Reklama
Reklama

Autor 03:49 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki: „Na skrzydłach wiatru. Żaglowce bez tajemnic”

Właśnie zdjąłem z półki…

… coś o żaglowcach naprawdę bez tajemnic. Cudownie jest wziąć do ręki książkę znającego się na rzeczy pasjonata. Nie jest to zajęcie bezpieczne w przypadku opisywanej tu pozycji Tomasza Maracewicza. Można zatopić się w treści książki i nie wygrzebać z niej przez kolejne dni. Można też starannie odłożyć na półkę i delektować się kilkoma stronami dziennie, traktując ją jak rodzaj encyklopedii. W każdym przypadku ilość dostarczonej przez autora wiedzy będzie wręcz monstrualna.

Maracewicz podszedł do tematu żaglowców w sposób kompleksowy i bezkompromisowy. Tutaj napisane jest o żaglowcach praktycznie WSZYSTKO. W pierwszych rozdziałach przedstawione są rodzaje żagli i ożaglowania, konstrukcje jachtów i statków, historia ich rozwoju od arabskich dhau i starożytnych łodzi egipskich po klipry i windjammery. Przedstawionych jest kilkadziesiąt najważniejszych współcześnie pływających żaglowców z około 212 żeglujących po świecie statków żaglowych o długości ponad 40 m. Tak przynajmniej szacuje te ilości autor. Kolejno omawiane są zasady dobrej praktyki morskiej, systemy wacht, zwyczaje. Nie te zwyczaje opiewane przy mazurskich ogniskach, ale zasady zachowania się na statku. Od informacji do kogo zgłosić się po wejściu pierwszy raz na pokład, po zasady prowadzenia wacht na morzu i w porcie z opisem poszczególnych funkcji. Jest niezbędny przegląd prac bosmańskich w zakresie przydatnym na żaglowcu, dość szczegółowy opis rodzajów i zasad działania różnych rodzajów takielunku, opisy manewrów na statkach o różnych rodzajach ożaglowania aż do zwrotu przez sztag na fregacie włącznie. Dla koneserów w załączniku pokazano przykładowy porządek lin na nagelbankach „Daru Młodzieży”.

W międzyczasie jest nieco o Niebieskiej Szkole, Sail Training i innych podobnych programach na świecie, a wszystko napisane zrozumiale, z pasją i poparte anegdotami. Całość można podsumować cytatem z końca książki, że „zawsze będzie jeszcze coś, czego można by się nauczyć”. Kontynuujcie więc naukę z tą książką!

Tekst Marek Zwierz, Video Marek Zwierz 

Tomasz Maracewicz
“Na skrzydłach wiatru. Żaglowce bez tajemnic”
Fundacja STS Fryderyk Chopin

(Visited 108 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 27 września, 2020
Reklama

Partnerzy serwisu

Zamknij