Reklama

Autor 08:37 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki…

… żeglarskie kto jest kim Kazimierza Robaka o Wojciechu Jacobsonie. To całkiem spora, bo ponad 370 stronicowa pozycja opowiadająca chyba wszystko o szczecińskim żeglarzu, pierwszym Polaku, który wraz z Ludomirem Mączką, pokonał Przejście Północno Zachodnie, wraz z nim przeżeglował kawał świata, działał w polskiej Szkole pod Żaglami i kanadyjskiej Class Afloat i jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich żeglarzy.

Książka jest zbiorem tekstów napisanych przez Wojciecha Jacobsona lub napisanych o nim czy to przez dziennikarzy, czy przez kolegów żeglarzy. Sporo jest też o Ludomirze Mączce, co jest całkiem zrozumiałe. Największe swoje wyprawy Wojciech Jacobson odbył właśnie z Mączką. Sporo tu zdjęć, które spokojnie mogły by znaleźć się w opracowaniach o historii polskiego żeglarstwa. Wprawdzie bohater tego „Kto jest kim” żeglował po morzu także regatowo, ale jest żeglarzem wszechstronnym z olbrzymim doświadczeniem zarówno w cruisingu, jak i w eksploracji, a był też znakomitym instruktorem i wychowawcą pływając z młodzieżą na „Pogorii” i na „Concordii”.

Książka dla wszystkich, którzy szukają inspiracji w planowaniu kolejnych, dalekich rejsów i chcą wiedzieć więcej o polskim żeglarstwie i jego historii. Szczerze polecam.

Kazimierz Robak
Żeglarskie kto jest kim:
Wojciech Jacobson
Dobry Noe Press 2022

(Visited 156 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 15 marca, 2023

Partnerzy serwisu

Zamknij