Pierwsze zgłoszenia już wpłynęły. Trwa nabór kandydatów do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Formularze przyjmowane są do 15 lutego.
Tekst i zdjęcia mat. pras. organizatorów
Spośród nadesłanych zgłoszeń kapituła wybierze po trzy osoby nominowane z każdej z kategorii, po czym statuetka i tytuł zostaną przyznane tylko jednej z nich. Zgłoszenia prowadzone są za pośrednictwem elektronicznego formularza pod linkiem https://www.accredi.pl/nagrodyzeglarskie. Można też pobrać ze strony http://nagrodyzeglarskie.szczecin.pl/ druk zgłoszeniowy oraz wysłać go pocztą na adres: nagrody.zeglarskie@zstw.szczecin.pl Zgłoszenia do poszczególnych nagród trwają do 15 lutego.
Nagrody Żeglarskie Szczecina: dziewięć kategorii
W tym roku nagrody zostaną wręczone w dziewięciu kategoriach. Pierwsze skrzypce gra Nagroda imienia kapitana Ludomira Mączki. Może ją otrzymać żeglarz z terytorium Polski, Pomorza Przedniego, członek i wychowanek Stettiner Yacht Clubu i polonijny. Jest ona przyznawana za nieprzeciętne osiągnięcie żeglarskie, dokonania związane z kulturą morską czy za całokształt działalności w dziedzinie żeglarstwa osób, które prowadziły co najmniej 20-letnią, wybitną aktywność w tej dziedzinie.
Kolejnymi kategoriami, w których zostaną docenieni żeglarze oraz ich inicjatywy są:
- Rejs Roku – Nagroda imienia Wyszaka, przyznawana jest kapitanowi (sternikowi) wybitnego rejsu, który zakończył się w roku poprzedzającym rozdanie Nagród i był związany z Pomorzem Zachodnim lub Przednim.
- Żeglarz Roku – Nagroda przyznawana jest żeglarzowi z Pomorza Zachodniego lub Przedniego za szczególne osiągnięcia związane z żeglarstwem.
- Regatowiec Roku – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Kuby Jaworskiego przyznawana jest żeglarzowi regatowemu z Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego, który osiągnął nieprzeciętne sukcesy w żeglarstwie wyczynowym.
- Popularyzator żeglarstwa – Nagroda imienia Kazimierza Haski jest przyznawana za szeroko pojętą popularyzację żeglarstwa, między innymi poprzez działania w sferze kultury, sportu i turystyki, mającą szczególne znaczenie dla Szczecina, Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego. Nagroda przyznawana jest osobom fizycznym, organizacjom i instytucjom.
- Nagroda Kota Umbriagi jest wyróżnieniem przyznawanym za znaczące osiągnięcia na polu żeglarstwa lub jego propagowanie. Przeznaczono ją dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat oraz placówek oświatowych Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego a także innych podmiotów prawnych, krzewiących żeglarstwo wśród dzieci.
- Wydarzenie Żeglarskie, jest Nagrodą, którą wyróżnia się imprezę o tematyce żeglarskiej lub inne nieprzeciętne zdarzenie z nią związane, które zostały zorganizowane na terenie Szczecina, Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego. Wydarzeniem mogą być: regaty, uroczystości żeglarskie, koncerty, festiwale, wystawy i inne.

- Trener Roku – Nagroda imienia Teodora Czarneckiego, nagroda przyznawana jest wyróżniającym się trenerom, szkoleniowcom, instruktorom żeglarstwa i innym osobom wspierającym proces szkolenia żeglarzy, zarówno tych regatowych, jak i turystycznych, będących mieszkańcami Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego.
- Żeglarska Nagroda Specjalna – przyznawana osobie, organizacji lub instytucji, za działalność związaną z żeglarstwem, wodą lub marynistyką, nie kwalifikującej się do przyznania wyżej opisanych nagród.
Kandydatów mogą zgłaszać mieszkańcy Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku Nagrody imienia kapitana Ludomira Mączki, także mieszkańcy całej Polski. Oprócz tego kandydatów zgłaszać mogą także: członkowie kapituły oraz instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje i kluby żeglarskie. Spośród nadesłanych kandydatur wyłonieni zostaną nominowani do poszczególnych wyróżnień. Podobnie jak w zeszłym roku, przygotowaliśmy nagrody dla osób zgłaszających kandydatów do Nagród Żeglarskich. Osoby nadsyłające zgłoszenia wezmą udział w konkursie na najciekawszy opis kandydata, w którym nagrodami są m.in.:
- 3 półtoragodzinne rejsy motorówką;
- 5 książek “Trzymam się morza” autorstwa Macieja Krzeptowskiego z autografem autora;
- audiobook “Marią dookoła świata, dwadzieścia lat później”;
- voucher – na patent sternika motorowodnego na 2021 r. ( szt.1) wartość 500,00 zł;
- voucher – na licencję holowania narciarza wodnego na 2021 r. (szt.1) wartość 450,00 zł;
- voucher (10 szt.) o wartości 50,00 zł każdy – na wycieczkę katamaranem w dniu 2 sierpnia godz. 11:00 w czasie zlotu żaglowców 2021 r.
Fundatorem książek i audiobooka jest Maciej Krzeptowski. Fundatorem rejsów jest Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. Fundatorem voucherów jest Centrum Motorowodne Elżbieta Kołpaczyńska.