Reklama

Autor 17:25 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki: „Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski”

Właśnie zdjąłem z półki „Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski” Krzysztofa Paula. To drugie i rozszerzone wydanie zawierające wszystkie wyniki Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski od ich pierwszej edycji w 1952 aż do roku 2020.

Całość poprzedzona jest omówieniem poszczególnych regat, ale też przede wszystkim oceną różnych formuł przeliczeniowych, sposobów sędziowania i ich wpływu na wyniki rywalizacji. W tekst wplecione są w ramkach sylwetki wybitnych Mistrzów i anegdoty z regat.

Jednym z wniosków autora jest wznowienie forów dyskusyjnych dla wymiany uwag i doświadczeń pomiędzy żeglarzami, konstruktorami jachtów, sędziami i organizatorami regat.

Najokazalszą część publikacji zajmuje tabelaryczne przedstawienie wyników wszystkich Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski. Jest też lista wszystkich skipperów, których nazwiska przewijają się przez listy startowe Mistrzostw. Znajdziemy tam też wszystkich Mistrzów Polski od najbardziej utytułowanego, jedenastokrotnego Mistrza, Piotra Adamowicza poczynając. Wyliczone są także jachty i kluby biorące udział w Mistrzostwach. Tu prym zdecydowanie wiedzie Akademicki Klub Morski w Gdańsku z 35 tytułami.

To suche wyliczanie uzupełnione jest zdjęciami ludzi i jachtów. Głównie są to zdjęcia Tadeusza Lademana i Pawła Wojtczyka, ale sporo jest też fotografii archiwalnych.

Krzysztof Paul
Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski”
Wydane przez Fundację Aktywnie i Zdrowo przy współpracy Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Komisji Żeglarstwa Morskiego i portalu żeglarski.info

Tekst i wideo Marek Zwierz

(Visited 125 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 11 stycznia, 2022
Reklama

Partnerzy serwisu

Zamknij