Reklama

Autor 19:35 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki… książeczkę o tym, jak zostać instruktorem

A właściwie jak zostać dobrym instruktorem żeglarstwa. Książek o tym jak nauczyć się żeglowania czy jak zdobyć kolejny stopień żeglarskiego wtajemniczenia jest mnóstwo. Jak zostać dobrym instruktorem jest niewiele i zwykle są to wewnętrzne publikacje uczelni sportowych. Piotr Lewandowski zaprezentował nam, dzięki wydawnictwu „wmoże”, książeczkę opisującą zarówno cechy, które powinien posiadać instruktor, jak i metodykę uczenia żeglarstwa i poszczególnych manewrów.

Zaciekawił mnie już sam początek książki, gdzie autor wprost mówi o tym, że w przypadku dzisiejszych kursów żeglarskich mamy do czynienia z relacją klient – usługodawca. Oczywiście najważniejsze jest wyważenie ilości i jakości przekazanej wiedzy z sympatycznym spędzaniem czasu na wodzie. Niezwykle ważne jest zminimalizowanie stresu podczas szkolenia i egzaminów. Mimo biznesowych założeń niedopuszczalne jest jednak podejście w stylu „jak klient płaci, to ma zdać”.

Sposoby uczenia i ćwiczenia poszczególnych manewrów to dopiero dalsza część książki. W pierwszej autor przedstawia ogólną metodykę prowadzenia zajęć. Nie tylko praktycznych. Tematom teoretycznym poświęcony jest cały rozdział i wcale nie jest to rozdział najkrótszy.

Książka warta jest polecenia nie tylko chętnym do zawodu instruktora. Praktycznie każdy prowadzący jacht ma prawo wydawania opinii porejsowych, czyli powinien swoich żeglarzy czegoś nauczyć. Sam sposób podejścia do uczenia, czyli mniej więcej połowa książki, to wiedza uniwersalna mogąca mieć zastosowanie w każdej dziedzinie.

Piotr Lewandowski
“Zostań dobrym instruktorem żeglarstwa. Poradnik dla żeglarzy chcących przekazywać swoją wiedzę innym”
Wydawnictwo „wmoże”

(Visited 522 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 24 października, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij