Reklama

Autor 17:30 Sport

Puchar Polski klasy 505: w Dziwnowie w zmiennych warunkach

W weekend 4-5 września odbyły się piąte regaty klasy 505, zaliczane do cyklu MINUTOR Energia Puchar Polski 505. Warunki były różnorodne, ale pomimo tego w trakcie dwóch dni regat udało się rozegrać wszystkie siedem planowanych wyścigów.

Tekst i zdjęcia mat. pras. klasy 505

W imprezie wzięło udział 13 załóg z całej Polski. Warunki były różnorodne – od słabego do silnego wiatru i stromej bałtyckiej fali. By zająć wysokie miejsce należało być wszechstronnym, czyli dopływać do mety z przodu stawki w każdych warunkach. Rywalizacja na wodzie była zacięta, jachty tasowały na każdym znaku i boku trasy, wpływając na metę grupami. Walka trwała do samego końca.

Najlepiej w zmiennych warunkach poradziła sobie załoga POL 9119 czyli Mateusz Jura i Bartosz Chroł. Mimo, że w trakcie słabo wiatrowych wyścigów załoga z Warszawy miała kłopoty na trasie, finalnie Mateusz i Bartek wygrali 4 z 7 wyścigów co pozwoliło na zwycięstwo w całych regatach. Na drugim stopniu podium stanęli bracia Milewscy – Karol i Bartosz z YK Stal Gdynia, którzy mocno deptali po piętach załodze POL 9119. Drugiego dnia regat na najniższy stopień podium wskoczyli Dariusz Konopczak i Paweł Henszke wyprzedzając w klasyfikacji końcowej załogę Szymon Szymik i Adam Kominek.

Warunki na akwenie w Dziwnowie były bardzo zmienne. W sobotę rano czekaliśmy dwie godziny na wiatr natomiast dzień zakończyliśmy z 20 węzłami wiatru i 1.5 metrową falą. W niedzielę wiało 10-12 węzłów i kręciło. Mimo nierównych warunków udało nam się zakończyć prawie wszystkie wyścigi w czołówce – pięć z siedmiu, a dwa wygrać. To dzięki dobrej taktyce na halsówce, bardzo dużej czujności na zmiany wiatru i poprawnej komunikacji w załodze. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pływania i wyniku – komentuje Karol Milewski, sternik załogi, która zdobyła srebrny medal.

Pełne wyniki są dostępne na stronie: https://int505.pl/regaty/archiwum/wyniki/

To były przedostatnie regaty z cyklu MINUTOR Energia Puchar Polski 505. Przed nami jeszcze jedna impreza w ramach Pucharu Polski. Niestety mistrzostwa świata na Bermudach zostały odwołane z powodu COVID-19. Finalne stracie pięćsetpiątkarzy w krajowej rywalizacji już za trzy tygodnie (25-26.09) w Szczecinie!

Stowarzyszenie zaprasza wszystkich żeglarzy i kibiców do Szczecina, a tych którzy zdecydują się kibicować zdalnie do obserwowania fanpage Klasa505wPolsce, gdzie na bieżąco można śledzić regatowe zmagania zawodników 505.

(Visited 96 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 22 września, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij