Reklama

Autor 17:10 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki…

… album ze wspomnieniami uczestników rejsów na żaglowcu badawczym „Oceania”. Od 1985 roku konstrukcja Zygmunta Chorenia B97/1 służy jako platforma badawcza dla polskich oceanografów.

Jej właścicielem jest Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, a portem macierzystym od zawsze Gdańsk. Rok rocznie latem żaglowiec płynie na północ na wody Morza Norweskiego i Grenlandzkiego do archipelagu Svalbard. Dzięki tym rejsom mamy najdłuższą na świecie serię pomiarową Prądu Zachodniospitsbergenskiego. Dzięki pomiarom z „Oceanii” możemy obserwować zmiany klimatyczne zachodzące  na tym archipelagu w ciągu ostatnich 35 lat.

Album pokazuje codzienną pracę na statku i prezentuje wspomnienia nie tylko naukowców, ale także załogi, kapitanów, specjalistów od aparatury badawczej, mechaników i budowniczych żaglowca. Pomysłodawcą nie tylko albumu, ale i motorem realizacji budowy „Oceanii”, był Jacek Wyrwiński, zmarły niedawno, ówczesny naczelny inżynier Instytutu Oceanologii. Ten statek był jego dzieckiem, które traktował z miłością iście ojcowską. To dzięki niemu w albumie znalazły się także relacje tych, którzy „Oceanię” budowali.

Znajdziemy zdjęcia z badawczych rejsów żaglowca i krótkie relacje ludzi z „Oceanią” związanych. Związanych nie tylko przez ostatnie 37 lat, ale też tych, którzy przez jej pokład przewinęli się realizując krótsze i nie tylko badawcze, projekty. Czytając te relacje można śmiało powiedzieć, że jest to kolejny polski żaglowiec z duszą.

„Oceania 1985 – 2020”
Album pomysłu Jacka Wyrwińskiego
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk,
Sopot, 2021

(Visited 110 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 18 października, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij