Reklama

Autor 02:02 Żeglarstwo

Żeglowanie na Pacyfiku w dobie koronawirusa

Polinezja Francuska

Europę opuściliśmy w kwietniu 2018 roku i od tamtej pory żeglujemy na jachcie „Crystal” w rejsie dookoła świata. Od wpłynięcia na Pacyfik w lutym zeszłego roku wszystko szło zgodnie z planem. Odwiedziliśmy Meksyk, Kostarykę, Galapagos, Wyspę Wielkanocną, maleńką Pitcairn, a następnie dotarliśmy na Polinezję Francuską. Kilka miesięcy zeszło nam na podziwianiu archipelagów Gambierów, Tuamotu, Australs oraz Wysp Towarzystwa. Kiedy w grudniu przepłynęliśmy na Hawaje, nic nie wskazywało tego, co miało nadejść za chwilę…

Tekst i zdjęcia Michał Palczyński i Ola Rapp / mat. pras. Agencji żeglarskiej Skiff.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE Gdzie żeglować w czasach koronawirusa? Na Alasce!

Początki pandemii na Hawajach

Od początku tego roku podziwialiśmy piękno Hawajów. W styczniu i lutym odwiedziliśmy wszystkie główne wyspy archipelagu. Na początku lutego, będąc na Maui, usłyszeliśmy o jakimś wirusie, który pojawił się daleko w Chinach. Na tyle daleko, że nie czuliśmy wtedy żeby nas to w jakikolwiek sposób dotyczyło. Na początku marca w Honolulu dołączyła do nas ostatnia hawajska załoga i wtedy wszystko nagle przyspieszyło. Codziennie odbieraliśmy informacje o rozprzestrzenianiu się wirusa i wprowadzaniu kolejnych restrykcji.

Na Hawajach jeszcze wtedy zupełnie nic się nie działo, ale w trzecim tygodniu marca nasza poznańska załoga musiała się trochę nagimnastykować, żeby wrócić do kraju. Zostaliśmy z Olą na jachcie we dwoje i pojawiło się pytanie: „co dalej”?

Na Hawajach czekaliśmy na poprawę sytuacji

Kraje Pacyfiku zamykają swoje granice

Nasz plan rejsu zakładał, że pod koniec kwietnia opuścimy Hawaje i przepłyniemy na Polinezję Francuską, gdzie mieliśmy żeglować aż do września. Potem mieliśmy płynąć na zachód odwiedzając m. in. Wyspy Cooka, Samoa i Mikronezję.

Niestety, jeszcze pod koniec marca wszystkie te kraje zamknęły swoje granice. Tak jak wszyscy myśleliśmy jeszcze wtedy, że sytuacja jest tymczasowa. Że trzeba poczekać miesiąc, dwa i wszystko wróci do normy. Niestety nic z tego. Kiedy w czerwcu Polinezja Francuska i reszta krajów Pacyfiku były nadal zamknięte bez widoków na otwarcie, stwierdziliśmy że w tej sytuacji najlepiej jest zostać w Stanach i poczekać na rozwój sytuacji.

Wyboru nie mieliśmy zbyt dużego, ponieważ patrząc na cały Pacyfik, to oprócz Stanów otwarty dla żeglarzy był tylko Meksyk. Alaska od dawna było bardzo wysoko na naszej liście miejsc do odwiedzenia i to ostatecznie zadecydowało, że tam postanowiliśmy spędzić lato i część jesieni.

Pacyfik nadal zamknięty na cztery spusty

Kiedy piszę ten tekst, w połowie października, dużo się nie zmieniło. Spełniając szereg wymogów można obecnie wpłynąć na Polinezję Francuską i na Fidżi. Cała reszta krajów, wliczając w to Nową Zelandię i Australię, jest zamknięta dla jachtów do odwołania.

Przez pandemię wiele jachtów utknęło na Polinezji Francuskiej lub w Panamie. Ponieważ dalej na zachód nie ma za bardzo gdzie płynąć, to stoją i czekają na rozwój sytuacji. A ta przed zbliżającym się sezonem huraganów (od grudnia do kwietnia) na Południowym Pacyfik się już nie zmieni.

Rok 2021 wielką niewiadomą

Na początku pandemii wszyscy myśleli, że potrwa to chwilę i zaraz się skończy. Niestety, wszystko wskazuje na to, że do powrotu do normalnej żeglugi jeszcze chwilę musimy poczekać. Małe i często biedne kraje Południowego Pacyfiku pewnie nie otworzą swoich granic aż do wynalezienia szczepionki.

My po odwiedzeniu Alaski planowaliśmy spędzić zimę w Kanadzie w Kolumbii Brytyjskiej. Jednak w połowie października Kanada nadal jest zamknięta. W tej sytuacji na zimę płyniemy do Meksyku, gdzie postoimy do marca. Potem przez Hawaje planujemy przepłynąć na Polinezję Francuską. Czy popłyniemy dalej na zachód, okaże się za około 10 miesięcy.

Widok na Honolulu

***

Najnowsze wieści z pokładu SV Crystal znajdziecie na https://skiff.pl/blog/ ,fanpage’u Michała i Oli na Facebooku: https://www.facebook.com/RejsDookolaSwiata oraz kanale Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCSS6JHsaicn99-0spEbjk6w/

Wyprawa dookoła świata na jachcie Crystal odbywa się pod patronatem honorowym PZŻ i jest współfinansowana dzięki wsparciu Patronów via portal Patronite: https://patronite.pl/RejsDookolaSwiata

(Visited 578 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 9 listopada, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij