Reklama

Autor 02:01 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki: „Zwycięska załoga“

Brendan Hall był w 2009 roku skiperem jachtu „Spirit of Australia” w regatach Clipper Round the World i te regaty wygrał. On od samego początku postanowił wygrać. Właśnie dlatego książka nie zaczyna się od sygnału startowego do pierwszego etapu regat, ale opisuje też długi okres przygotowań.

Praktycznie znajdujemy się na sali seminaryjnej korporacyjnego treningu zarządzania grupą ludzi. Od początku Hall analizuje swoje wady i zalety, stara się maksymalnie te zalety wykorzystać, dobierając do nich system zarządzania, czy może dowodzenia załogą. Analizuje również załogę po to, by wykorzystać wszystkie jej atuty. Analizuje łódkę, jej zachowanie w różnych warunkach i wyposażenie. Wszystko pod kątem zwiększenia prędkości. I tylko pod tym kątem. Tworzy szereg list „co by było gdyby” i stara się znaleźć odpowiedź na te pytania. Podchodzi do planowanego zwycięstwa niemal jak do wojennej kampanii.

Mamy tu zawarte w książce treningi motywacyjne i treningi zarządzania grupą. Każdy rozdział rozpoczyna się ważnym mottem, jak choćby „Złączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”, a motta i motywujące złote myśli mają tu też swoje miejsce.

Brendan Hall
„Zwycięska załoga”
Tłumaczenie Grzegorz Kaczmarczyk
Wydawnictwo Nautica

Tekst i wideo Marek Zwierz

(Visited 310 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 31 października, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij