Reklama

Autor 03:32 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki: „Przez rzeki i jeziora Brasławszczyzny”

Właśnie zdjąłem z półki…

…książeczkę o kajakowej wyprawie na polskie Kresy. Właściwie jest to opis dwóch wypraw, a prawidłowe określenie Kresy stosuje się do tej pierwszej. Miała ona miejsce w 1934 roku. Adam Wisłocki, lotnik, filmowiec, taternik, narciarz, fotograf, podróżnik i kajakarz wybrał się tam, „gdzie najpiękniejsze jeziora, rzeki, lasy, pola i łąki” oraz „gdzie mieszkają sami dobrzy ludzie”. Takie było życzenie towarzyszącej Wisłockiemu załogi i wtedy stało się oczywiste, że wybiorą się na Brasławszczyznę.

Można tam było dojechać koleją, następnie kajaki przetransportować furmanką, a potem już tylko wiosłować, przenosić, przepychać, a czasem nawet żeglować. Autor już wtedy załamywał ręce nad bezmyślnym traktowaniem przyrody przez ówczesnych decydentów.

Druga część książki to powtórzenie wyprawy Wisłockiego w 80 lat później, opisane przez Stanisława Pisarka, który wraz z ekipą z Gdyni i z południa Polski przewiosłował spore fragmenty przedwojennej trasy Wisłockiego. Zmieniło się niemal wszystko – granice, wioski, mieszkańcy, choć nie wszyscy. Pozostały jeziora i rzeki. Częściowo niedostępne, bo znajdujące się na wytyczonych na mapie liniach oznaczających granice. Częściowo pozarastane przesmyki. Ludzie traktujący wodę jako źródło ryb, a nie drogę transportową czy przyjemność odpoczynku. Trasa kajakowej wyprawy z 1934 roku, wtedy w granicach Polski, dzisiaj obejmuje Białoruś, Litwę i Łotwę.

Na sporą ilość zdjęć, większość przypada na drugą edycję ekspedycji. Warto książeczkę wziąć do ręki, bo to opis jednego z ostatnich europejskich zakamarków pozostawionych w niemal naturalnym stanie. Nawet, jeżeli trasa wiedzie teraz przez Park Narodowy, którego powstanie, nota bene, postulował Wisłocki. To takie krótkie zadumanie się nad przemijającym czasem, nad inną percepcja świata i nad podobieństwem niektórych charakterów i krajobrazów. Na okrasę posłowie Aleksandra Doby.

Adam Wisłocki i Stanisław Pisarek
Przez rzeki i jeziora Brasławszczyzny
Wydawnictwo StaPis

Tekst i wideo Marek Zwierz

(Visited 122 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 10 maja, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij