Reklama

Autor 14:35 Sport

Rozdano pierwsze medale mistrzostw Polski w ramach Volvo Gdynia Sailing Days

Za nami pierwszy tydzień 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Imprezę rozpoczęły zawody Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B w klasie Optimist, natomiast po najmłodszych żeglarzach do rywalizacji przystąpili starsi koledzy, którzy rywalizowali w mistrzostwach Polski w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, a ponadto w O’pen Skiff.

– W tych zawodach zdobyliście znakomite żeglarskie szlify. Ten akwen uchodzi za jeden z najtrudniejszych i jeśli ktoś świetnie radzi sobie w Gdyni z powodzeniem powinien ścigać się w innych regatach. Tego wam wszystkim życzępowiedział podczas ceremonii medalowej prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Żeglarze musieli zmagać się nie tylko z trudnymi warunkami wietrznymi, ale także ze zmienną pogodą. O ile w piątek przyszło im rywalizować w niesamowitym skwarze, o tyle w sobotę pływali w sporym deszczu.

W klasie 49er na najwyższym stopniu podium stanęli Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań), którzy obronili wywalczony rok temu w Górkach Zachodnich w Gdańsku mistrzowski tytuł. Drugie miejsce zajęli 20-latkowie, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), a trzecie dwukrotni olimpijczycy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk).

Ostatni raz o złote medale walczyły trzy łódki w 2017 roku, kiedy startowali jeszcze Przemek Filipowicz i Jacek Nowak. Młodzi zawodnicy, Mikołaj i Jakub szybko zrobili bardzo duży postęp i teraz depczą nam po piętach. Pływają drugi, może trzeci sezon i prezentują naprawdę wysoki poziom. Szybko go osiągnęli, a to nie bierze się znikąd. Widać, że klasa się rozwija, a szkolenie przynosi efekty. To zdecydowanie lepiej dla nas, bo treningi są urozmaicone, bo do tej pory wystarczyło tylko płynąć z drugą łódką i się do niej dokładać. Młodsze załogi mają ten plus, że mogą czerpać wiedzę od tych starszych kolegów. My też, kiedy kilka lat temu dołączaliśmy do grypy seniorskiej, mogliśmy się uczyć od Łukasza i Pawła. A teraz, do spółki z nimi, przekazujemy tę wiedzę młodszym – skomentowali triumfatorzy.

W klasie 49erFX na zwyciężyły Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), które mają imienną olimpijską nominację. Ponadto na podium stanęły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) oraz Karolina Żurek i Wiktoria Ossowska (YKP Gdynia).

Poza skiffistami w tej części regat VGSD w krajowych championacie ścigali się zawodnicy w trzeciej olimpijskiej konkurencji czyli katamaranach Nacra 17. Rywalizowały dwie mieszane załogi – wygrali ubiegłoroczni mistrzowie Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot), a druga lokata przypadła Mikołajowi Chłopkowi (77 Racing Club Gdańsk) i Irminie Mrózek Gliszczynskiej (ChKŻ Chojnice).

W klasie O’pen Skiff, w której rywalizowało 54 zawodników z siedmiu klubów, triumfował Józef Krasowski. Reprezentant Spójni Warszawa wyprzedził Piotra Trellę (MKŻ Arka Gdynia) oraz Liwię Liszkiewicz (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn).

W środę w klasie Optimist w zawodach Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B najlepszy w gronie 120 zawodników do 13 lat z 16 klubów okazał się Wit Dmuchowski (Stowarzyszenie Sportów Wodnych Iława). Kolejne miejsca zajęli Małgorzata Wyrębska (Yacht Clubu Stal Gdynia) i Maciej Szawkowski (Baza Mrągowo).

Materiały prasowe PZŻ

(Visited 225 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , , , , Last modified: 27 września, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij