żeglarska” (Nagroda Główna)
Tygodnik “Wybrzeże” za popularyzację żeglarstwa (Honorowe Wyróżnienie)
Zygmunt Choreń za projekt i budowę wielkich żaglowców (Honorowe Wyróżnienie)
Stefan Wysocki za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne)

1987
Włodzimierz Głowacki za całokształt twórczości żeglarskiej (Nagroda Główna)
Miesięcznik “Budownictwo Okrętowe” za popularyzację żeglarstwa (Honorowe Wyróżnienie)
Witold Tomaszewski za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne)

1988
Stefan Wysocki za książkę “Elementarz żeglarski” (Nagroda Główna)
Zespół Bloku Harcerskiego IV Polskiego Radia za audycje “Kliper siedmiu mórz” (Honorowe Wyróżnienie)
Jan Goralewski za całokształt działalności żeglarskiej (Honorowe Wyróżnienie)
Piotr Jankowiak za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne)

1989
Jacek Czajewski za książkę “Szkoła pod żaglami” (Nagroda Główna)
Wydawnictwo “Glob” za publikacje o tematyce żeglarskiej (Honorowe Wyróżnienie)
Witold Tobis za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne)

1990
Zbigniew Kosiorowski za czterotomowy cykl powieści “Przez cztery oceany” (Nagroda Główna)
Waldemar Heflich i zespół TV za magazyn “Z wiatrem i pod wiatr” (Honorowe Wyróżnienie)
Zbigniew Michalski za całokształt działalności żeglarskiej (Honorowe Wyróżnienie)
Jan Dominowski za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne)
Jerzy Kuliński za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne)

1991
Nagrody nie przyznano

1992
Marek Czasnojć za książkę “Świat wielkich żagli” (Nagroda Główna)
Marek Siurawski za książkę “Szanty i szantymeni” (Nagroda Główna)
Jerzy Kuliński za przewodnik dla żeglarzy “Polskie porty otwartego morza” (Nagroda Główna)
Ludomir Mączka za wieloletnią żeglarską wędrówkę po świecie będącą wykładnią filozofii żeglarstwa swobodnego (Honorowe Wyróżnienie)
Roman Paszke za stworzenie pierwszego w Polsce zawodowego zespołu regatowego GEMINI (Honorowe Wyróżnienie)

1993
głównej nagrody nie przyznano
Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie za podjęcie się roli wydawcy “Żagli” (Honorowe Wyróżnienie)
Wojciech Kuczkowski za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne)

1994
Wojciech Kuczkowski za książkę “Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – Przewodnik dla żeglarzy” (Nagroda Główna)
Polski Związek Żeglarski za 70 lat propagowania żeglarstwa (Honorowe Wyróżnienie)
Jacek Czajewski za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne)

1995
Witold Tobis za książkę “Budowa i naprawa jachtów z laminatu” (Nagroda Główna)
Joseph Conrad Yacht Club (Chicago) za 25 lat upowszechniania żeglarstwa wśród Polonii Amerykańskiej (Honorowe Wyróżnienie)
Marek Słodownik za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne)

1996
Jerzy Dziewulski za książkę “Wiadomości o jachtach żaglowych” (Nagroda Główna)

1997
Joanna Rafalska-Nadolna za tomik poezji “Moje Morze” (Nagroda Główna)
Oficyna Wydawnicza “ALMA-PRESS” za wydawanie książek i podręczników żeglarskich (Honorowe Wyróżnienie)
Jacek Czajewski za redakcję pierwszej w Polsce Encyklopedii Żeglarskiej (Honorowe Wyróżnienie)
Leszek Błaszczyk za długoletnie redagowanie “Żagli” (Wyróżnienie Specjalne)

1998
Henryka Stępień za książkę “Mariusz Zaruski – opowieść biograficzna” (Nagroda Główna)
Mirosław Kowalewski i Zespół “Zejman i Garkumpel” za popularyzację żeglarstwa i problematyki morskiej wśród dzieci (Honorowe Wyróżnienie)
Jerzy Rogacki za długoletnią współpracę z “Żaglami” (Wyróżnienie Specjalne )

1999
Jerzy Sydow za książkę “Żeglowanie po śródlądziu” (Nagroda Główna)
Zespół “Cztery Refy” za popularyzację żeglarstwa poprzez piosenkę żeglarską (Honorowe Wyróżnienie)
Jerzy Kołakowski za wieloletnią współpracę z miesięcznikiem “Żagle” (Wyróżnienie Specjalne)

2000
Zbysław Śmigielski za książkę “Kapitanowie” (Nagroda Główna)
Mateusz Kusznierewicz za popularyzację żeglarstwa polskiego na Świecie (Honorowe Wyróżnienie)
Wydawnictwo “Neptun” pod kierownictwem Jerzego Saleckiego za twórczość ułatwiającą uprawianie żeglarstwa – wydanie cyklu książek pt. “Polskie Jachty” (Honorowe Wyróżnienie)
Wojciech Kuźnicki za długoletnią współpracę z miesięcznikiem “Żagle” (Wyróżnienie Specjalne)

2001
Jacek Czajewski za zbiór opowiadań żeglarskich pt. “Morskie opowieści” (kat. Literatura i Sztuki)
Karol Jabłoński za wyczyn żeglarski (kat. Wyczyn żeglarski)
TVP Warszawski Ośrodek Telewizyjny za popularyzacje żeglarstwa (kat. Popularyzacja Żeglarstwa)

2002
Arkadiusz Pawełek za książkę pt. “Cena strachu” (kat. literatury i sztuki)
Roman Paszke z załogą s/y “Warta-Polpharma” za udział w regatach The Race (kat. Wyczyn Żeglarski)
Telewizja Polska Pr. I za 100 dni relacji z regat “The Race” (kat. Popularyzacja Żeglarstwa)

2003
Czesław Marchaj za całość dorobku – książki z cyklu “Teoria Żeglowania” (Nagroda Specjalna)
Wojciech Skórski za książkę pt. “Łupinką przez Atlantyk” (kat. Publikacji o tematyce żeglarskiej)
Karol Jabłoński mistrz świata w match racingu (kat. Wyczyn Sportowy)
Radio Szczecin za popularyzację żeglarstwa (kat. Popularyzacja Żeglarstwa)

2004
Henryk Wolski za książkę “Fortitudine Vincimus” (kat. Literatura i Sztuki)
Przemysław Miarczyński mistrz świata w kl. Mistral (kat. Wyczynu Żeglarskiego)
Miasto Gdynia za wszechstronną pomoc przy organizacji zlotu żaglowców Cutty Sark (kat. Popularyzacji Żeglarstwa)
STA Poland za organizację “Cutty Sark” w Gdyni w 2003 r. (kat. Popularyzacja Żeglarstwa)

2005
Adam Piechal i Jerzy Salecki za “Polsko-angielski słownik żeglarski” (kat. Literatura i Sztuki)
Mateusz Kusznierewicz za wyniki w 2004 r. i brązowy medal olimpijski w Atenach 2004 (kat. Wyczyn Żeglarski)
Radio Olsztyn za konsekwentną popularyzację i promocję Mazur i żeglarstwa (kat. Popularyzacja Żeglarstwa)

2006
Anna Rybczyńska za książkę pt. “Prawda o Władysławie Wagnerze” (kat. Literatura i Sztuki)
Patryk Piasecki za osiągnięcia sportowe w 2005 r. (kat. Wyczyn Żeglarski)
Program Nivea “Błękitne Żagle” za działalność żeglarską wśród setek młodych żeglarzy, funkcjonujący od 5 lat (kat. Popularyzacji Żeglarstwa)

2007
Andrzej Kolaszewski, Piotr Świdwiński za podręcznik “Żeglarz Jachtowy” (kat. Publikacja o tematyce żeglarskiej)
Maciej Grabowski za zdobycie srebrnego medalu mistrzostw Europy w klasie Laser (kat. Sportowy wyczyn żeglarski)
Subiektywny Internetowy Serwis Informacyjny Jerzego Kulińskiego (kat. Popularyzacja żeglarstwa)

2008
Rudolf Krautschneider – za książkę “Co przyniosły fale i wiatr” (kat. Publikacja o tematyce żeglarskiej)
Piotr Tarnacki – za trzecie mistrzostwo świata w klasie Micro (kat. Sportowy wyczyn żeglarski)
The Tall Ships’ Races 2007 – za wspaniałą organizację wielkiej imprezy. Nagroda dla komitetu organizacyjnego pod przewodnictwem prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka (kat. Popularyzacja żeglarstwa)

2009
Jacek Komuda – za książkę “Galeony wojny” (kat. Publikacja o tematyce żeglarskiej)
Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki – za mistrzostwo świata w klasie Star i 4 m. na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. (kat. Sportowy wyczyn żeglarski)
Alma-press – za systematyczne powiększanie żeglarskiej biblioteki w Polsce (kat. Popularyzacja żeglarstwa)

2010
Wojciech Kuźnicki – za książkę w podwójnej wersji językowej po polsku i po angielsku pt “Żeglarstwo lodowe dla najmłodszych” (kat. Publikacja o tematyce żeglarskiej).
Rafał Szukiel – za zwycięstwo w olimpijskiej klasie Finn w regatach Kieler Woche 2009 (kat. Sportowy wyczyn żeglarski).
Jolanta i Sławomir Klupsiowie – za wieloletnią pracę na rzecz popularyzacji i promocji żeglarstwa i kultury morskiej oraz za pełen pasji program telewizyjny “Opowieści wiatru i morza”. (kat. Popularyzacja żeglarstwa)

2011
Jacek Czajewski – za książkę „Morze i żagle w poezji polskiej” (kat. Publikacja o tematyce żeglarskiej).
Piotr Myszka – za tytuł mistrza świata w olimpijskiej klasie RS:X (kat. Sportowy wyczyn żeglarski).
magazyn Wr.OZŻ „Szkwał” – za wkład w popularyzację i rozwój polskiego żeglarstwa (kat. Popularyzacja żeglarstwa).

2012
Monika Witkowska – za książkę „Kurs Arktyka” (kat. Literatura i Sztuka o tematyce żeglarskiej).
Zbigniew Gutkowski – za 2. miejsce w wokółziemskich etapowych regatach Velux 5 Oceans
(kat. Sportowy wyczyn żeglarski).
Szczeciński Program Edukacji Morskiej i jego twórca Wiesław Seidler – za 15 lat działalności na rzecz promocji żeglarstwa (kat. Popularyzacja żeglarstwa).

2013
Apolinary Pastuszko – za książkę „Klasa Finn – ważna karta w historii polskiego żeglarstwa regatowego” (kat. Literatura i Sztuka o tematyce żeglarskiej).
Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński – za zdobycie brązowego medalu IO Londyn 2012 w klasie RS:X (kat. Sportowy wyczyn żeglarski).
Jarosław Bazylko za 18 lat działania na rzecz organizacji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych (kat. Popularyzacja żeglarstwa).

2014
Marcin Jamkowski i Maciej Wacławski – za książkę „STARY, młodzi i morze” (kat. publikacja o tematyce żeglarskiej).
Piotr Tarnacki, Rafał Becker i Krzysztof Mongird – za zdobycie mistrzostwa świata w klasie Micro (kat. Sportowy wyczyn żeglarski).
Andrzej Armiński – za konsekwentne, wieloletnie wspieranie polskiego żeglarstwa morskiego (kat. Popularyzacja żeglarstwa).

2015
Zbigniew Kosiorowski – za całokształt twórczości o tematyce żeglarskiej (kat. Literatura i Sztuka o tematyce żeglarskiej).
Piotr Ogrodnik, Piotr Petryla i Grzegorz Banaszczyk – za mistrzostwo świata w klasie Micro (kat. Sportowy wyczyn żeglarski).
Marek Szurawski – za upowszechnianie od wielu lat kultury związanej z morzem i jego historią (kat. Popularyzacja żeglarstwa).

2016
Piotr Kasperaszek – Grecja. Najlepsze trasy dla żeglarzy – przewodnik po Grecji (kat. Literatura i Sztuka o tematyce żeglarskiej).
Karol Jabłoński – za mistrzostwo świata, Europy i Polski w klasie DN zdobyte w roku 2015 (kat. Sportowy wyczyn żeglarski).
Jerzy Porębski – za wieloletnią popularyzację kultury związanej z żeglarstwem, morzem i jego historią (kat. Popularyzacja żeglarstwa).

2017
Ewa Skut – “Pod żaglami w lodowych krainach” (kat. Literatura i Sztuka o tematyce żeglarskiej).
Piotr Myszka – za mistrzostwo świata w klasie RS:X (kat. Sportowy wyczyn żeglarski).
Organizatorzy Nagrody “Przyjazny Brzeg” PTTK/PZŻ – za wieloletnią popularyzację kultury związanej z żeglarstwem, morzem i jego historią (kat. Popularyzacja żeglarstwa).

2018
Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska – za sportowy wyczyn i mistrzostwo świata w klasie 470 
Jerzy Pieśniewski – w kategorii publikacja, autor książki “Szybciej niż wiatr”
Milka Jung – w kategorii popularyzacja za wiele cennych tłumaczeń literatury żeglarskiej

2019
Szymon Kuczyński i Mariusz Koper – równorzędna nagroda w kategorii wyczyn sportowy
Marcin Palacz –
w kategorii publikacja o tematyce żeglarskiej, za przewodnik żeglarski – “Polskie wybrzeże Bałtyku”

2020
Joana Pajkowska – za samotny rejs non stop dookoła świata
Dla dzieci o morzu, klimacie i ekologii – Jan Marcin Węsławski i Lech Kotwicki (kat. literatura)

(Visited 170 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 23 kwietnia, 2021
Reklama

Partnerzy serwisu

Zamknij