Reklama

Autor 18:19 Polecane, Recenzje

Właśnie zdjąłem z półki…

… 29 zeszyt Miniatur Żeglarskich, tym razem sportowy i regatowy, o kobiecym, etapowym wyścigu dookoła świata. Formuła regat była dość nietypowa, bo na dwóch identycznych jachtach popłynęło 15 żeglarek. Płynęły parami, czyli po 4 panie na etap i w zasadzie jedynym elementem stałym tych regat były dwa jachty. To zbudowane w Szczecinie Mantry 28 „Ania” i „Asia”, które wystartowały z Gibraltaru, popłynęły przez Wyspy Kanaryjskie, Kanał Panamski na Pacyfik, potem do Australii, przez Ocean Indyjski, Kapsztad, Brazylię i finisz na Karaibach na St. Lucii. Etapy regatowe przeplatane były odcinkami turystycznymi, gdzie czasem dołączał organizator tego przedsięwzięcia i producent Mantr, Andrzej Armiński.

Wymyślona formuła tych regat dawała szansę zarówno tym mniej, jak i tym bardzo doświadczonym żeglarkom przeżyć prawdziwą żeglugę oceaniczną, zdobyć nowe doświadczenia i, last but not least, przeżyć piękną przygodę. Z niezrozumiałej dla mnie przyczyny wydarzenie to nie znalazło praktycznie żadnego oddźwięku w światowych mediach, wliczając w to specjalistyczne magazyny żeglarskie. W Polsce przedsięwzięcie Andrzeja Armińskiego zdobyło uznanie wąskiej grupy specjalistów, przyznano wyróżnienie w konkursie Rejs Roku, ale w mediach zbyt głośno o tym nie mówiono. Gdzież Polsce, krajowi rolniczemu, do morskiej potęgi, jaką jest Wielka Brytania. Po zwycięstwie kobiecej załogi jachtu „Maiden” w regatach Ocean Globe Race 2023 żeglarki zostały przyjęte przez królową Camillę.

Bardzo dobrze, że chociaż ta skromna publikacja niezmordowanego Andrzeja Kowalczyka przypomniała nam regaty z lat 2006-2007, bo chyba mamy pecha w medialnym promowaniu polskich rejsów kobiecych na arenie międzynarodowej. Wydaje mi się, że jedynie wyczyn Joanny Pajkowskiej zyskał szerokie międzynarodowe uznanie.

Warto zainteresować się tą niewielką książeczką przybliżającą nam specyfikę nie tylko tego wyjątkowego przedsięwzięcia, ale i pokazującą jak dziewczyny żeglowały przez świat.

Andrzej Kowalczyk
„Kobiece Regaty Dookoła Świata”
Miniatury Żeglarskie,
Bedarieux, 2024

(Visited 30 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 27 maja, 2024

Partnerzy serwisu

Zamknij