Reklama

Autor 13:33 Felietony, Z wiatrem i pod wiatr, Żeglarstwo

Walczył o życie i Puchar Ameryki…

Ta historia dotyczy jednego z najlepszych żeglarzy świata ostatniego dwudziestolecia. Nowozelandczyk Dean Barker poświęcił większość swojego życia rywalizacji o Puchar Ameryki. Zdobył go w 2000 roku razem z Team New Zealand, a w 2021 roku walczył jako sternik jachtu American Magic…

Tekst: Waldemar Heflich
Zdjęcia: Waldemar Heflich i materiały prasowe AC

Gdy trwały intensywne treningi i przygotowania załogi American Magic do pucharowej rywalizacji w 36. America’s Cup w Auckland, u 46-letniego żeglarza zdiagnozowano raka jelita. Barker zauważył krew w swoim stolcu, a ponieważ powtarzało się przez kilka tygodni, po konsultacji z lekarzem amerykańskiego zespołu, poddał się kolonoskopii. Podczas badania lekarze znaleźli guza i trzeba było go natychmiast usunąć. Po zbadaniu węzłów chłonnych, okazało się, że sześć z nich wykazało oznaki raka. W tej sytuacji żeglarz musiał poddać się chemioterapii. Co dwa tygodnie Dean otrzymywał nową serię chemii, która obejmowała jeden dzień leczenia w klinice, dwa dni leczenia o powolnym uwalnianiu w domu i dwa dni rekonwalescencji. O walce z rakiem na śmierć i życie, wiedziała tylko najbliższa rodzina, szefowie i właściciele American Magic oraz skipper załogi Terry Hutchinson.          

Kilka dni temu Dean Barker opowiedział swoją historię tylko po to, aby podnieść świadomość na temat raka jelita i zachęcić ludzi do badania przez lekarzy, jeśli podejrzewają, że coś jest nie tak w ich organizmie. Trzy lata po pierwszym badaniu, Barker jest wolny od raka, ale znacznie bardziej świadomy swojej śmiertelności. Otrzymał na szczęście kolejny, pozytywny wynik tomografii komputerowej. Wybitny żeglarz namawia innych do regularnych badań i nielekceważenia groźnych objawów. 

Długa kariera Deana Barkera w Pucharze Ameryki wydawałaby się być na rozdrożu, ponieważ jego nazwiska nie było na liście załogi American Magic opublikowanej 8 marca 2022 roku. Jednak kilka miesięcy później Dean dołączył do szwajcarskiej ekipy Alinghi Red Bull Racing Ernesto Bertarelliego. W przygotowaniach do 37. America’s Cup w Barcelonie, będzie pełnił funkcję trenera i mentora, a dodatkowe wsparcie otrzyma od Włocha Pietro Sibello, który był finalistą 36. AC z teamem Luna Rossa Prada Pirelli w 2021 roku.

Od 2000 roku Dean Barker (urodzony 18 kwietnia 1973) był jedną z głównych postaci regat o Puchar Ameryki. Zadebiutował jako sternik jachtu w ostatnim, zwycięskim wyścigu, kiedy to Team New Zealand pokonał w finale 5 do 0, włoski Team Prada „Luna Rosa”. W ostatnim wyścigu ster jachtu oddał mu Russell Coutts, bohater narodowy Nowej Zelandii. Dwukrotny zdobywca Pucharu Ameryki i złoty medalista olimpijski klasy Finn z Los Angeles. Debiut Deana Barkera okazał się wyjątkowy. To on razem z Couttsem podnieśli w geście zwycięstwa Stary Dzbanek, ku radości całej Nowej Zelandii. Puchar Ameryki pozostał w Auckland, a przez kolejnych 13 lat Dean Barker był sternikiem nowozelandzkiego jachtu i jedną z głównych postaci Team New Zealand w regatach o Puchar Ameryki.

W 2003 roku Szwajcar Ernesto Bertarelli sfinansował przygotowania załogi, budowę jachtu klasy IACC i był gotów do walki o Puchar. Najlepsi żeglarze Nowej Zelandii z Russelem Couttsem na czele (Brad Butterworth, Simon Daubney, Warwick Fleury, Murray Jones, Dean Phipps) zmienili barwy i ich nowy szwajcarski Team Alinghi najpierw rozprawił się gładko z rywalami w Louis Vuitton Cup, a następnie w 31. Finale America’s Cup pokonał 5 do 0 swoich rodaków na „Black Magic“za sterem którego stał Dean Barker. To była bardzo bolesna porażka, bo fatalny był jacht i styl w jakim przegrano. Ku wielkiej rozpaczy milionów Nowozelandczyków Puchar Ameryki odleciał z Auckland do Genewy!  

W 2007 roku w Walencji w finale 32. America’s Cup ponownie Team Alinghi spotkał się z Nowozelandczykami. Tym razem Emirates Team New Zealand prowadzony przez Granta Daltona i Deanem Barker za sterem, był naprawdę doskonale przygotowany. Nowozelandczycy po zaciętych pojedynkach pokonali rywali w regatach pretendentów Louis Vuitton Cup. W finale musieli jednak ponownie uznać wyższość szwajcarskiego Team Alinghi (sternik Brad Butterworth), którzy wygrali 5 do 2.

W 2013 roku San Francisco w 34. Finale Pucharu Ameryki walczyły załogi Emirates Team New Zealand i Oracle Team USA. Do rywalizacji wykorzystano nowe, ultranowoczesne jachty klasy AC72. Szybkie katamarany, unoszące się na foilach z masztami skrzydło. Dean Barker sternik ETNZ miał szansę zostać bohaterem narodowym Nowej Zelandii. Jego jacht i załoga spisywali się doskonale i prowadzili z rywalami 8 do 1. Do zwycięstwa potrzebna była tylko jedna wygrana! Niestety, ku rozpaczy Nowozelandczyków lepsi okazali się Amerykanie, których odrobienie strat ze stanu 1-8 do 9-8, przeszło do historii światowego sportu. Larry Ellison, sir Russel Coutts i James Spithill oraz towarzyszący im złoci medaliści olimpijscy Brytyjczyk sir Ben Ainslie i Australijczyk Tom Slingsby, nie kryli radości z faktu, że dokonali rzeczy praktycznie niemożliwej! Puchar Ameryki pozostał w San Francisco w Golden Gate Yacht Club Larry Ellisona, a Dean Barker na zawsze pożegnał się z pozycją sternika na nowozelandzkim jachcie!   

W 2017 roku widowisko jakie stworzyły na Bermudach latające katamarany klasy AC 45, było jednym z najwspanialszych w historii America’s Cup. Dean Barker odmówił Grantowi Daltonowi, który złożył mu propozycję funkcji trenera załogi ETNZ. Barker startował jako sternik w barwach Team Japan i doprowadził swój jacht do półfinału regat pretendentów. Finał 35. Pucharu Ameryki, w którym walczyły załogi Emirates Team New Zealand i Oracle Team USA, był niezwykłym rewanżem za dramatyczny pojedynek z 2013 roku u wybrzeży San Francisco. Tym razem jednak nie było tak wielkich emocji. Nowozelandczycy wygrali 7-1, będąc zdecydowanie lepsi od swoich rywali. Gwiazdami tego finału byli Peter Burling, Blair Tuke i Glenn Ashby oraz grupa doskonałych „kolarzy” … Odbył się triumfalny powrót Emirates Team New Zealand do Auckland.

W 2021 roku regaty o Puchar Ameryki rozegrano na latających na foilach jachtach jednokadłubowych AC75. Dean Barker był tym razem sternikiem amerykańskiego syndykatu American Magic. Niestety po udanych pierwszych wyścigach, w pojedynku z włoską Luna Rosa Prada Pirelli, amerykański jacht wywrócił się i doznał bardzo poważnej awarii. Mimo wielu wysiłków nie był już w stanie rywalizować na odpowiednim poziomie. Barker i jego taktyk Terry Hutchinson musieli przełknąć gorycz porażki. W finale America’s Cup załoga Emirates Team New Zealand na czele z Grantem Daltonem, Peterem Burlingiem, Blairem Tukem i Glenem Ashbym, obroniła Pucharu Ameryki pokonując 7 do 3 załogę Luna Rosa Prada Pirelli.

(Visited 270 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 22 października, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij